Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Kolejna silna śnieżyca związana z niżem śródziemnomorskim pojawi się w Polsce. Okresami mróz na przełomie miesięcy

śniezyce

Pogoda. W trzeciej dekadzie listopada nastała większa dynamika w pogodzie. Pojawiły się pierwsze w tym sezonie opady zimowe na nizinach. Wiele wskazuje, że na przełomie miesięcy często w naszych szerokościach pojawiać będą się opady śniegu. Pierwsza większa śnieżyca w tym sezonie jesiennym przeszła ubiegłej doby oraz w nocy z piątku na sobotę przez nasz kraj.

Pogoda. Kolejny niż śródziemnomorski uderzy w Polskę

Modele pogodowe prognozują, że koniec weekendu przyniesie następne obfite opady śniegu. Odpowiedzialny będzie za nie niż z południa Europy, a dokładniej znad Morza Śródziemnego, niosąc dużo wilgoci. Dokonamy przeglądu wyliczeń modeli europejskich i amerykańskich, aby uwzględnić, gdzie opady wielkoskalowe o charakterze zimowym okażą się najsilniejsze.

Sytuacja synoptyczna, 28.11.2021, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

niż z południa

Ponownie będzie to ciężki, mokry śnieg, prowadząc do utrudnień komunikacyjnych. Będzie również łamał gałęzie, pod naporem śniegu mogą wywracać się także drzewa.

Prognozowane wstępne położenie niżu, rodzaj i natężenie opadów na 28.11.2021, 18 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda. Kolejna silna śnieżyca związana z niżem śródziemnomorskim pojawi się w Polsce. Okresami mróz na przełomie miesięcy

Pierwsza śnieżyca już za nami. Utworzyła się pierwsza tak duża pokrywa śnieżna na nizinach

Piątek i noc z piątku na sobotę przyniosła największe opady śniegu w pasie od Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Górnego Śląska, przez Ziemię Łódzką, Mazowsze, sięgając aż po Podlasie oraz Warmię i Mazury. Szczególnie duży przyrost pokrywy zaobserwowano na Śląsku, woj. opolskim i w woj. łódzkim, gdzie utworzyła się według porannych danych pomiarowych pokrywa śnieżna, która sięgała 7-12 cm. Prowadziło to do utrudnień komunikacyjnych, gdzieniegdzie nawet wystąpiły przerwy w dostawach energii elektrycznej.

Wysokość pokrywy śnieżnej 27.11.2021, 08 CET na wybranych stacjach pomiarowych IMGW-PIB w Polsce

Pogoda. Kolejna silna śnieżyca związana z niżem śródziemnomorskim

Pogoda. Zatoka w polu geopotencjału rozciąga się z dalekiej północy nad Morze Śródziemne i Afrykę

Na górnych poziomach w dalszym ciągu dominuje zatoka rozciągają się aż od Arktyki po Morze Śródziemne i rejony północno-zachodniej Afryki. Napływ chłodnego powietrza nad cieplejsze wody rozległego akwenu na południu Starego Kontynentu przyczynił się do rozwoju wydajnych opadowo niżów śródziemnomorskich. Niże przemieszczają się zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze. Trajektoria ich jest skierowana w stronę Polski, dlatego ostatnie dni miesiąca przynoszą dużą dynamikę w pogodzie.

https://youtu.be/QHQMg877JB0

Niż, który ubiegłej doby oraz w nocy z piątku na sobotę przyniósł załamanie pogody, przesunął się nad państwa bałtyckie oraz Rosję. Jednak już w niedzielę nad Polską znajdą się chmury kolejnego niżu śródziemnomorskiego o imieniu „BENEDIKT”. Podobnie jak wczoraj po wschodniej stronie, w ciepłym sektorze niżu napływać ma do wschodniej części Polski cieplejsze powietrza, dlatego w tych regionach ma być to deszcz z uwagi na dodatnie rozkład temperatury w dolnych warstwach troposfery. Szczególnie po zachodniej i południowo-zachodniej stronie centrum niżowego wystąpią obfite opady mokrego, ciężkiego śniegu.

Prognoza topografii barycznej i geopotencjału oraz temperatury na wysokości 500 hPa (5500 m.n.p.g) na 27.11.2021, 18 UTC według modelu GFS

Pogoda. Kolejna silna śnieżyca związana z niżem śródziemnomorskim pojawi się w Polsce. Okresami mróz na przełomie miesięcy

Kolejna śnieżyca z południa zacznie nasuwać się już w pierwszej części niedzielnego dnia

Śnieżyca zacznie nasuwać się nad Polskę już w pierwszej części niedzielnego dnia. Początkowo największe opady śniegu wystąpią na obszarze woj. dolnośląskiego i Opolszczyźnie.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 28.11.2021, 12 UTC według ECMWF dla Polski

pogoda. śnieżyca w Polsce

Z biegiem czasu śnieżyca związana z niżem śródziemnomorskim będzie rozciągać się w pasie od woj. dolnośląskiego i Opolszczyzny, przez Wielkopolskę i Kujawy. Należy wspomnieć, że kolejna śnieżyca związana z niżem znad Morza Śródziemnego będzie wysunięta nieco bardziej na zachód niż pierwsza, która nawiedziła Polskę podczas ubiegłej doby. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że modele numeryczne wprowadzą korekty, jeśli chodzi o zasięg i natężenie opadów, co spowodowane jest niepewną trajektorią niżów z południa Europy.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia o opadów na 28.11.2021, 18 UTC według ECMWF dla Polski

śnieżyca uderzy

W nocy z niedzieli na poniedziałek śnieżyca zacznie stopniowo opuszczać nasze granice państwowe. Szczególnie w drugiej części nocy. Wiele wskazuje, że największe opady zimowe podczas następnej nocy zdarzą się częściowo w Wielkopolsce, Kujawach, Pomorzu Zachodni, Wschodnim i Środkowym oraz na Warmii i Mazurach i częściowo Suwalszczyźnie. Możliwe są poważne utrudnienia w ruchu drogowym i przerwy w dostawach energii elektrycznej. W czasie opadów zimowych ograniczona może być widzialność do 300-500 metrów.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i rodzaju, jak i też natężenia opadów na 28.11.2021, 21 UTC według ECMWF

Niewykluczone, że wraz z napływem coraz chłodniejszego powietrza w tylnej części niżu. Opady deszczu na wschodzie oraz południu zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i w mokry śnieg. Dlatego też miejscami warunki do jazdy okażą się trudne. Z uwagi jednak na niepewną sytuacje oraz trajektorie niżu, wyliczenia te zweryfikujemy ponownie w niedzielę.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie oraz opady na 29.11.2021, 00 UTC według GFS

zimowe opady w Polsce

Największa pokrywa śnieżna utworzy się w pasie od południowego-zachodu, przez zachód po północ i północny-wschód

Wiele wskazuje, że w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz na początku przyszłego tygodnia. Największa pokrywa śnieżna zalegać będzie w pasie od południowego-zachodu, zachodu, przez częściowo centrum, aż północny-wschód kraju. Z uwagi jednak na niepewną dokładną trajektorie niżu śródziemnomorskiego. Modele pogodowe mogą wprowadzić zmiany, jeśli chodzi o grubość pokrywy śnieżnej, mimo że do omawianej śnieżycy pozostało kilkanaście godzin.

Sytuacja synoptyczna, 29.11.2021, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Orientacyjna prognoza zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej 29.11.2021, 00 UTC dla Polski według ECMWF

śnieg w Polsce

Wstępny zasięg i grubość pokrywy śnieżnej 29.11.2021, 06 UTC według modelu francuskiego modelu ARPEGE

pokrywa śnieżna

Według modelu GFS mniejsza pokrywa śnieżna do godzin porannych w poniedziałek może utworzyć się na południu, południowym-wschodzie oraz wschodzie Polski. Wkrótce przekonamy się, czy modele z innych ośrodków, w kolejnych aktualizacjach wprowadzą zbliżone zmiany jak model amerykański.

śnieg w polsce

Z prognoz modeli numerycznych wynika, że na przełomie miesięcy opady zimowe mogą być częste. Co spowodowane ma być zaleganiem mocno wychłodzonych mas powietrza. W wielu regionach temperatura będzie poniżej normy. Izoterma zero ma być również w znacznym stopniu obniżona, dlatego śnieg padać ma nie tylko w górach, ale również na nizinach. Na początku grudnia ulegnie zmianie rodzaj cyrkulacji. Z południkowej przejdziemy na strefową, dlatego niże przemieszczać będą się na ogół z zachodu na wschód, prowadząc do dużej zmienności pogody w pierwszej dekadzie nowego miesiąca.

POŁOŻENIE OPADÓW