Pogoda na 5 dni. Uderzy upał do 36°C, noce tropikalne powrócą. Wystąpią też silne burze w Polsce

Pogoda na okres od 10.07.2021 do 15.07.2021 według modeli amerykański i europejskich. Po weekendzie czeka nas powrót upału, będą także noce tropikalne. Spodziewane są w tym okresie również lokalne burze.

Pogoda. Silne burze powodowały duże szkody

W weekend nadeszło zauważalne ochłodzenie w całym kraju. Wczorajszy dzień przyniósł szczególnie groźne zjawiska burzowe w centrum, południu i wschodzie kraju. Odnotowane spore szkody wiatrowe, gradowe, jak i też podtopienia. Strażacy ewakuowali wiele harcerskich obozowisk w ostatnich dniach. Jest to pokłosie po wydarzeniach z 11 sierpnia 2017, gdy przez Polskę przeszedł zorganizowany układ burzowy, w formie mezoskalowego układu konwekcyjnego z bow echo i spowodował śmierć harcerzy na obozowisku w Suszku. W ostatnich dniach na zobrazowaniach radarowych z polskiej sieci radarów POLRAD mogliśmy obserwować sygnatury wskazujące na duże prawdopodobieństwo silnych, niszczących porywów wiatru. W rzeczywistości po przejściu silnych burz, strażacy mieli pełne ręce roboty. Miejscami masowo interweniowali do wiatrołomów, wypompowywali również wodę z zalanych posesji oraz piwnic. Zabezpieczali uszkodzone dachy przez wiatr, gasili pożary spowodowane przez wyładowania atmosferyczne.

Więcej o mezoskalowym układzie konwekcyjnym z 11 sierpnia 2017 można dowiedzieć się, klikając w materiał poniżej.

Pogoda. Krótkie ochłodzenie, ale upał i noce tropikalne powrócą do Polski

Sprawdźmy na sam początek prognozy anomalii temperatury, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020, aby dowiedzieć się o tym, jak duże odchylenie temperatury od normy wieloletniej wystąpi w najbliższych dniach. Widzimy wyraźnie, że w sobotę na zachodzie, częściowo centrum i północy kraju wartości w normie klimatologicznej. Na pozostałym obszarze temperatura jest wyższa o 1°C/3°C od normy wieloletniej. Tylko początkowo dzisiaj na krańcach wschodnich zaznaczyło się powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Jednak nigdzie nie wystąpił już dzień upalny.

Patrzymy na prognozy anomalii temperatury na 11 lipca 2021. Widzimy, że zrobi się wyraźnie cieplej w naszym kraju. Będzie to zasługa napływu coraz cieplejszego powietrza do naszej części Europy. Przełoży się to na wystąpienie dodatniego odchylenia temperatury od normy wieloletniej od 1°C do 3°C względem analogicznego okresu w latach 1991-2020. Początek nadchodzącego tygodnia to powrót upałów. Czeka nas następna fala wysokich temperatur. Wystąpią również noce tropikalne, gdyż w wielu regionach temperatura nocami nie będzie spadać poniżej 20°C. Znów będzie to trudny okres do odpoczynku, gdyż oprócz wysokiej temperatury, spodziewana jest dużą wilgotność powietrza. Należy dodać, że temperatura w tym okresie będzie wyższa o nawet 4°C/8°C od normy. Ochłodzenie prognozowane w okolicach 16-17 dnia miesiąca, ale z uwagi na odległy termin prognozy może ulec przesunięciu. W dalszej części wpisu przyjrzymy się prognozowanym maksymalnym wartościom temperatury przez modele GFS i ECMWF do połowy lipca.

Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 10.07.2021 do 15.07.2021, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Model ICON, wizualizacja: meteomodel.pl

Pogoda. Nie będzie to całkowicie suchy okres synoptyczny. Okresami i lokalnie będą pojawiać się burze. Szczególnie intensywne od drugiej połowy tygodnia

Poddajemy analizie następnie mapę uśrednionej wartości ciśnienia atmosferycznego na okres od 10.07.2021 do 15.07.2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Widzimy, że Polska najczęściej będzie w polu obniżonego ciśnienia, co zwiastuje nam sprzyjające warunki do burz, które szczególnie groźne będą popołudniami, kiedy energia dostępna drogą konwekcyjną będzie najsilniejsza. Okresami nocami również wystąpią burze o zróżnicowanym natężeniu. Dostrzegamy również na mapie, że okresami wschód kraju znajdzie się na skraju wyżu znad Rosji. Nie oznacza to jednak braku opadów w tym okresie.

Wiele wskazuje, że będziemy przeważnie w słabogradientowym polu obniżonego ciśnienia. Prawdopodobnie w okolicach środy nad dzielnice zachodnie zacznie nasuwać się zatoka związana z niżem znad Europy Zachodniej. Front chłodny, który prawdopodobnie nasunie się pod koniec przyszłego tygodnia poprzedzony będzie wewnątrz wycinkową linią zbieżności wiatru. Ponownie południkowy przepływ mas powietrza będzie sprzyjał tworzeniu się zaburzeń falowych urastających do postaci niewielkich ośrodków niskiego ciśnienia. Zatem sytuacja synoptyczna ma być zbliżona do tej, którą mieliśmy w mijającym tygodniu.

Uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego na okres od 10.07.2021 do 15.07.2021 według amerykańskiego modelu GFS

Pogoda. Silne burze będą powodować szkody

Zatem ponownie czeka nas gorący, miejscami burzowy tydzień w pogodzie. Ze szczytem aktywności burzowej w drugiej połowie nadchodzącego tygodnia. Szczególnie groźnych burz oczekujemy od środy do soboty w wielu regionach Polski. Liczne zalania, gradobicia i szkody wiatrowe, a nawet lokalne pożary od wyładowań atmosferycznych nie będą niczym nadzwyczajnym. Będziemy przeważnie w gorącej i chwiejnej masie o cechach zwrotnikowych. Charakteryzować ma się ona sporym potencjałem chwiejności. Pod wpływem wspomagania ruchów konwekcyjnych tworzyć będą się potężne chmury Cumulonimbus. Prognozy numeryczne wskazują, że burze w najbliższych dniach będą zarówno o charakterze termicznym, jak i też frontowym. Ten drugi typ zwłaszcza w momencie wypierania gorącego powietrza o cechach zwrotnikowych. Należy jednak dodać, że największa aktywność burzowa będzie obserwowana w bliskiej odległości od pofalowanego frontu atmosferycznego, czyli na tzw. linii zbieżności wiatru. Przeważający obszar Polski ma być w powietrzu pochodzenia zwrotnikowego, ale we wschodniej połowie kraju może być to bardzo ciepła masa polarno kontynentalna.

Orientacyjna prognoza ciśnienia, zachmurzenia, opadów i zachmurzenia na okres od 10.07.2021 do 15.07.2021 według ECMWF

W najbliższych dniach na bieżąco będziemy podawać, które obszary są zagrożone. Obecnie tego nie robimy, gdyż prognozy burzowe najlepszą sprawdzalność mają na 1-2 dni do przodu. Burze są zjawiskami trudnymi do prognozowania. Ponadto bardzo często charakteryzują się dużą lokalnością, dlatego najlepiej śledzić bieżące dane radarowe, zdjęcia satelitarne i detektory wyładowań.

Pogoda. Termiczne lato będzie trwać w najlepsze

Model GFS sygnalizuje, że przed nami dalsza kontynuacja termicznego lata. Utrzyma się one w całym kraju. Średnia dobowa temperatura powietrza za najbliższe 5 dni wyniesie od 21°C do 24°C. Niewykluczone, że są to wartości zaniżone o około 1/2°C. Na mapie widzimy, że szczególnie wysokie temperatury zostaną odnotowane w centrum, południu oraz wschodzie. Dni upalne będą jednak występować w całym kraju, analizując inne mapy dla obszaru Polski. Jednak najwięcej nocy tropikalnych wystąpi na południu, centrum i częściowo wschodzie kraju.

Pogoda. Średnia temperatura na 5 dni.

Pogoda. Fala upałów szybko nie ustąpi i będzie trwać powyżej 3 dni

Poniższa mapa ukazuje nam orientacyjną prognozę maksymalnej temperatury powietrza na okres od 10.07.2021 do 15.07.2021 w oparciu o model GFS. Są to prawdopodobnie wartości zaniżone o około 2°C/4°C. W centralnej Polsce termometry pokażą nawet 32°C/36°C. Fala upałów trwać będzie również na wschodzie, północy i północnym-wschodzie. Kulminacyjna fala upałów przypadnie na środę i czwartek. W piątek upał wystąpi prawdopodobnie tylko na wschodzie, ale prognozy te zweryfikujemy w najbliższych dniach.

Poniższa animacja ukazuje nam prognozowane maksymalną temperaturę według modelu GFS w okresie od 10.07.2021 do 15.07.2021. Kulminacja fali upałów przypadnie na drugą część tygodnia. Następnie upał zacznie prawdopodobnie wycofywać się za naszą wschodnią granicę.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE

1 komentarz do “Pogoda na 5 dni. Uderzy upał do 36°C, noce tropikalne powrócą. Wystąpią też silne burze w Polsce”

Możliwość komentowania została wyłączona.