Pogoda. Czeka nas gwałtowne uderzenie ciepła. Temperatura w naszych szerokościach geograficznych pod koniec października sięgnie 20°C. Sprawdzimy najnowsze prognozy numeryczne i zobaczymy, w których regionach ostatni weekend mijającego miesiąca przyniesie najwyższą temperaturę.
Pogoda. Pomimo adwekcji suchej i ciepłej masy powietrza wystąpiły nocne przymrozki
Nasza część Europy znajduje się w zasięgu bardzo ciepłej masy powietrza o cechach polarno morskich z południa Starego Kontynentu. Charakteryzuje się ona także niską zawartością wilgoci, dlatego w wielu miejscach jest bezchmurnie, bądź pojawiają się na nieboskłonie chmury piętra wysokiego Cirrus. Tworzą się jednak w porze nocnej mgły radiacyjne. Ubiegłej nocy lokalne przymrozki wystąpiły nie tylko na obszarach podgórskich. Przy długiej październikowej nocy i słabym wietrze pojawiają się sprzyjające warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła po zachodzie słońca. Mamy do czynienia z dużą amplitudą temperatury. Taka sytuacja miała miejsca na przeważającym obszarze naszego kraju ubiegłej nocy Według danych pomiarowych z sieci IMGW-PIB, kilkugodzinne spadki temperatury poniżej zera wystąpiły też m.in na Mazowszu, Małopolsce, Śląsku i Ziemi Świętokrzyskiej. Szczegółową tabelę z najniższymi temperaturami zanotowanymi w nocy i o poranku można sprawdzić tutaj.
Minimalna temperatura powietrza na wybranych stacjach pomiarowych IMGW-PIB na dzień 29.10.2021
Lokalnie pojawiły się też przygruntowe przymrozki. Wystąpiły one na przeważającym obszarze Polski. Ominęły głównie południowy-zachód i północ Polski. Minionej nocy przymrozek nie wystąpił na Kasprowym Wierchu, to efekt inwersji temperatury. Temperatura zamiast spadać, rośnie wraz z wysokością. Dlatego cieplej jest w szczytowych partiach gór, niż w kotlinach i na nizinach.
Pogoda. Ostatni weekend października przyniesie wysoką temperaturę w Polsce
Piątek przyniesie wysoką temperaturę. W najbliższych godzinach wraz ze wzrostem operacji słonecznej notowana będzie coraz wyższa temperatura. Modele numeryczne prognozują nawet 11 °C/14 °C w pasie województw północnych prze 14 °C/17 °C na zachodzie, w centrum oraz w regionach wschodnich do 16°C/18°C, lokalnie na południu i południowym-wschodzie nawet 19 °C/20 °C.
Wyliczana maksymalna temperatura powietrza, 29 października 2021, o godzinie czasu lokalnego
Najcieplej będzie na południu, gdzie w zasięgu wiatru fenowego temperatura może sięgnąć, a nawet przekroczyć 20°C
W kolejnych dniach dzięki ulokowaniu wyżu na wschodzie oraz niżu nad Atlantykiem Północnym, wpłynie na wystąpienie przyjemnych warunków pogodowych. Dzięki temu z południowego-zachodu docierać będzie bardzo ciepła masa powietrza o cechach polarno morskich o równowadze stałej. Szczególnie korzystne warunki pogodowe wystąpią w okresie od piątku do niedzieli. Od poniedziałku czeka nas istotne pogorszenie pogody związane z nasuwającym się od zachodu frontem chłodnym.
Ponownie w sobotę temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Najcieplej ma być w dzielnicach południowych, centralnych i częściowo zachodnich, jak i też wschodnich od 15°C do 20°C. Najcieplej ma być w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie temperatura może sięgnąć aż 20°C. Niewykluczone, że przy wietrze fenowym wartości będą o 1°C/2°C wyższe od prognozowanych przez modele numeryczne.
Również niedziela na południu Polski może przynieść 19°C/20°C. Niewykluczone, że finalnie wartości okażą się wyższe od prognozowanych o około 1°C/2°C.
Początek listopada przyniesie wzrost, zachmurzenia, spadek temperatury, opady, jak i też silniejszy wiatr w całym kraju. W dalszym ciągu będą to wartości powyżej normy wieloletniej. Najdłużej ciepłe powietrze utrzyma się na wschodzie.
Wyliczana maksymalna temperatura powietrza w okresie od 29.10.2021 do 2.11.2021 według ICON. Miejscami wartości będą wyższe od prognozowanych, a nocami spadki temperatury mogą być większe. Z uwagi na brak chmur, radiacyjne wypromieniowanie ciepła przy długiej październikowej i listopadowej nocy może być silne, skutkując miejscami utworzeniem się mgieł, a także wystąpieniem przymrozków. Na ogół jednak temperatura ma być przez całą dobę w wielu regionach Polski powyżej zera.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda. „Bomba ciepła uderzy”. Temperatura w Polsce sięgnie 20°C pod koniec października”
Możliwość komentowania została wyłączona.