Pogoda w nocy z 21/22 lutego 2023 r. zacznie się zmieniać. Mróz pojawi się na nizinach w północnej połowie kraju oraz w górach
Pogoda okazała się dynamiczna na początku tygodnia. Ubiegłej doby znaleźliśmy się pod wpływem wieloośrodkowego niżu z centrum nad Skandynawią, jaki następnie przez Bałtyk, przemieścił się nad Łotwę i Federacje Rosyjską. Byliśmy w ciepłej masie polarnomorskiej. Szczególnie w pierwszej części występował duży gradient baryczny. Wiatr zaczął słabnąć w drugiej części dnia, kiedy to zmniejszała się różnica ciśnienia po zachodniej, południowo zachodniej stronie niżu barycznego.
Niżowa pogoda, ale od zachodu zaczął rozbudowywać się klin wyżu
We wtorek panowała jeszcze na przeważającym obszarze Polski niżowa pogoda. Dodatkowo z północy schodził front chłodny, a u schyłku dnia zaznaczał się na północnym wschodzie front okluzji. We wtorek obserwowano zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W wielu regionach wystąpiły opady deszczu. Głównie w Karpatach po południu opady śniegu. Mogła nastąpić na tym obszarze akumulacja opadów do około 10 mm. Natomiast w Tatrach mógł nastąpić przyrost grubości pokrywy śnieżnej do 10 cm. W najcieplejszym momencie dnia było od 4°C na Suwalszczyźnie, około 8°C/9°C w centrum, do 10°C, 12°C na południu i południowym zachodzie.
Zobacz też: Cyklon Willy powoduje wichury. Prędkość wiatru przekroczyła 160 km/h. Wiemy, kiedy wiatr ucichnie
Z uwagi na stosunkowo duży gradient baryczny było wietrznie. Wiatr okazał się umiarkowany. Głównie na wybrzeżu i południowym wschodzie dość silny, zachodni i północno-zachodni. Przed południem porywy wiatru we wschodniej połowie kraju sięgały do 85 km/h, wysoko w Tatrach do 120 km/h, a w Sudetach początkowo do około 160 km/h, w ciągu dnia stopniowo słabnące. Wysoko w górach występowały lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.
Temperatura maksymalna, 21 lutego 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce
Pojawi się mróz, mgły i opady śniegu w Tatrach
Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a na północy z możliwością rozpogodzeń. Szczególnie na północnym wschodzie miejscami przelotny śnieg, na pozostałym obszarze miejscami przelotne opady deszczu. Jedynie w Tatrach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 7 cm. Gdzieniegdzie na północy oraz w Wielkopolsce utworzą się lokalne mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. W najchłodniejszej części nocy od -4°C na Suwalszczyźnie, w centrum kraju od 1°C do 3°C, na południowym zachodzie około 5°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie porywisty, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 70 km/h, w Sudetach do 80 km/h.
Przeczytaj również: Mróz -20°C w Polsce jeszcze w lutym. Przejdą śnieżyce. Zima pogrozi nam pięścią, czy tylko małym paluszkiem?
Prognozowana temperatura na 22 lutego 2023, 06 UTC według modelu ECMWF
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC