Cyklon Willy powoduje wichury. Prędkość wiatru przekroczyła 160 km/h. Wiemy, kiedy wiatr ucichnie

Cyklon Willy przyniósł groźne wichury. Prędkość wiatru przekroczyła w porywach 160 km/h w Karkonoszach. Na nizinach i wyżynach wiatr był słabszy, ale i tak miejscami wyrządzał szkody. Wiemy, kiedy wiatr nie będzie stanowił zagrożenia oraz ile potrwa przerwa od groźnych zjawisk pogodowych.

Koniec ubiegłego tygodnia i początek bieżącego przyniósł groźne warunki pogodowe. Towarzyszyły nam wichury, które powodowały wiatrołomy, uszkadzały dachy, powodowały, że setki tysięcy odbiorców pozostawały bez prądu. W czasie występowania silnego wiatru, stacje IMGW-PIB zmierzyły najwyższe wartości w górach oraz nad morzem. W wielu regionach wiało nawet 60-163 km/h. Dziś szczególnie silne porywy wiatru dały się we znaki we wschodniej, północno wschodniej części Polski. Na skutek silnego wiatru interweniować musieli strażacy, którzy usuwali miejscowe zagrożenia. Głównie pod postacią powalonych drzew, konarów i większych gałęzi. Dodatkowo pojawiały się miejscami przerwy w dostawach energii elektrycznej.

Zobacz też: Mróz -20°C w Polsce jeszcze w lutym. Przejdą śnieżyce. Zima pogrozi nam pięścią, czy tylko małym paluszkiem?

Na szczęście w drugiej części dzisiejszego dnia zmniejszył się poziomy gradient ciśnienia i nie przekracza już 20 hPa. Pomiędzy Suwalszczyzną a Dolnym Śląskiem jest tylko 10 hPa różnicy ciśnienia, co przekłada się na mniejszą prędkość wiatru niż w czasie ubiegłej doby oraz nocy z poniedziałku na wtorek i pierwszej części dzisiejszego dnia.

Ciśnienie na poziomie morza, 21.02.2023, 16:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach PSHM

cyklon ustępuje dalej nad Rosję i się wypełnia
Zmniejsza się różnica ciśnienia, rozbudowuje się klin wyżu znad Europy Zachodniej

Niż atlantycki spowodował groźną pogodę

Wczoraj znaleźliśmy się pod wpływem kolejnego wieloośrodkowego atlantyckiego niżu o imieniu Willy. Wielocentryczny niż przemieścił się znad Skandynawii, przez Bałtyk, docierając aż nad Łotwę i Federacje Rosyjską. Z północy na południe schodzi front atmosferyczny o charakterze chłodnym, który przynosi opady deszczu. Duża prędkość wiatru występowała we wtorek zwłaszcza po zachodniej, południowo zachodniej stronie niżu barycznego. Dodatkowo pod koniec dnia na północnym wschodzie zaznaczy się strefa frontu zokludowanego.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 21.02.2023, 18 UTC dla Polski

groźna pogoda w Polsce
Cyklon odsunął się nad Rosję

Analiza sytuacji synoptycznej na 21 lutego 2023, 00 UTC dla Europy i obszarĻw przyległych według IMGW – BPM Wrocław

wichura w Polsce
Silny wiatr o skali wichury

Cyklon Willy przynosił groźną pogodę

Za nami już dynamiczny początek tygodnia, kiedy to warunki pogodowe kształtowały niże umiarkowanych szerokości geograficznych, które wchodziły w skład cyrkulacji strefowej. Wichury w poniedziałek i we wtorek okazały się słabsze niż w weekend, kiedy to znaleźliśmy się pod wpływem niżu Ulf – otrzymał on również drugą nazwę Orkan Otto. W ciągu minionych 24 godzin najwyższą prędkość wiatru zmierzyły wiatromierze na północy oraz w górach. Poza Karkonoszami i Sudetami, najsilniej wiało na stacji Rozewie, która prowadzi pomiar na niestandardowej wysokości 30 metrów. Odnotowano tam 110,5 km/h. Na Morzu Bałtyckim, a dokładniej na platformie Petrobaltic zmierzono 104 km/h. Klasycznie w czasie dynamicznej niżowej pogody i obecności prądu strumieniowego najsilniejsze porywy wiatru zanotowano w Karkonoszach. Na szczycie tego pasma górskiego anemometry ultradźwiękowe PSHM zmierzyły aż 162 km/h. Dużo mniej wiało w Tatrach Zachodnich, gdzie na Kasprowym Wierchu odnotowano 112,6 km/h.

Cyklon odsunął się nad Rosję i wypełnia się nad lądem

Cyklon wieloośrodkowy przyniósł silny wiatr, maksymalne porywy wiatru na wybranych stacjach IMGW-PIB w Polsce

cyklon spowodował groźną wichurę, ale słabszą niż w weekend
Wichura Polska, 21 lutego 2023 w Polsce

Przeczytaj również: Pogoda długoterminowa na marzec 2023. Czy będą niespodziewane uderzenia zimy i silny mróz poniżej -15°C w Polsce?

Cyklon Willy sprowadził wichury do kraju

Minionej doby oraz we wtorek szczególnie silne podmuchy wiatru notowano na profesjonalnych stacjach IMGW w północnej połowie kraju, gdzie prędkość wiatru w porywach przekraczała 80-85 km/h. Względem ubiegłego weekendu wiatr na stacjach w Łebie i na Helu okazał się słabszy, ale i tak kwalifikujący się na pierwszy stopień zagrożenia przed silnym wiatrem. Zmierzono tam na masztach 10 metrach aż 86 km/h. We wtorek wiatr był najsilniejszy we wschodniej połowie kraju. Głównie w pierwszej części dni, osiągając nawet skale wichury, gdyż notowano porywy wiatru przekraczające 70-80 km/h.

Cyklon przyniosł silny wiatr. Maksymalne porywy wiatru, w nocy z poniedziałku na wtorek 21.02.2023, 19:00-01:00

silny wiatr w Polsce
Cyklon atlantycki. Wichura w Polsce

Jednak dziś w godzinach popołudniowych i późno popołudniowych wiatr był już słabszy na przeważającym obszarze Polski i nie stanowił już tak dużego zagrożenia jak w pierwszej części wtorkowego dnia. Zaczyna rozbudowywać się klin wyżowy, który jest związany z wyżem znad Europy Zachodniej. Zmniejsza się różnica ciśnienia. Cyklon o imieniu Willy jest już na Rosją i przemieszcza się w głąb tego kraju, wypełniając się chłodniejszym powietrzem nad wychłodzonym lądem. Przed nami kilka dni z mniejszą dynamiką w pogodzie. Ponownie prędkość wiatru wzrośnie w okolicach ostatniego weekendu lutego, ale będzie ona prawdopodobnie w wielu regionach poniżej progu wichury.

Wkrótce podamy kolejne prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl