Pogoda długoterminowa na marzec 2023. Czy będą niespodziewane uderzenia zimy i silny mróz poniżej -15°C w Polsce?

Pogoda długoterminowa na marzec 2023. Sprawdzamy, czy zdarzyć mogą się silne uderzenia zimy i duży mróz w Polsce.

Według CMM IMGW-PIB. Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 w marcu 2023 r.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury i opadów na marzec 2023 dla Polski według specjalistów z IMGW-PIB

pogoda długoterminowa na marzec 2023 od IMGW
Pogoda długoterminowa na marzec 2023 r. od IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa na marzec 2023 r. Chłodne realizacje modeli z Europy i Ameryki Północnej. Winny rozpadający się wir polarny

Najnowsza odsłona modelu ECMWF pokazuje nam chłodniejszy koniec lutego i zimne pierwsze tygodnie marca. Realizacja z początku trzeciej dekady mijającego miesiąca jest mało optymistyczna dla osób, które liczyły na ciepły początek meteorologicznej wiosny, która rozpocznie się już w 1 marca 2023 r. Kalendarzowa wiosna 21 marca 2023 r., czyli za około miesiąc.

Zobacz też: Mróz -20°C w Polsce jeszcze w lutym. Przejdą śnieżyce. Zima pogrozi nam pięścią, czy tylko małym paluszkiem?

Czasem pojawić mogą się niże związane z cyrkulacją strefową, przynosząc dużą dynamikę w pogodzie, a nawet silniejszy wiatr o skali wichury i burze. Istnieje prawdopodobieństwo nadejścia wydajnych opadowo niżów śródziemnomorskich. Opady zimowe w marcu będą się zdarzać, co miejscami będzie lokalnie prowadziło do utrudnień komunikacyjnych. Zmienność pogody na przełomie pór roku może być duża, co jest częste w naszych szerokościach geograficznych pod koniec zimy i na początku wiosny z uwagi na duże kontrasty między północą a południem. Mogą jednak zdarzyć się okresy ze stabilną pogodą, ale wyże nie zawsze przyniosą pogodną aurę, przybierać mogą nawet formę zgniłych antycyklonów.

Pogoda długoterminowa pokazuje możliwość mrozu dwucyfrowego

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii średniej temperatury powietrza orientacyjnie na okres od 27.02.2023 r. do 2.04.2023 r. Prognozy powyżej 2 tygodni traktujmy jako ciekawostkę, gdyż modele zasilone świeżymi danymi brzegowymi mogą wprowadzić istotne korekty. Dane: ECMWF, wizualizacja CMM IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa wskazuje chłodne okresy w kolejnych tygodniach

Opady poniżej normy według CFS, ale niektóre modele prognozują ich ilość w normie wieloletniej

W skali miesięcznej wstępnie model CFS widzi opady poniżej normy na sporym obszarze. Jednak na południowym wschodzie mają być w normie wieloletniej. Prognoza ta ulegnie prawdopodobnie dużej zmianie i miesiąc ten może być w normie opadowej, a nawet powyżej normy wieloletniej. Niestety prognozy sezonowe nie charakteryzują się wysoką sprawdzalnością. Zwłaszcza, jeśli chodzi o opady atmosferyczne. Okresowo może zapanować blokada antycyklonalna, sprowadzając nawet chłodniejsze masy powietrza z północy i ograniczając w poszczególnych tygodniach ilość opadów.

Pogoda długoterminowa na marzec 2023. Opady według modelu CFS wstępnie

Pogoda długoterminowa pokazuje suchszy miesiąc, ale te prognozy nie są wiążące

Nieco chłodniejszy są także realizacje CFS, które sygnalizują na przeważającym obszarze Polski wartości w okolicach normy wieloletniej, bądź nieznacznie poniżej. Musimy mieć na uwadze, że prognoza ukazuje nam tygodniowe odchylenia temperatury, biorąc pod uwagę okres ref. 1984-2009. Zimowe ochłodzenia i okresowy mróz całodobowy są możliwe na nizinach i wyżynach. Okresów z większymi ochłodzeniami może być okresami więcej niż w lutym, lecz na bardziej precyzyjne prognozy musimy jeszcze poczekać.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej szczegółowy opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym.

Śledźcie najnowsze prognozy pogody na łamach naszego portalu.

Fanipogody.pl