Pogoda. Potężna ulewa już nad Polską. Burza pojawiła się blisko naszego kraju

W sobotę nasz kraj znajduje się pod wpływem niżu z rodowodem czarnomorskim, który wpływa na pogodę zwłaszcza na wschodzie, centrum i południu Polski. Znajdujemy się w stosunkowo ciepłym i wilgotnym powietrzu polarno-morskim. Tylko na krańcach północno-zachodnich RP zaznacza się skraj wyżu znad Skandynawii.

Centrum niżu z ciśnieniem 999 hPa znajduje się na pograniczu Białorusi oraz Ukrainy, ale zatoka wraz z frontem okluzji przynoszą opady na wschodzie, centrum i południu Polski. Przeważnie są to opady wielkoskalowe, nazywane również jednostajnymi. Na południu naszego kraju obserwowano również słabo rozbudowane Cumulonimbusy, który przynosiły silniejsze opady pochodzenia konwekcyjnego. Burza wystąpiła na wschód od Ostrawy, niedaleko polskiej granicy państwowej.

Na zdjęciach satelitarnych w spektrum widzialnym doskonale widoczne jest zachmurzenie warstwowe, które szczelnie przykryło wschodnią, centralną i południową część kraju. Miejscami występują również chmury Cumulonimbus. Dostrzec można także plusik na mapie, co oznacza, że niedaleko polskiej granicy państwowej wystąpiła burza. W kolejnych godzinach burze nie są prognozowane na obszarze Polski.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD ukazują, że opady występują na wschodzie, centrum i południu Polski. Pada również Warmii i Mazurach. Strefa opadów deszczu przemieszcza się z północnego-wschodu na południowy-zachód.

Dodatkowo z powodu dużego gradientu ciśnienia w naszej części Europy występują silne porywy wiatru, które przekraczają 50-60 km/h i potęgują odczucie chłodu.

Z powodu bliskości stopniowo wypełniającego się i przesuwającego na południe niżu “ISOLDE” przez całą najbliższą noc opadom deszczu głównie o charakterze jednostajnym towarzyszyć mają silne porywy wiatru na wschodzie, centrum i południu kraju do 50-55 km/h. Wysoko w górach porywy powyżej 70 km/h.

Prognozowany zasięg i natężenie strefy opadów wielkoskalowych podczas nadchodzącej nocy.

W południowo-wschodniej połowie kraju opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 15 mm do 30 mm, miejscami w województwie podkarpackim i świętokrzyskim oraz na południu mazowieckiego i lubelskiego do 35-40 mm. W Tatrach opady śniegu; prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm. Do godzin porannych na południu spaść może od 50 mm do 80 mm, na obszarach podgórskich do 90 mm – 100 mm.

Prognozowane sumy opadów do godzin wieczornych w niedzielę. Najwięcej deszczu spadnie na południu, nieco mniej na wschodzie i w centrum kraju, co widać na rycinach poniżej. Opady zaczną słabnąc nad ranem w niedzielę.