Pogoda. Potężna wichura. Fale mają 15 metrów. Silny cyklon zbliża się do Europy. Niesie niszczący wiatr i burze

Przez Atlantyk wędruje bardzo głęboki niż. Synoptycy mówią wręcz o cyklonie. Ciśnienie w centrum ośrodka niżowego wynosi obecnie zaledwie 940 hPa. Niż sunie wprost na Islandię i północ Wysp Brytyjskich. Uderzenie wichury spodziewane jest na dzisiejszy wieczór.

W chwili obecnej na północnym Atlantyku mamy do czynienia z dwoma głębokimi niżami. Do końca dzisiejszego dnia i podczas nocy z wtorku na środę ośrodki te połączą się w jeden, bardzo głęboki niż. Prognozuje się, że ciśnienie w jego centrum spadnie do nawet 935 hPa. Mówimy tutaj o naprawdę silnym ośrodku niżowym.

System baryczny podczas dzisiejszego popołudniu i w nocy przyniesie silną wichurę na Islandii, i na północy Wysp Brytyjskich (Irlandia, Szkocja). Zagrożone silnym wiatrem jest również północne wybrzeże Norwegii. Prognozuje się, że głęboki niż, już w formie połączonej wędrował będzie dalej na północny wschód stopniowo słabnąc.  

Warto dodać, że na północy (Grenladia, Islandia, Wyspy Owcze) wichura będzie naprawdę silna. Prognozuje się porywy wiatru przekraczające 150 km/h. Na szczytach górskich nie wyklucza się porywów przekraczających 200 km/h !!

Najbardziej zagrożonym, zaludnionym regionem będzie Islandia oraz Wyspy Owcze. W regionach tych spodziewamy się wiatru do nawet 150 km/h. W wybrzeże tych wysp podczas najbliższej nocy oraz środy spodziewamy się uderzenia fal, których wysokość może przekraczać 15 metrów. Tak wysokie fale mogą powodować olbrzymie szkody.