17 stycznia 2022

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Potężny cyklon Dennis uderza dziś w Europę. Panika na Wyspach Brytyjskich. Wichura obejmie dziś Europę Zachodnią. Wiatr 200 km/h i burze

Bardzo głęboki niż, którego centrum w dniu wczorajszym znajdowało się w okolicach Islandii kontynuuje swą wędrówkę na wschód. Cyklon Dennis (nazwa nadana przez DWD to Victoria) podczas ostatniej doby jeszcze przybrał na sile. Wieczorem 15 lutego niż osiągnął w swym centrum wartość 920 hPa. To potężny spadek ciśnienia atmosferycznego i musiał przełożyć się on na dynamiczną pogodę.

Załamanie pogody na Wyspach Brytyjskich

Już od ubiegłej nocy na Wyspach Brytyjskich panuje bardzo zła pogoda. Bardzo silny wiatr przekroczył na Wyspach Brytyjskich 140km/h. Na Wyspach doszło do paraliżu komunikacyjnego. Zniszczenia są bardzo poważne. Mieszkańcy Wysp, którzy „atakowani” są silnym wiatrem dosłownie co kilka dni zaczynają panikować. Tym bardziej, że jeszcze dziś w nocy w Wyspy Brytyjskie uderzy niż wtórny, który znów przyniesie znaczne załamanie pogody. Siła wiatru znów przekroczy 100 km/h. O sile wiatru niech świadczy poniższy film. Na Wyspach Brytyjski wiatr wiał z siłą, która bez problemu „zawracała’ spory wodospad.

W niedzielę 16 lutego wichura przesuwać będzie się nadal na wschód obejmując kolejne regiony Europy Zachodniej. Już dziś mocny wiatr dotrze między innymi do Hiszpanii, Francji, Belgii, Holandii, czy Niemiec.

Wichura przemieszcza się na wschód. Dotrze do Polski

Mieszkańcy wymienionych regionów spodziewać się mogą bardzo silnych porywów wiatru. Siła wiatru przekraczać będzie w wielu miejscach 120 km/h. Nie jest to wiatr aż tak silny jak jeszcze podczas nocy na Wyspach. Jednak wiatr wiejący z taką siłą z łatwością wyrządza szkody w drzewostanie i zabudowaniach.

Prócz silnego wiatru przez Europę Zachodnią przetacza się strefa ulewnych opadów deszczu. Występują również burze, choć te nie są na razie tak gwałtowne jak podczas uderzenia poprzedniego głębokiego niżu.

Burze występują przede wszystkim w chwiejnej masie powietrza, w tylnej części układu niskiego ciśnienia. Burze te są rozproszone i nie wydają się być groźne.

Niedziela nie będzie spokojnym dniem na obszarze Europy. Wichura swym zasięgiem obejmowała będzie kolejne regiony w kierunku wschodnim. W nocy z niedzieli na poniedziałek silny wiatr dotrze do Polski. O tym jednak napiszemy w prognozie pogody na noc z niedzieli na poniedziałek.