Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Zbliża się ekstremalne odchylenie temperatury. „Gorące” powietrze blisko Polski. Będzie ponad 15°C i burze w Europie

Pogoda. „Gorące” powietrze blisko Polski. Będzie ponad 15°C i burze w Europie.

Najbliższe dwa dni w naszej części Europy przyniosą nadzwyczaj wysoką temperaturę powietrza. Modele prognozują przekroczenie temperatury o nawet 14-17 stopni powyżej normy. W poniedziałek za frontem chłodnym rozpocznie się wymiana masy powietrza na chłodniejszą znad Atlantyku Północnego. We wtorek zrobi się nieco chłodniej, ale temperatura w dalszym ciągu będzie powyżej normy wieloletniej.

Już w sobotę rozpoczyna się napływ powietrza z południa Starego Kontynentu. Strumień mocno rozgrzanej masy pochodzenia polarno morskiego odczujemy w niedzielę i poniedziałek.

Adwekcji powietrza z południa Starego Kontynentu sprzyjać będzie ulokowanie rozległego, głębokiego, ale stopniowo wypełniającego się wielocentrycznego niżu o imieniu „VICTORIA”, którego centra znajdą się w rejonie Islandii, ale także nad Skandynawią. W tym samym czasie na wschodzie Europy znajdować będzie się wyż. Pomiędzy tymi układami barycznymi utworzy się tzw. korytarz do napływu bardzo ciepłego powietrza.

Sytuacja synoptyczna na dzień 16.02.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza w niedzielę według modeli numerycznych ECMWF i ICON oraz SWISS-HD

Szczególnie ciepło będzie na południu i południowym-zachodzie naszego kraju, gdzie temperatura w strefie oddziaływania wiatru halnego przekroczy 15 stopni. Powyżej 12 stopni będzie w całym pasie Polski zachodniej, ale niewykluczone jest tam więcej chmur i opadów na froncie ciepłym.

Opady atmosferyczne są prognozowane w zachodniej części Polski. Przemieszczać będą się z zachodu na wschód kraju.

Odchylenie temperatury od normy wieloletniej sięgnie ponad 10 stopni

W ostatni dzień weekendu oraz w nocy z 16.02.2020 na 17.02.2020 występować będą silne porywy wiatru związane z dużym gradientem ciśnienia. Miejscami przekroczą 70 km/h. Zwłaszcza na zachodzie i północy Polski.

Wyjątkowo ciepła będzie również noc z niedzieli na poniedziałek, gdy na południowym-zachodzie i zachodzie Polski temperatura przekroczy 14 stopni.

W nocy z niedzieli na poniedziałek temperatura w zachodniej części Polski będzie wyższa o ponad 13 stopni względem analogicznego okresu 1979-2010.

Pogoda. W poniedziałek kontynuacja wysokiej temperatury

Jeszcze tylko w poniedziałek na obszarze Polski temperatura przekroczy ponad 10 stopni. W Małopolsce na termometrach może być nawet 16 stopni, w strefie oddziaływania wiatru halnego. Z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać ma się front chłodny.

Sytuacja synoptyczna na dzień 17.02.2020, 12 UTC

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz