Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Potężny i bardzo głęboki cyklon coraz bliżej Europy. Pierwsze uderzenie wichur już dziś. Wiatr, ulewy i burze

Przez Atlantyk Północny wędruje jeden z najgłębszych w tym roku ośrodków niżowych. Cyklon stale się pogłębia, aby już dzisiejszej doby osiągnąć ciśnienie w swym centrum na poziomie zaledwie 929 mbar będąc w okolicach Islandii.

Mamy tu do czynienia z naprawdę potężnym zjawiskiem meteorologicznym. Jak szybko pogłębiający, się niżem jest ośrodek RUTH niech świadczy prędkość z jaką spada ciśnienie w jego centrum. Jeszcze w czwartek rano ciśnienie w centrum niżu wynosiło 980 mbar, by w piątek popołudniu wynosić tylko 930 mbar. To rzadko spotykana dynamika spadku ciśnienia.

Niestety cyklon prócz zapierających dech w piersiach cech dających opisać się liczbami, przyniesie niszczącą pogodę w najbliższych kilkudziesięciu godzinach. Jak zapewne wiecie, największym zagrożeniem pogodowym będzie wiatr.

Silna wichura w Europie już w sobotę 8 lutego

O wichurach, które uderzą w Polskę w poniedziałek piszemy w innych wpisach. Tutaj skupiam się na wydarzeniach z dnia dzisiejszego i jutrzejszego, które czekają mieszkańców Europy Zachodniej i Centralnej.

Już podczas dzisiejszego dnia mieszkańcy Europy odczują oddziaływania cyklonu. Silny wiatr uderzy w Irlandię, zachód Anglii i Szkocję. Miejscami porywy wiatru sięgać mogą dziś 120 km/h. Nad morzem wiać może jeszcze mocniej. Tak silne uderzenie wiatru z pewnością przyniesie dziś na Wyspach utrudnienia komunikacyjne.

Prócz wiatru pierwsza strefa złej pogody przyniesie również deszcz, a nawet burze. Te, powstając w warunkach silnego przepływu powietrza organizować się mogą w większe struktury burzowe. Podczas przechodzenia struktur konwekcyjnych, zwłaszcza na zachodzie Wysp Brytyjskich porywy wiatru mogą przekroczyć 140 km/h.

W kolejnych godzinach strefa dynamicznej pogody „wlewała” będzie się wgłąb Europy. Już jutro silny wiatr, deszcz i burze obejmą całe Wyspy Brytyjskie, a także północ Francji, Belgię, Holandię i zachodnie Niemcy. Wiatr wiać może z jeszcze większą siłą niż dziś. Porywy wiatru przekraczać będą 130 km/h. Podczas przechodzenia komórek konwekcyjnych wiać może jeszcze silniej.

Wichura w Polsce pojawi się dopiero z początkiem nowego tygodnia

Strefa złej pogody dotrze do Polski zachodniej w nocy z niedzieli na poniedziałek. Na pewno wiało będzie bardzo mocno. Czy siła wiatru będzie niszcząca? Analizujemy modele i dane meteo na bieżąco. Dziś i jutro w kolejnych wpisach dzielili będziemy się z Wami naszymi spostrzeżeniami.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk