Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Niszczący wiatr już blisko Niemiec. Uderzenie wichury w Polskę już podczas nadchodzącej nocy. Niż Sabine przyniesie silne burzeDzisiejsza doba będzie bardzo dynamiczna w pogodzie w Europie i w Polsce. Przez Europę Zchodnią (północ Francji, Belgia, Holandia) przechodzi obecnie strefa bardzo silnego wiatru. W kolejnych godzinach wichury dotrą do Niemiec, by już dzisiejszego wieczora silny wiatr związany z niżem Sabine dotarł do Polski.

Incydent wiatrowy, który trwa w Europie i będzie trwał przez kilka dni również w Polsce spowodowany jest bardzo wysokim gradientem barycznym po południowej stronie dynamicznego układu niskiego ciśnienia nazwanego Sabine. Układ ten przez ostatnie kilkadziesiąt godzina pogłębiał się wędrując nad Atlantykiem Północnym. Pisaliśmy o Sabine już od kliku dni.

Najbliższe kilkadziesiąt godzin to czas, który przyniesie mieszkańcom Europy Zachodniej i Centralnej prognozowany od kilku dni silny wiatr. Zobaczmy, jak silny wiatr wiał w Europie przez ostatnią dobę. Informacje są bardzo złe. Okazuje się, że na Wyspach Brytyjskich były miejsca gdzie wiało ponad 180 km/h. Wiatr w tej części Starego Kontynentu będzie słabnąć dopiero najbliższej nocy.

Widać, że zdecydowanie najmocniejsza wichura podczas ostatniej doby przetaczała się przez Wyspy Brytyjskie. Silne porywy wiatru zanotowano również w Norwegii.

Kolejne godziny to szybka wędrówka strefy podwyższonego ciśnienia z zachodu na wschód. Najsilniejszą wichurę Sabine przyniesie dziś w Holandii, Belgii i Niemczech.

Bardzo silny wiatr w Niemczech

Przyglądając się prognozie wiatru na dzisiejsze, wczesne popołudnie dla Beneluksu widać, że wiatr w porywach osiągnie tam nawet 140 km/h. Są to niszczące porywy wiatru. Wiatr wiejący z taką siłą z łatwością wyrywa drzewa i uszkadza budynki.

Podczas dzisiejszego popołudnia strefa najsilniejszego wiatru znajdowała się będzie nad Niemcami. Wichura wkroczy do Polski zachodniej późnym wieczorem. Wiatr w Polsce przybierał będzie na sile z każdą godziną nocy z niedzieli na poniedziałek.

Prognozy z każdą aktualizacją delikatnie obniżają siłę wiatru dla Polski na poniedziałek. Jednak już o samym poniedziałku pisali będziemy oczywiście w kolejnych wpisach pogodowych. Na tą chwilę wróćmy do wichury w dniu dzisiejszym.

Silne burze w Europie

Powyższe wyliczenia siły wiatru nie uwzględniają konwekcji i burz, które prognozowane są dla Europy na dzień dzisiejszy.

W pasie najbardziej wzmożonego przepływu powietrza w Europie dziś dochodziło będzie do rozwoju burz. Doskonałe warunki kinematyczne prowadzić mogą do łączenia się burz w formacje liniowe. Podczas przechodzenia takich burz, na ich czele może dochodzić do uderzenia bardzo silnych wiatrów prostoliniowych. Nie wykluczamy, że na drodze bardziej zorganizowanych układów liniowych siła wiatru przekraczać może 150 km/h.

O groźnej pogodzie w Polsce piszemy więcej tu

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk