Pogoda. Gwałtowna, niebezpieczna wichura wkroczy już najbliższej nocy do Polski. Możliwe linie szkwału i burze. Wiatr ponad 100 km/h

Pogoda. Gwałtowna wichura wkroczy już najbliższej nocy do Polski. Możliwe linie szkwału i burze. Wiatr ponad 100 km/h.Nadchodzi niebezpieczny okres w pogodzie.

W niedzielę południowa, wschodnia i centralna część Polski jest jeszcze pod wpływem rozległego wału wysokiego ciśnienia. Pozostała część RP dostaje się w zasięg cyrkulacji cyklonalnej niżów z rodowodem atlantyckim. Nadchodzi silne załamanie pogody, które odczujemy już dziś wieczorem na zachodzie kraju. Szczególnie groźnie będzie w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz jutro, gdy silny wiatr prowadzić może do rozległych szkód.

Wstępne ostrzeżenia IMGW. Mapa będzie aktualizowana

https://www.facebook.com/rzadowecentrumbezpieczenstwa/photos/a.922284134533442/2691792564249248/?type=3&theater

Najpierw niebezpieczna wichura uderzy w Niemcy, o czym więcej piszemy tu.

Odbudowuje się cyrkulacja strefowa, która w nadchodzącym tygodniu przynosić będzie niebezpieczną pogodę w wielu miejscach Europy. Silny wiatr dotrze już najbliższej nocy do zachodniej części Polski. Jednak szczególnie silne porywy wiatru są prognozowane przez modele numeryczne w poniedziałek.

Na szczególną uwagę zasługuje bardzo duża różnica ciśnienia między północno-zachodnim a południowo-wschodnim krańcem naszego kraju. Gradient poziomy ciśnienia może wynieść nawet ok. 35 hPa w poniedziałek, co skutkować będzie silnym, porywistym wiatrem do 90 km/h na nizinach bez udziału konwekcji. Natomiast w przypadku występowania struktur konwekcyjnych powyżej 100 km/h.

Pogoda. Silny wiatr już w nocy, możliwe burze. Dynamiczna pogoda

W nocy z niedzieli na poniedziałek na południowym wschodzie zachmurzenie przeważnie umiarkowane, na pozostałym obszarze duże i postępujące z północnego zachodu na wschód i południowy wschód opady deszczu. Na Pomorzu i Kujawach okresami o umiarkowanym natężeniu. Prognozowana suma opadów w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim do 15 mm. W Małopolsce miejscami możliwe opady deszczu marznącego, powodujące gołoledź. Na Podhalu opady deszczu ze śniegiem, w górach opady śniegu. Na północnym zachodzie lokalnie możliwe burze. Temperatura minimalna od -3°C na południowym wschodzie około 4°C w centrum do 6°C na zachodzie. Lokalnie w dolinach karpackich spadek temperatury do -8°C. Wiatr przeważnie dość silny, od 35 km/h do 45 km/h, na północnym zachodzie i nad morzem silny i bardzo silny, od 45 km/h do 55 km/h, w całym kraju porywisty, południowo-zachodni. Porywy wiatru na wschodzie do 85 km/h, w centrum, na południu i zachodzie do 95 km/h, a nad morzem do 100 km/h. Na Przedgórzu Sudeckim i Karpackim wiatr w porywach do 110 km/h, w Tatrach do 130 km/h, w Sudetach do 200 km/h – informuje Ewa Łapińska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 10.02.2020, 00 UTC według DWD

Prognozowane porywy wiatru przez modele numeryczne w nocy z niedzieli na poniedziałek na obszarze Polski.

Prognozowane są również burze. Wkroczyć mogą one do zachodniej części Polski w nocy z niedzieli na poniedziałek

Z powodu dużej dynamiki w atmosferze oraz przemieszczania się mocno napędzonej strefy frontu chłodnego, trzeba się liczyć z występowaniem burz – zarówno w formie linii szkwału, jak i pasm konwekcyjnych ze szczególnie gwałtownymi, konwekcyjnymi porywami wiatru, które przekraczać mogą 100 km/h – 130 km/h.

Potencjalne struktury konwekcyjne, jakie mają pojawić się nad Polską są prognozowane przez modele numeryczne, co doskonale widać na rycinach poniżej. Ich nadejście jest wyliczanie w drugiej części nadchodzącej nocy oraz w poniedziałkowy poranek. Obejmą one zwłaszcza zachodnie, południowo-zachodnie dzielnice naszego kraju.

Pogoda. Poniedziałek z silnym wiatrem w wielu rejonach Polski. Możliwe burze

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW – PIB)

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami przelotne opady deszczu, lokalnie możliwe burze. W górach opady śniegu, a początkowo w kotlinach górskich możliwy marznący deszcz powodujący gołoledź. Na zachodzie i południowym zachodzie opady deszczu okresami o umiarkowanym natężeniu, prognozowana suma do 15 mm. W górach przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm. Temperatura maksymalna od 6°C, 7°C na północnym wschodzie i nad morzem, około 9°C w centrum do 11°C na południowym zachodzie. W miejscowościach podgórskich chłodniej, od 2°C do 5°C. Wiatr w całym kraju dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Porywy wiatru na wschodzie kraju do 85 km/h, w centrum do 95 km/h, na zachodzie, południu i nad morzem lokalnie do 100 km/h, a na Podkarpaciu do 110 km/h. W Sudetach i Tatrach wiatr w porywach do 180 km/h. W górach wiatr będzie powodował zawieje śnieżne – informuje Ewa Łapińska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Burze w poniedziałek prawdopodobne będą nie tylko na aktywnym froncie chłodnym, ale także w znacznie chłodniejszej masie powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej napływającej za frontem. Lokalnie zjawiska burzowe możliwe są niemal w całym kraju. Aktywność elektryczna będzie największa w czasie przechodzenia chmur Cumulonimbus w formie struktur liniowych na froncie chłodnym. Możliwe są opady gradu, krupy. Porywy wiatru przekroczą miejscami 100 km/h.

Sytuacja synoptyczna na dzień 10.02.2020, 12 UTC

Prognozowane porywy wiatru w poniedziałek przez model numeryczne. Widoczne są dwie strefy silnego wiatru. Jedna przejdzie z zachodu na wschód w pierwszej części dnia, natomiast druga wkroczy popołudniu. Groźne będą zwłaszcza porywy konwekcyjne w czasie opadów.

W poniedziałek należy się spodziewać szkód (miejscami licznych) w postaci powalonych konarów jak i całych drzew, uszkodzonych elementów sieci elektroenergetycznych i brakach w dostawach energii elektrycznej, jak i nawet uszkodzonych dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych.

Pogoda. Silny wiatr również w nocy z poniedziałku na wtorek. Zacznie padać deszcz ze śniegiem i śnieg

W znacznie chłodniejszej masie powietrza prognozowane są opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Utrzymujący się duży poziomy gradient ciśnienia sprzyjać będzie wietrznej aurze w Polsce.

Sytuacja synoptyczna na dzień 11.02.2020, 00 UTC

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie przeważnie duże i miejscami opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem, nad ranem przechodzące w śnieg. W górach opady śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej w Karpatach do 6 cm. Temperatura minimalna od 0°C na wschodzie i w centrum do 3°C nad morzem, w miejscowościach podgórskich około -3°C. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach przeważnie do 70 km/h, jedynie nad morzem do 75 km/h, a na Podkarpaciu i w Małopolsce do 90 km/h. W górach wiatr w porywach do 140 km/h. W rejonach opadów śniegu wiatr będzie powodował zawieje śnieżne – informuje Ewa Łapińska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego

Prognozowane opady w nocy z poniedziałku na wtorek. Miejscami na nizinach będzie to deszcz ze śniegiem i śnieg.

Prognozowane porywy wiatru w nocy z poniedziałku na wtorek przez model GFS

Pogoda. Silny wiatr również we wtorek w Polsce

We wtorek Polska pozostanie pod wpływem rozległej zatoki niżowej związanej z układami niskiego ciśnieniami ulokowanymi nad Morzem Norweskim, Skandynawią i Morzem Barentsa. Poziomy gradient ciśnienia będzie dalej bardzo duży w naszej części Europy i przekraczać ma ponad 22 hPa. Porywy wiatru przekraczać będą 75 km/h na nizinach, w górach powyżej 120-130 km/h. Niewykluczone są również lokalne burze.

Prognoza pogody na wtorek (IMGW – PIB)

Sytuacja synoptyczna na dzień 11 lutego 2020, 12 UTC

Prognozowane porywy wiatru we wtorek według modelu GFS

Prognozowany obszar i typ opadu w Polsce we wtorek według modelu GFS

W środę wiatr będzie słabszy na obszarze Polski. Silniej powieje głównie w północnej połowie kraju. Większy spokój zapanuje w czwartek i piątek z powodu zmniejszającego się poziomego gradientu ciśnienia.

Sytuacja synoptyczna w okresie od 12.02.2020, 12 UTC do 13.02.2020, 12 UTC

Prawdopodobnie niebezpieczna pogoda wystąpi w przyszły weekend. Niewykluczona jest wichura, lecz prognozy na tak odległy okres są obarczone dużym błędem. Silny wiatr dać się może we znaki mieszkańcom Polski również w okolicach 17-18 lutego, ale więcej będzie można powiedzieć dopiero bliżej następnego weekendu. Dynamiczne niże baryczne są dość trudne do prognozowania i wysoką sprawdzalność mają prognozy modeli na 2-3 dni przed wystąpieniem groźnych zjawisk.

Prognozowane wichura w przyszłą niedzielę przez model GFS. Te prognozy jednak ze względu na odległy termin będą ulegać zmianom i nie są w żaden sposób wiążące.

Prognozowany silny wiatr w okolicach 17-18 lutego w Polsce

Groźną pogodę możecie śledzić na stronach poniżej