Pogoda na noc z niedzieli na poniedziałek. Silna wichura wkroczy do Polski. Prawdopodobne burze i linie szkwału

Pogoda na noc z niedzieli na poniedziałek. Wichura wkroczy od zachodu. Prawdopodobne burze. Sprawdźmy, co czeka nas w pogodzie podczas najbliższej nocy.

Wkraczamy w dość dynamiczny okres w pogodzie. Najbliższa noc przyniesie niebezpieczną aurę szczególnie w zachodniej i północnej połowie Polski. Początkowo cały kraj będzie w tzw. ciepłym wycinku niżu. Dlatego temperatura ma być nadzwyczaj wysoka z powodu adwekcji powietrza z południa i południowego-zachodu. Następnie wkroczy front chłodny.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 9.02.2020, 18 UTC zbliżający się układ frontów atmosferycznych do Polski

Widoczny wielocentryczny niż islandzki. Nazwy nadane przez Wolny Instytut Meteorologiczny w Berlinie to „Ruth I” oraz „Ruth II” i „Sabine” nad wodami Morza Norweskiego. Ostatni układ niżowy odegra kluczową rolę w kontekście zjawisk pogodowych, które wystąpią w najbliższych dniach na obszarze Polski.

Nadzwyczaj ciepła będzie noc z niedzieli na poniedziałek z powodu napływu masy z południa i południowego-zachodu do zachodniej i południowo-zachodniej części Polski, co obrazują ryciny poniżej. Temperatura przekroczy nawet 12 stopni.

Prognoza na noc według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

W nocy na południowym wschodzie zachmurzenie przeważnie umiarkowane, na pozostałym obszarze duże z postępującymi z północnego zachodu opadami deszczu, gdzieniegdzie możliwa krupa śnieżna. Na Pomorzu i Kujawach okresami opady o umiarkowanym natężeniu i tam prognozowana wysokość opadów do 15 mm. W Małopolsce miejscami możliwy marznący deszcz powodujący gołoledź, a na krańcach północnych możliwe także burze. Na Podhalu opady deszczu ze śniegiem, w górach opady śniegu. Temperatura minimalna od 2°C na południowym wschodzie, około 4°C w centrum, do 12°C na zachodzie; chłodniej w rejonach podgórskich Karpat około -4°C. Wiatr dość silny, od 35 km/h do 45 km/h, na północnym zachodzie i nad morzem silny i bardzo silny, od 45 km/h do 55 km/h, w całym kraju porywisty, południowo-zachodni i południowy. Na wschodzie porywy wiatru do 80 km/h, w centrum, na południu, zachodzie i nad morzem do 95 km/h, na Przedgórzu Sudeckim i Karpackim do 110 km/h, w Karpatach do 130 km/h, w Sudetach do 180 km/h i tam przejściowo możliwe 200 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne – informuje Grażyna Dąbrowska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognoza pogody na noc z niedzieli na poniedziałek według IMGW-PIB. Temperatura na południowym-zachodzie i zachodzie może być wyższa niż jest prognozowana przez synoptyków

IMGW-PIB

Z każdą godziną rosnąć będzie prędkość wiatru, co obrazują ryciny z prognozowaną maksymalną prędkością wiatru w porywach przez modele.

Prognozowane są również burze, zwłaszcza na aktywnym froncie chłodnym w drugiej części nocy i nad ranem w zachodniej, południowo-zachodniej i północnej części Polski. Porywy wiatru w czasie ich przechodzenia przekroczyć mogą 110 km/h, co prowadzić może do szkód.

Symulowane echa radarowe na noc z niedzieli na poniedziałek model SWISS-HD

Potencjalne burze możliwe są w drugiej części nocy i o poranku w Polsce.

W poniedziałek czeka nas kontynuacja dynamicznej aury o czym więcej piszemy tu.

Bieżący podgląd na sytuacje pogodową w linkach poniżej