Pogoda. Silne burze związane z niżem Sabine. Pierwszy stopień zagrożenia silnymi burzami również dla Polski zachodniej

Śledząc naszą stronę zapewne wiecie, że od wczoraj w Europie Zachodniej panuje bardzo dynamiczna pogoda. Związane jest to z wieloośrodkowym układem niskiego ciśnienia, w którego skład wchodzi niż “SABINE” i “RUTH”.

Po południowej i południowo-zachodniej stronie niżu obserwowany jest bardzo duży gradient ciśnienia, który jest bezpośrednią przyczyną bardzo silnych wichur. Wczoraj bardzo mocno wiało na Wyspach Brytyjskich (stacje w Wielkiej Brytanii odnotowały porywy wiatru sięgające nawet 180 km/h!!!). W Anglii dalej jest dziś niebezpiecznie, ale w dniu dzisiejszym najsilniejszy wiatr przetaczał się będzie w pasie od północnej Francji, przez Belgię Holandię, Niemcy po zachód i północ Polski.

Jednak to nie tylko wiatr będzie niósł dziś zagrożenia pogodowe. Stowarzyszenie ESTOFEX od lat zajmujące się prognozowaniem groźnych zjawisk burzowych wydało dziś ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami dla znacznej części Europy.

Pas najsilniejszych zjawisk burzowych prognozowanych na dzisiejszy dzień idealnie pokrywa się z pasem najsilniejszego wiatru. Nie mogło być inaczej, gdyż dzisiejsze burze inicjowane będą właśnie w strefie najlepszych warunków kinematycznych.

Energia dostępna konwekcyjnie będzie dość niska. Energia CAPE nie będzie przekraczała 200 J/kg. Jednak uwagę należy zwrócić na bardzo wysoki gradient pionowy temperatury sięgający nawet 7 K/km. W warunkach bardzo silnego wiatru w wyższych partiach troposofery (jet stream z wiatrem prędkości ponad 100 m/s) burze będą miały tendencję do szybkiego organizowania się w struktury liniowe. Podczas przechodzenia formacji liniowych siła wiatru przekraczać może w omawianym obszarze 150 km/h. Niektóre z burz mogą być dość aktywne elektrycznie.

Burze przemieszczały się będą z bardzo duża prędkością, więc nawet niosąc ze sobą ulewne opady deszczu, burze nie będą niosły zagrożenia podtopieniami. Osoba wydająca dzisiejszą prognozę burzową nie wyklucza do podniesienia stopnia zagrożenia do “3” w przypadku Niemczech. O tym zadecydują najbliższe godziny i przebieg zjawisk burzowych nad Europą.