Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Prognoza kilkudniowa. Uderzenie zimna na wschodzie Europy. Możliwy atak zimy. Wystąpią burzeŚwięta, Święta i po Świętach. Wraz z końcem Świąt nadchodzą zmiany w pogodzie nad Europą. Europa Wschodnia i południowo wschodnia zacznie dostawać się pod wpływ chłodnego powietrza. Bardzo możliwe, że wraz z końcem bieżącego roku czeka nas incydent śniegowy.

Spływ chłodnych mas powietrza, które odpowiedzialne będą za spadki temperatur między innymi w naszym regionie widać doskonale na grafice obrazującej temperatury powietrza na poziomie 850 hPa.

Wszystko to za sprawą coraz silniejszego wyżu, który zaczyna dominować w zachodniej i centralnej części kontynentu. Po jego wschodniej stronie dochodzi do spływu chłodnych mas powietrza z północy. Powietrze to wędrowało będzie między innym nad Polską i dalej na południe.

W najbliższych dniach podmuch zimy możliwy będzie nawet na Bałkanach. Tutaj nie wykluczone są również opady śniegu. Niektóre modele meteo wskazują wręcz, że chłodne powietrze spłynie aż do Afryki północnej.

Na południu Europy, tam gdzie zimne powietrze z południa napotykać będzie na swej drodze rozgrzane masy nad Morzem Śródziemnym dochodziło będzie do rozwoju burz. Niektóre z burz będą miały gwałtowny przebieg.

Bardzo ciekawej wiedzy dostarcza nam powyższa grafika anomalii temperatury. Widać na niej oczywiście potężny spływ chłodu między innymi nad Bałkany. Widać również, że w czasie gdy wschód kontynentu zmagał się będzie z atakiem zimy, na zachodzie Europy będzie nadzwyczaj ciepło. Bardzo ciepłe dni czekają między innymi mieszkańców Wysp Brytyjskich. W najbliższych dniach nie wykluczone tam są temperatury znacznie przekraczające 15 stopni ciepła.

Jesteśmy ciekawi co Polsce przyniesie opisywany incydent z chłodnymi masami powietrza. Na ten moment nie możemy jednoznacznie obiecać, że zima zawita do Polski nawet na kilka dni. Szanse na to są jednak spore. Szkoda tylko, że na horyzoncie znów widać już ocieplenie. To przyjdzie do naszej części kontynentu na początku przyszłego roku.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk