Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Będzie -35°C na wysokości 500 hPa. Potem ocieplenie i odbudowa „strefówki” oraz burze w Europie

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Nadchodzi arktyczne powietrze i śnieg. Będzie -35°C na wysokości 500 hPa, czyli na 5500 metrów nad poziomem gruntu, potem ocieplenie oraz burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie

Wiele wskazuje, że po świętach na maksymalnie 2-3 dni nadejdzie krótkie ochłodzenie, ale przed Nowym Rokiem odbuduje się wspominana w ostatnich wpisach cyrkulacja strefowa.

Dominacja Atlantyku na początku stycznia według najnowszych prognoz modeli numerycznych będzie silna. Dlatego częściej napływać powinny do nas ciepłe masy powietrza. Nie mamy co liczyć na utrzymanie się białych krajobrazów na nizinach. Zimowa aura panować będzie tylko w górach.

Występować ma zdecydowana przewaga opadów deszczu, okresami tylko spadnie śnieg na nizinach, lecz mało prawdopodobne jest utrzymanie się stałej pokrywy śnieżnej przez wiele dni w pierwszej dekadzie stycznia.

Przy dużej aktywności cyrkulacji strefowej i sporej różnicy ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym dokuczać będzie nam wiatr. W polskich górach wiać powinien silny halny.

Jaka pogoda w Boże Narodzenie?

Przez nasz kraj wędruje z zachodu na południowy wschód wypełniający się niewielki niż baryczny z frontem okluzji. Opady atmosferyczne według danych z polskiej sieci radarów meteorologicznych POLRAD występują na południu i zachodzie kraju. Są one związane z wcześniej wspomnianym ulegającym frontolizie frontem zokludowanym.

Dane ukazujące położenie opadów na dzień 25.12.2019, godzina 9.40

Prognozowane położenie i natężenie opadów w dniu 25.12.2019

W Sudetach i Tatrach występować mogą opady śniegu, natomiast na obszarach podgórskich deszczu ze śniegiem

Prognozowana temperatura powietrza przez model ECMWF dla Polski w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia

Pogoda. Noc ze środy na czwartek dla Polski

Najbliższa noc minie pod znakiem zachmurzenia dużego, ale miejscami możliwe są większe przejaśnienia. Lokalnie występować będą słabe opady deszczu, w południowej części Polski deszczu ze śniegiem, natomiast w polskich górach śniegu.

Od południowego zachodu nad Polskę zacznie nasuwać się przejściowy klin wyżowy związany z wyżem znad południowym Niemiec. Wschodnia i centralna część kraju znajdzie się w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia.

Pogoda na noc ze środy na czwartek (IMGW-PIB)

Pogoda. W czwartek przeważający obszar Polski znajdzie się pod wpływem wyżu, ale nie zabraknie opadów

Przeważający obszar Polski w przyziemnym polu ciśnienia znajdzie się pod wpływem wyżu z centrami nad Niemcami i w pobliżu Półwyspu Iberyjskiego. Zasadniczo będziemy między wyżem ulokowanym na zachodzie a niżem na wschodzie, dlatego trwać będzie adwekcja dość chłodnej i wilgotnej masy powietrza, w której z powodzeniem tworzyć będą się opady atmosferyczne. W środkowych warstwach troposfery utrzymywać ma się górna zatoka niżowa zbudowana z dość chłodnej masy powietrza.

Prognozowana temperatura powietrza w dniu 26.12.2019 w drugiej części dnia przez model ECMWF (pierwsza grafika)

Opady deszczu występować będą głównie na nizinach, natomiast na południu prognozowany jest śnieg

We wschodniej połowie kraju punktowo mogą być to opady deszczu ze śniegiem, miejscami przechodzące w mokry śnieg, zwłaszcza wieczorem

Pogoda. Noc z czwartku na piątek z opadami przelotnymi, miejscami na nizinach śnieg i deszcz ze śniegiem

Na przeważającym obszarze Polski prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane oraz duże. W wielu miejscach Polski wystąpią opady deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu. Najniższa temperatura jest prognozowana na Suwalszczyźnie i na południu kraju, natomiast najwyższa nad morzem.

Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr w porywach do 60 km/h, będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne – informuje IMGW-PIB

Prognozowana temperatura powietrza w nocy z czwartku na piątek, model ECMWF

Przez całą noc z czwartku na piątek występować będą opady przelotne deszczu ze śniegiem i śniegu

Wspomniane na początku wpisu -30 stopni nie jest przypadkiem. Nad Polskę spłynie zimne powietrze, szczególnie do środkowych i górnych warstw troposfery. Przy ziemi adwekcja chłodu nie będzie tak odczuwalna, ale wpłynie na masowy rozwój konwekcji z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem i śniegu. Sprzyjać ma temu bardzo duży pionowy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą.

Oczekiwane są z tego powodu w wielu miejscach opady deszczu ze śniegiem i punktowo śniegu

Prognozowana temperatura powietrza w piątek przez model SWISS-HD

Miejscami na nizinach utworzy się niewielka pokrywa śnieżna

W polskich górach leżeć będzie nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu

Noc z piątku na sobotę z lekkim mrozem w wielu miejscach Polski. Po opadach może dochodzić do oblodzenia dróg i chodników, dlatego zalecamy zachować ostrożność

W dalszym ciągu występować będą opady deszczu ze śniegiem i śniegu w zimnym powietrzu, nawet pochodzenia arktycznego morskiego

Pogoda. Sobota z ujemnymi temperaturami w ciągu dnia

Znajdziemy się dość chłodnym powietrzu arktycznym z północy kontynentu europejskiego. Opady śniegu występować będą głównie w polskich górach.

Pogoda. Niedziela z dominacją wyżu

Wpływ na warunki pogodowe będzie mieć wyż. Pozostaniemy jeszcze w zasięgu wyżu.

Miejscami za dnia panować ma przymrozek, jak i też w nocy

Prawdopodobnie w nocy z poniedziałku na wtorek przez nasz przejdzie front atmosferyczny z opadami. W przedniej części frontu będzie to śnieg, natomiast w tylnej deszcz. Okres i natężenie oraz typ opadu ulegać będzie jeszcze zmianie

31 grudnia 2019 na przeważającym obszarze Polski panować będą dodatnie temperatury. Ujemne głównie na południu

Co czeka nas w pogodzie w pierwszych dniach 2020 roku?

Na przełomie 2019/2020 odbuduje się cyrkulacja strefowa, co oznaczać będzie, że zimowa aura nie wystąpi. Nie zabraknie opadów, wiatru i chmur. Zmienność pogody będzie duża. Bieżące prognozy modeli do 1 dekady wskazują, że śnieżna i mroźna zima nie nadejdzie przynajmniej do 10 stycznia 2020.

Sam styczeń może być miesiącem powyżej normy. Częściej padać będzie deszcz niż śnieg tak wskazują modele sezonowe