Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Prognoza pogody dla Europy. Silne wichury, mróz i opady śniegu. Burze wystąpią na południuSytuacja baryczna w Europie nie ulegał większej zmianie w porównaniu do dnia wczorajszego. Jedyną zmianą jest przesuwanie się na wschód wału wyżowego TATJANA. Taki ruch wyżu skutkuje otwarciem drogi na południowy wschód. Niż SIRO, który przynosi niszczące porywy wiatru przesuwa się na południowy wschód i oddziałowuje na coraz większy obszar Europy środkowej. Warto wspomnieć jeszcze o okluzji, którą obserwujemy na Morzu Śródziemnym.

Środa będzie kolejnym bardzo wietrznym dniem w wielu miejscach Europy. Tak jak wczorajszego dnia. Warto zaznaczyć, że na północy Wysp Brytyjskich powiało wczoraj z prędkością aż 147 km/h !!

https://www.facebook.com/severeweatherEU/photos/a.1423656947857402/2699376410285443/?type=3&theater

Jest to wiatr niszczący, z łatwością zrywający dachy z budynków. O wichurach w Europie napiszemy oddzielny wpis. W prognozie pogody dla Europy należy jednak zaznaczyć, że dziś, 11 grudnia znów bardzo solidnie powieje między innymi na Wyspach Brytyjskich i między we Francji. Silny wiatr wiał dziś będzie również w Skandynawii.

Na pozostałym obszarze kontynentu nie będzie wiało aż tak mocno, jednak w najbliższych dniach i nad Europą Centralną prognozuje się silny wiatr. Środa nie będzie ciepłym dniem w Europie. Najcieplej na południu. W Grecji, we Włoszech, na południu Francji i Hiszpanii temperatury w okolicach 13-16 stopni Celsjusza. Francja, Niemcy, Czechy po Bałkany to 5-6 stopni ciepła. Polska i Europa Wschodnia to temperatury tylko minimalnie przekraczające zero stopni. Ciepło będzie w Skandynawii. Za sprawą głębokiego niżu nad Skandynawie zaciągane jest ciepłe powietrze z południa przez co słupki rtęci wskażą tam nawet 8 stopni na plusie.

Europa w środę dzieli się na dwie części jeśli chodzi o pogodę. Słoneczna, wyżowa część centralna i wschodnia. Zupełnie inny rodzaj pogody panuje w Europie Zachodniej i częściowo Centralnej, gdzie pogodę psuje system frontów związanych z niżem SIRO. Granicę dobrej pogody doskonale obrazuje poniższy skan z radaru opadów.

Strefa opadów szybko przemieszcza się w dniu dzisiejszym na wschód. Już w najbliższym czasie strefa ta wkroczy między innymi do Polski przynosząc początkowo opady śniegu.

Na południu Europy kolejny burzowy dzień. Burze występować dziś mogą praktycznie w całym regionie basenu Morza Śródziemnego. Nie będą to jednak burze silne. Raczej rozproszone komórki burzowe.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk