Pogoda. Prognoza pogody dla Europy. Sporo burz na południu. Fronty na północy. Dość chłodno w Europie

Patrząc na mapę baryczną Europy w oczy rzuca się bardzo głęboki niż SIRO, z centrum w okolicach Islandii. Ciśnienie w centrum niżu to zaledwie 955 hPa. Wokół niżu widzimy bardzo ciasno ułożone izobary. Taki rozkład gradientu ciśnienia spowoduje bardzo silne, momentami niszczące porywy wiatru. Taka pogoda we wtorek wystąpi na Wyspach Brytyjskich, gdzie wiatr w porywach sięgać może nawet 100 km/h.

Drugim niżem mającym spory wpływ na pogodę w Europie jest niż ulokowany na Morzu Śródziemnym. Front chłodny i okluzja związana z tym ośrodkiem niskiego ciśnienia doprowadził do powstania bardzo licznych burz na południ Europy. Grzmi praktycznie na obszarze całego basenu Morza Śródziemnego. Są to jednak burze o charakterze rozproszonym, mało zorganizowanym. Przez co burze te nie są groźne, nie niosą ze sobą niszczycielskich zjawisk.

To nie będzie ciepły wtorek w Europie. Na południu kontynentu, tam gdzie będzie najcieplej, słupki rtęci nie przekroczą 15 kresek. 14-15 stopni we Włoszech, na południu Francji i w Hiszpanii. W Madrycie tylko 10 stopni Celsjusza. Europa Centralna to 6-8 stopni. O dziwo na Wyspach Brytyjskich będzie dziś tak samo ciepło jak na południu Europy (około 14 stopni). Najchłodniej w Skandynawii, tutaj lokalnie mróz za dnia sięgnie -8 stopni.

Nad Europą Środkową doszło do rozbudowy wału wysokiego ciśnienia. Wynikiem tego jest mniejsza ilość zachmurzenia i opadów w tej części kontynentu. Lokalnie pada jeszcze w Polsce południowo-wschodniej. Pozostała część Europy Środkowej we wtorek będzie wolna od deszczu.

Solidnie pada za to na Wyspach Brytyjskich. W połączeniu z bardzo silnym wiatrem Brytyjczycy we wtorek muszą zmagać się z bardzo niesprzyjającą pogodą. W kolejnych dniach wichury zbliżały się będą do Europy Środkowej. O tym jednak w kolejnych wpisach pogodowych na naszej stronie.