Pogoda. Silny wiatr i wichury nad Polską. Prognozy widzą groźny incydent wiatrowy w Polsce. Możliwe burze nad Polską. Kiedy uderzenie wiatru w Polskę?

Późna jesień i wczesna zima to zawsze dynamiczny okres w pogodzie w naszej części Europy. Strefowa cyrkulacja powietrza, wpływ Atlantyku na pogodę oraz głębokie niże. Wszystkie te czynniki powodują, że silne incydenty wiatrowe nie są w obecnym okresie niczym szczególnym.

Jednak wystarczy zmiana choćby jednego z wielu czynników meteorologicznych, by prognoza silnego wiatru nad danym obszarem okazała się nie trafiona. Jednak naszym obowiązkiem, jako portalu pogodowego jest informowanie czytelników z odpowiednim wyprzedzeniem o możliwym incydencie wiatrowym nad Polską.

GFS widzi silny wiatr nad Polską w piątek

Tak jest i tym razem. Przeglądając modele numeryczne pod kątem wydawanych przez nas codziennych prognoz dla Polski i Europy coraz częściej zaglądamy do wyliczeń modeli na koniec obecnego tygodnia. Zacznijmy od modelu GFS, który to widzi silny wiatr nad Polską w piątek 13 grudnia. Model wylicza wkroczenie strefy silnego wiatru od zachodu w godzinach porannych. Silnie wiać miałoby przez cały piątek, a wichura przesuwała by się z zachodu na wschód. Wiatr w porywach sięgać mógłby do 80 km/h.  W górach i na Dolnym Śląsku wiać miałoby jeszcze silniej. Poniżej mapy z wyliczeniami modelu GFS na piątek 13 grudnia.

Wichury w Polsce w piątek 13 grudnia. ICON potwierdza

Podobne wyliczenia obrazuje model ICON-EU. Tutaj również w piątek przez Polskę miałaby przejść strefa silnego wiatru. Model ICON prognozuje porywy wiatru do 70 km/h (w górach więcej). Warto zwrócić uwagę, że oba modele pokrywają się co do czasowego wystąpienie incydentu z silnym wiatrem. Poniżej wyliczenia modelu ICON-EU dotyczące wiatru nad Polską.

Podobnie sytuację ocenia model ECMWF w wysokiej rozdzielczości. Wedle tego modelu w piątek powieje mocniej, jednak nie będą to porywy tak mocne jak na dwóch poprzednich modelach. Podczas przechodzenia przez Polskę głębokiego niżu, nie możemy wykluczyć rozwoju burz. Powstawanie burz wspomagane może być dobrymi warunkami kinetycznymi w troposferze.

Podsumowując. Nie mamy na celu straszyć silną wichurą. Zaznaczamy jednak, by zachować czujność. Byśmy mieli świadomość, że należy śledzić prognozy pogody na końcówkę tygodnia. Może okazać się, że pogoda w piątek będzie niebezpieczna. Pamiętajmy oczywiście o zachowaniu spokoju. Piątek to odległy termin. Przy tak dynamicznej sytuacji barycznej nad Europą, prognozy mogą się jeszcze zmienić.