Pogoda. Prognoza pogody dla Polski na noc z środy na czwartek. Opady śniegu. Duże różnice temperatur w Polsce

Nadchodząca noc będzie bardzo podobna do nocy poprzedniej jeśli chodzi o zjawiska pogodowe nad Polską. Nad krajem wystąpi bardzo duży kontrast termiczny. Wyniesie on nawet kilkanaście stopni Celsjusza. Na wschodzie i południowym-wschodzie termometry pokazywały będą kilkanaście stopni, a w tym samym czasie w Polsce południowo-zachodniej słupki rtęci oscylowały będą w okolicach zera.

Spowodowane jest to różnymi masami powietrza jakie obecnie znajdują się nad Polską wschodnią i zachodnią. Polska zachodnia pozostaje pod wpływem powietrza morskiego chłodnego z zachodu kontynentu. Natomiast nad Polskę wschodnią napływa powietrze morskie ciepła z południa kontynentu.

Na Polską zalega obecnie strefa umiarkowanych i silnych opadów deszczu. Pada między innymi na Śląsku, Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku i w części Wielkopolski. W kolejnych godzinach prognozuje się wolne przesuwanie się strefy opadów w kierunkach północnych i północno-wschodnich. Dodatkowo, z Czech do Polski wkroczy kolejna strefa opadów śniegu. W Sudetach przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść nawet 10cm. Podczas dzisiejszej nocy, opady śniegu wtargnąć mogą znacznie głębiej na tereny nizinne. Nie wykluczamy opadów śniegu nawet we Wrocławiu, czy na południu Wielkopolski. W całej południowo-wschodniej części Polski możliwe są opady deszczu ze śniegiem.

Poniższa grafika przedstawia prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej dzisiejszej nocy. Dokładniej, obrazuje wysokość pokrywy śnieżnej o godzinie 6 w czwartek. Śnieg w głębi Dolnego Śląska i w innych regionach południowego-zachodu nie został uwzględniony, gdyż dodatnia temperatura na wysokości 2m nie pozwoli na dłuższe utrzymywanie się pokrywy śnieżnej.

Wróćmy do temperatur podczas nadchodzącej nocy. Noc z środy na czwartek jest kolejną, podczas której różnica temperatury w Polsce wynosiła będzie kilkanaście stopni. Najcieplej będzie na Podkarpaciu (tam wystąpi również wiatr fenowy). Nawet 12-13 stopni. Regiony wschodnie kraju to okolice 9-10 kresek powyżej zera. Na Mazowszu termometry wskażą jeszcze 7 stopni, ale już kilkaset kilometrów na zachód słupki rtęci wzrosną zaledwie do 2 kresek. Najchłodniej na południowym-wschodzie. Tutaj nawet w okolicach 0. Poniżej prezentujemy prognozę pogody na noc z środy na czwartek wydaną przez synoptyków IMGW.

Apelujemy do kierowców, którzy dzisiejszej nocy podróżowali będą po drogach szczególnie Polski zachodniej. Intensywne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a na Dolnym Śląsku nawet samego śniegu znacznie utrudnią warunki jezdne na drogach.

Zapraszamy również do zapoznania się z prognozą długoterminową na grudzień