Pogoda. Prognoza pogody na noc z poniedziałku na wtorek. Front nad Polską. Opady deszczu. Mróz i mgły marznące na wschodzie

W poniedziałek Polska podzielona była na pochmurny i deszczowy zachód, słoneczne i bezchmurne regiony centralne i zachmurzony wschód. Podczas nadchodzącej nocy sytuacja ta nie zmieni się diametralnie. Front chłodny, który psuł pogodę na zachodzie kraju bardzo powoli przesuwał się będzie na wschód. Wraz z nim sunęła będzie strefa zachmurzenia i słabych opadów deszczu.

W Polsce wschodniej rozpogodzi się. W pierwszej części nocy mieszkańcy regionów wschodnich będą mogli podziwiać najjaśniejszą pełnię księżyca w tym roku. O zjawisku tym pisaliśmy w tym wpisie. Bezchmurne niebo nad wschodnią Polską wiązało się będzie ze sporymi spadkami temperatury w tej części kraju.

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

Na wschodzie temperatura spadnie do -1 stopnia. Na obszarach podgórskich i w górach spadki temperatur mogą być jeszcze większe. W górach słupki rtęci spadną do nawet -4 stopni. W Polsce centralnej w okolicach zera. Dodatnie temperatury panowały będą na zachodzie Polski. W regionach, na które wpływał będzie front atmosferyczny temperatura utrzyma się na poziomi 2-3 stopni powyżej zera.

Opady deszczu występowały będą w zachodniej (i częściowo centralnej) Polsce, zwłaszcza w pierwszej części nocy. W kolejnych godzinach, wraz z przesuwaniem się frontu na wschód, opady będą słabły, by nad ranem zaniknąć całkowicie. Warto zaznaczyć, że w górach podczas nadchodzącej nocy nie wykluczamy opadów śniegu z deszczem i samego śniegu.

Mgły marznące na wschodzie Polski

Prognozy modelu SWISS HD na drugą część nocy wskazują, że w Polsce wschodniej znów wystąpią mgły. Na krańcach wschodnich mgły mogą być gęste ograniczając widzialność poziomą do kilkuset metrów (lokalnie mniej). Dodatkowo, na skutek ujemnych temperatur na wschodzie mgły mogą marznąć powodując osadzanie się szadzi. Oczywiście wpłynie to na pogorszenie warunków na drogach i chodnikach. Dlatego apelujemy do kierowców i pieszych o zachowanie ostrożności.

Wiatr podczas nadchodzącej nocy będzie praktycznie nieodczuwalny. Dopiero w drugiej części nocy do Polski zachodniej wkraczać zacznie strefa silniejszego wiatru. W nocy nie będzie on jednak jeszcze na tyle silny, by uwzględniać go w wydanej prognozie.