Najjaśniejsza Pełnia Księżyca w roku przypada na 9 marca. Superksiężyc już dzisiaj nad Polską

Naładujcie baterie w aparatach. Zaparzcie termos ciepłej herbaty. Wszystko to, by wyjechać wieczorem za miasto i podziwiać superksiężyc. Warto, gdyż w tym roku pełnia ta przypadnie w wyjątkowo sprzyjających okolicznościach.

Dlaczego dzisiejsza pełnia księżyca jest tak wyjątkowa? Otóż w jednym czasie podziwiali będziemy pełnię Księżyca, jak i znajdzie się on bardzo blisko Ziemi. Pisząc naukowo, księżyc znajdzie się dziś w perygeum syzygijnym. Oznacza to, że ustawi się on w jednej linii ze Słońcem i Ziemią, nasz naturalny satelita znajduje się w najbliższej możliwej odległości od Ziemi.

Ta odległość to dokładnie 363 tysiące i 300 kilometrów. Na jednym baku, autem byśmy tam nie dotarli, ale jak na warunki kosmiczne, to bardzo mała odległość. Dzisiejsza superpełnia przypada na godzinę 18:48. Sprawdźmy, czy pogoda umożliwi nam jej podziwianie.

Wszystko wskazuje na to, że największe szanse na ujrzenie dzisiejszej pełni Ksieżyca będą mieli mieszkańcy Polski wschodniej, częściowo centralnej i południowej. Na zachodzie za to zalegało będzie zachmurzenie i opady deszczu związane z chłodnym frontem atmosferycznym. Zachęcamy serdecznie do podjęcia prób uwiecznienia dzisiejszej pełni na zdjęciach.Tak jasna pełnia Księżyca zdarza się raz na rok.