Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Będzie blisko 20°C, cyrkulacja strefowa i burze


Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Będzie blisko 20°C, cyrkulacja strefowa i burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na okres ponad 2 tygodni dla Polski.

Wyjątkowo ciepła zima meteorologiczna za nami. W Polsce temperatura była wyższa w przedziale od 2°C do 4°C, w okresie od grudnia do lutego. W Skandynawii i Rosji odchylenie temperatury sięgnęło od 6°C do 8°C. Na całym Starym Kontynencie zima była cieplejsza od normy nawet o kilka stopni.

Dane pomiarowe wskazują, że zima 2019/2020 była najcieplejsza w historii pomiarów meteorologicznych, które prowadzone są od 1792 roku. Niewątpliwie duży wpływ miała duża aktywność cyrkulacji strefowej, ale także ocieplenie klimatu. Należy mieć jednak na uwadze, że pomimo zmieniającego klimatu kolejne zimy wcale nie muszą być tak rekordowo ciepłe, chociaż przy wzrastającej temperaturze na ziemi, takie sytuacje będą coraz częstsze.

Prognozowane odchylenie temperatury od normy wieloletniej względem okresu referencyjnego 1979-2000 wyniesie w najbliższych 10 dniach około 5°C powyżej normy wieloletniej.

Natomiast średnia dobowa temperatura powietrza w najbliższych 10 dniach wyniesie od 6°C do 7°C.

W prognozach na 10 dni widać również okresy wyjątkowo ciepłe, gdy temperatura przekroczy 15 stopni w wielu miejscach Polski. Pierwsza taka szansa już w środę i czwartek, natomiast w piątek czeka nas zauważalne ochłodzenie po przejściu frontu chłodnego.

Przeważnie nasz kraj znajdzie się pod wpływem układów niżowych z rodowodem atlantyckim, co oznaczać będzie kontynuacje łagodnej zimy kalendarzowej. Niże znad Atlantyku sprowadzać mają do nas bardzo ciepłe masy powietrza z południowego-zachodu i południa Starego Kontynentu, szczególnie w swoich ciepłych wycinkach. Natomiast w tylnych częściach cyklonów spływać mają chłodne masy powietrza.

Już we wtorek (10.03.2020) zobaczymy na przeważającym obszarze Polski w najcieplejszym momencie dnia ponad 10 stopni.

Jeszcze cieplej może być w środę (11.03.2020), gdy na skutek napływu bardzo ciepłych mas z południa i południowego-zachodu temperatura na południu Polski przekroczy ponad 14 stopni. Wyjątkowo ciepło może być również w innych rejonach naszego kraju.

Nie tylko na obszarze Polski w tym okresie wystąpią nadzwyczaj wysokie temperatury, co ukazuje rycina poniżej. Najchłodniej w tym czasie będzie w Skandynawii.

Temperatura może wyższa o nawet 8-12 stopni względem analogicznego okresu 1981-2010. Na południu Polski temperaturę podniesie wiatr fenowy, dlatego temperatura i zarazem anomalia może być wyższa, niż prognozuje to amerykański model GFS.

Jeszcze cieplej może być w czwartek, gdy do Polski dotrze główny strumień bardzo ciepłej masy polarno morskiej z południowego-zachodu i południa Europy. W Małopolsce na termometrach może być w najcieplejszym momencie dnia nawet 18 stopni, chociaż przy oddziaływaniu wiatru halnego i coraz silniejszej operacji słonecznej temperatura w cieniu może osiągnąć blisko 20 stopni.

Bardzo ciepło będzie również w innych rejonach Polski.

Prognoza pogody na 5 dni według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Na dużą uwagę zasługują prognozowane wartości na termometrach na czwartek, gdy na przeważającym obszarze Polski zrobi się bardzo ciepło. Wiele wskazuje jednak, że nasza część Europy znajdzie się wtedy w strefie frontów atmosferycznych, dlatego nie zabraknie opadów deszczu. Nadchodzący tydzień to kontynuacja pogody niżowej, więc zmienność aury będzie duża.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na noc z niedzieli na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognozowana anomalia temperatury względem okresu referencyjnego 1981-2010 robi wrażenie na okres od środy do czwartku, gdy temperatura w naszej części Europy może być wyższa o nawet 10-13 stopni. Szczególnie ciepły zapowiada się czwartek, czyli 12 marca 2020.

Prognozowane sumy opadów według modelu GFS do 24 marca 2020. Należy mieć na uwadze jednak, że wyliczenia te z pewnością ulegną zmianie.

Podobnie jak prognoza europejskiego modelu ECMWF na najbliższe 10 dni dla Polski.

Prognozy anomalii temperatury na kolejne tygodnia marca według modelu ECMWF

Dane ECMWF, źródło meteomodel.pl

W perspektywie najbliższych 16 dni temperatura przeważnie będzie powyżej normy wieloletniej, chociaż model GFS sugeruje możliwe większe ochłodzenie w okolicach ostatniej dekady miesiąca. Prognozy jednak na tak odległy okres są obarczone dużym błędem, mając na uwadze dużą zmienność w polu ciśnienia i geopotencjału nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami. Prognozy modeli powyżej 120 godzin, szczególnie na przełomie pór roku są obarczone dużym błędem. Przeważnie w najbliższych dniach padać będzie deszcz, ale epizody z opadami śniegu w kolejnych tygodniach są możliwe. Podobnie jak nocne i poranne spadki temperatury do ujemnych wartości. Nic nie wskazuje jednak, aby utworzyła się wielotygodniowa pokrywa śnieżna na nizinach do końca miesiąca. Najchłodniejszy okres astronomicznej zimy już za nami, natomiast meteorologiczna wiosna rozpoczęła się 1 marca 2020 i potrwa do 31 maja 2020.

Przy dużej aktywności cyrkulacji strefowej w kolejnych tygodniach nie można wykluczyć burz. Zarówno w chłodniejszych masach powietrza na obszarze Polski, ale także na frontach atmosferycznych. Głównie typu chłodnego.

Prognoza wiązek modelu GFS na okres od 8.03.2020 do 24.03.2020. Wraz ze wzrostem prognozy wzrasta rozbieżność pomiędzy wiązkami, co jest naturalne. Temperatura przeważnie będzie kilka stopni powyżej normy.