Pogoda. Uderzenie silnej wichury na zachodzie. Burze w wielu regionach kontynentu. Ciepły dzień w Europie. Prognoza pogody dla Europy na 9 marca 2020

Europa w dniu dzisiejszym nadal podzielona jest na północ, gdzie królują niże oraz południe, gdzie coraz większy wpływ na pogodę odgrywa rozległy wał wyżowy. Jednak patrząc na baryczną mapę Europy w oczy rzucają się dwa układy niskiego ciśnienia. FLORA, z centrum nad Skandynawią oraz GISELA, która dziś przyniesie kolejną wichurę na Wyspach Brytyjskich.

Warto wspomnieć jeszcze o rozległym froncie atmosferycznym, który rozciąga się na wschodzie Europy od Rosji, aż po Turcję i kraje Bliskiego Wschodu. Wpływ tego frontu doskonale widać na aktualnych radarach opadów w Europie. Mocno pada przede wszystkim na Bałkanach i w Grecji.

W tym regionie występują również burze. Miejscami w poniedziałek burze mogą mieć gwałtowniejszy przebieg. Dość silna burza w formie liniowej przechodzi obecnie nad Kretą. Burza ta generuje mnóstwo wyładowań, a na jej czele z pewnością sunie majestatyczne chmura szelfowa.

Burze wystąpią dziś również w rejonie Wysp Brytyjskich. Tam dotrze dziś strefa dużego gradientu barycznego związanego z niżem GISELA. Mieszkańcy tego regionu przygotować się muszą na kolejne uderzenie silnego wiatru. Wichura w wielu miejscach regionu przyniesie wiatr o sile przekraczającej 100 km/h.

Ciekawostką jest, że w dniu dzisiejszym nigdzie w Europie na nizinach nie zanotujemy temperatury ujemnej. Wszędzie na kontynencie słupki rtęci wskazują już teraz temperaturę dodatnią. Nawet w Skandynawii w poniedziałek będzie w okolicach 4-7 kresek powyżej zera. Europa Centralna w okolicach 8-10 stopni. Najcieplej, nawet do 20 stopni na południu Europy.