Pogoda. Prognoza pogody na noc z wtorku na środę. Front ciepły nad Polską. Śnieg, deszcz, opady marznące. Mocniej powieje wiatr. Burze nie wystąpią

Nad naszą częścią Europy obserwujemy powrót do strefowej cyrkulacji atmosfery. Podczas nadchodzącej nocy odczujemy już wpływ niżu PEDRO, którego centrum znajduje się w okolicach Morza Grenladzkiego i Barentsa. Z niżem związany jest system frontów atmosferycznych i to właśnie front o charakterze ciepłym dotrze do Polski północnej dzisiejszej nocy.

Jeszcze podczas dnia nad północne regiony kraju nadciągać zaczęły chmury wysokie Cirrus. Z każdą kolejną godziną chmury te zastępowane będą zachmurzeniem piętra średniego, a ostatecznie, podczas nadchodzącej nocy chmurami niskimi Stratocumulus. To właśnie chmury piętra niskiego przyniosą do Polski opady. Poniżej mapy z prognozą opadów na nadchodzącą noc.

19
1 w nocy
6 rano we środę
9 rano jutro

Na mapach widać, że na czele strefy opadów w jeszcze chłodnym powietrzu dochodzić może do opadów śniegu, deszczu ze śniegiem i opadów marznących. Na powyższych mapach obszary takich opadów zaznaczone są na niebiesko (śnieg) lub czerwono (opady marznące). W głębi strefy frontowej notowali będziemy już wyłącznie opady deszczu (kolor zielony), spowodowane będzie to napływem coraz cieplejszego powietrza za frontem. Strefa opadów związana z ciepłym frontem atmosferycznym wędrowała będzie na południowy-wschód z odchyleniem na wschód.

Wraz z frontem ciepłym do Polski napływać zaczną cieplejsze masy powietrza. Powietrze arktyczne wypychane będzie na południowy wschód i wschód od Polski. Na południu, południowym wschodzie i częściowo na wschodzie noc będzie jeszcze mroźna. Na Podkarpaciu – 4 stopnie. Lubelszczyzna, Ziemia Kielecka, Śląsk i południe Mazowsza to -3 stopnie Celsjusza. Im bliżej strefy oddziaływania frontu tym cieplej. Nad morzem w nocy z wtorku na środę termometry wskażą nawet 4 stopnie powyżej zera. Dlatego też w tylej części strefy opadów padał już będzie deszcz. Oczywiście w pierwszej fazie opadów, gdy śnieg będzie przechodził w śnieg z deszczem i marznący deszcz, na drogach północy Polski może być niebezpiecznie.

IMGW-PIB

Wraz z wejściem do Polski frontu wzrośnie gradient baryczny. Zwiększy się różnica ciśnienia, a co za tym idzie na sile przybierze wiatr. Najsilniej wiało będzie nadchodzącej nocy na północy kraju. Nad samym morzem wiatr może być silny, w porywach do nawet 70 km/h.

Jak widać nadchodząca noc nad Polską znów przyniesie niebezpieczną pogodę. Prognozujemy opady śniegu, deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu. W związku z tym apelujemy do kierowców i pieszych o zachowanie ostrożności podczas nadchodzącej nocy.

Można je śledzić poniżej