Nad naszą częścią Europy obserwujemy powrót do strefowej cyrkulacji atmosfery. Podczas nadchodzącej nocy odczujemy już wpływ niżu PEDRO, którego centrum znajduje się w okolicach Morza Grenladzkiego i Barentsa. Z niżem związany jest system frontów atmosferycznych i to właśnie front o charakterze ciepłym dotrze do Polski północnej dzisiejszej nocy.

Jeszcze podczas dnia nad północne regiony kraju nadciągać zaczęły chmury wysokie Cirrus. Z każdą kolejną godziną chmury te zastępowane będą zachmurzeniem piętra średniego, a ostatecznie, podczas nadchodzącej nocy chmurami niskimi Stratocumulus. To właśnie chmury piętra niskiego przyniosą do Polski opady. Poniżej mapy z prognozą opadów na nadchodzącą noc.

19
1 w nocy
6 rano we środę
9 rano jutro

Na mapach widać, że na czele strefy opadów w jeszcze chłodnym powietrzu dochodzić może do opadów śniegu, deszczu ze śniegiem i opadów marznących. Na powyższych mapach obszary takich opadów zaznaczone są na niebiesko (śnieg) lub czerwono (opady marznące). W głębi strefy frontowej notowali będziemy już wyłącznie opady deszczu (kolor zielony), spowodowane będzie to napływem coraz cieplejszego powietrza za frontem. Strefa opadów związana z ciepłym frontem atmosferycznym wędrowała będzie na południowy-wschód z odchyleniem na wschód.

Wraz z frontem ciepłym do Polski napływać zaczną cieplejsze masy powietrza. Powietrze arktyczne wypychane będzie na południowy wschód i wschód od Polski. Na południu, południowym wschodzie i częściowo na wschodzie noc będzie jeszcze mroźna. Na Podkarpaciu – 4 stopnie. Lubelszczyzna, Ziemia Kielecka, Śląsk i południe Mazowsza to -3 stopnie Celsjusza. Im bliżej strefy oddziaływania frontu tym cieplej. Nad morzem w nocy z wtorku na środę termometry wskażą nawet 4 stopnie powyżej zera. Dlatego też w tylej części strefy opadów padał już będzie deszcz. Oczywiście w pierwszej fazie opadów, gdy śnieg będzie przechodził w śnieg z deszczem i marznący deszcz, na drogach północy Polski może być niebezpiecznie.

IMGW-PIB

Wraz z wejściem do Polski frontu wzrośnie gradient baryczny. Zwiększy się różnica ciśnienia, a co za tym idzie na sile przybierze wiatr. Najsilniej wiało będzie nadchodzącej nocy na północy kraju. Nad samym morzem wiatr może być silny, w porywach do nawet 70 km/h.

Jak widać nadchodząca noc nad Polską znów przyniesie niebezpieczną pogodę. Prognozujemy opady śniegu, deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu. W związku z tym apelujemy do kierowców i pieszych o zachowanie ostrożności podczas nadchodzącej nocy.

Można je śledzić poniżej

Michał Kołodziejczyk

1 Komentarz

 • Regen
  Posted 3 grudnia 2019 17:09 0Likes

  Zimno!

  Ile ma trwać przyzwyczajenie się do zimna po tak upalnym lecie (ponad 35*C w cieniu na zachodzie bywało).

  Upały jakie były latem tego roku są złe i niebezpieczne. Ale to zimno teraz jest po prostu chamskie!

  Półtora stopnia za oknem! Zimniej, niż wczoraj o tej porze!

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.