Pogoda: Rekordowo upalny dzień w Polsce. Ponad 38°C na stacji IMGW, wkrótce burze

Dzisiaj mamy najcieplejszy dzień od początku roku. Na polskich stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej padają rekordy. W Radzyniu (woj. lubuskie), niedaleko Leszna odnotowano aż 38,2°C. W Kórniku o godzinie 16 czasu lokalnego, na stacji IMGW odnotowano 38°C. Na lotnisku w Ławicach (woj. wielkopolskie) odnotowano 37,9°C. Jest to jednak ostatni dzień upału. Od jutra duże ochłodzenie. Tak gorąco w czerwcu nie było jeszcze nigdy w historii pomiarów meteorologicznych na obszarze Polski.

Najczęściej tak wysokie temperatury są notowane w lipcu, bądź w sierpniu. W czerwcu jest to ewenement.

W 1833 więcej notowano w Krakowie: 38.4°C, ten pomiar nie powinien być jednak porównywany z obecnie wykonywanymi z uwagi na jego specyfikę (pomiar w oknie, bez stosowania obecnie powszechnych osłon termicznych) – poinformowała Pogoda i Klimat

Mapa temperatury maksymalnej w dniu 26.06.2019 r. godzina 16 czasu lokalnego, dane ze stacji IMGW-PIB, opracowanie meteoprognoza.pl, J.Lewandowski. Na mapie widoczne są temperatury zmierzone o pełnej godzinie.

W skali europejskiej polska jest dziś jednym z najcieplejszych miejsc w Europie

Na Pomorzu Zachodnim już jednak powstają chmury Cumulonimbus. Zbliża się także front chłodny, który wkroczy dopiero wieczorem do Polski. Wiązać będzie się z nim istotna zmiana warunków pogodowych, ale także i burze.

Położenie opadów i burz poniżej