Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Silna ulewa zmierza do Polski. Spadnie nawet 100 mm deszczu, lokalnie burze. Natomiast w górach spadnie śnieg

ulewa w Polsce


Pogoda. Silna ulewa zmierza do Polski. Prognozy numeryczne wskazują, że miejscami spadnie nawet 100 mm deszczu, lokalnie możliwe burze. Niewykluczone, że w górach czeka nas większy akcent zimowy na koniec meteorologicznego lata. Prześledzimy najnowsze prognozy numeryczne w oparciu o modele amerykańskie i europejskie.

Pogoda. Silna ulewa przejdzie przez Polskę

Początek przyszłego tygodnia zapowiada się z intensywnymi opadami. Głównie jednostajnymi, ale mogą zdarzyć się również konwekcyjne. Niewykluczone, że zagrzmi w chłodniejszych masach powietrza, natomiast na Morzu Bałtyckim ponownie pojawią się lokalnie trąby wodne. Skupmy się jednak na kolejnej porcji intensywnych opadów szczególnie o charakterze wielkoskalowym. Nie można wykluczyć, że burze będą wbudowane w strefę zachmurzenia warstwowego.

Prognoza burz na poniedziałek (IMGW-PIB)

Przebudowa pola barycznego nad Europą i obszarami przyległymi zwiastuje zmianę warunków pogodowych m.in w Polsce

Nad zachodnią częścią Europejskiego Obszaru Synoptycznego obserwuje się wyraźną zmianę sytuacji synoptycznej. Rozbuduje się tam wał wysokiego ciśnienia rozciągający się od Wysp Brytyjskich aż po Skandynawię. W skuteczny sposób zablokuje on cyrkulacje strefową. Dlatego nie będą docierać do nas przez dłuższy okres czasu ośrodki niskiego ciśnienia wraz z frontami atmosferycznymi z zachodu. Sprowadzone zostanie też po wschodniej stronie rozległego obszaru wysokiego ciśnienie chłodne i wilgotne powietrze, skutkując niskimi temperaturami w porze dziennej.

Sytuacja synoptyczna, 23.08.2021, 12 UTC

pogoda. niż manfred i front okluzji

Wilgotny niż „MANFRED” wraz z frontem okluzji

Na początku przyszłego tygodnia wyraźny wpływ na pogodę zacznie mieć niż o imieniu „MANFRED” wraz z frontem okluzji. Najwięcej opadów modele prognozują na zachodzie, południowym-zachodzie, jak i też w dzielnicach centralnych oraz południowych, wschodnich.

Prognozowana suma opadów za okres od 22.08.2021, 15 UTC do 24.08.2021, 18 UTC

niżowa aura i sporo deszczu

W przeciągu niecałej doby sumy opadowe, w połączeniu z konwekcją mogą sięgnąć do 50-100 mm. Szczególnie duże sumy opadowe widzą modele iCON oraz WRF, sygnalizując akumulacje opadu, który może przekroczyć 100 mm.

Najbardziej stabilne warunki pogodowe w północnej części kraju, natomiast w Tatrach możliwy kolejny epizod zimowy

Najbardziej dogodne warunki pogodowe są prognozowane w tym czasie na północy oraz północnym-zachodzie, gdzie swój wpływ zaznaczy wyż z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Masa powietrza na tym obszarze charakteryzować ma się niższą zawartością pary wodnej, a wpływ antycyklonu zapewni na ogół stabilne warunki pogodowe w najbliższych dniach.

Akumulowana suma opadów według modelu ECMWF do 24.08.2021, 18 UTC

wilgotny niż MANFRED

Należy przypomnieć, że w polskich górach, a zwłaszcza w Tatrach spodziewany jest większy akcent zimowy. Obniży się wyraźnie izoterma zero 0 °C, skutkując kolejnymi w tym sezonie letnim opadami o charakterze deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Wysoko w górach może utworzyć się nawet pokrywa śnieżna. Największe opady o charakterze zimowym są spodziewane na tym obszarze we wtorek, gdy masa powietrza ma być najbardziej wychłodzona.

Prognoza burzowa na noc z poniedziałku na wtorek (IMGW-PIB)

burze, noc polska

Należy dodać, że ponownie w mijającym miesiącu, przejdzie przez Polskę silna strefa opadowa. Przekroczona zostanie kolejny raz miejscami miesięczna norma opadowa, skutkując podtopieniami, a nawet wyraźnym wzrostem poziomem wód w rzekach.

Wyliczana maksymalna suma opadów do 24 sierpnia 2021, 18 UTC według niemieckiego modelu ICON

silne opady w Polsce

Chłodno w kolejnych dniach na obszarze Polski

Modele numeryczne prognozują, że umiarkowanie, czasem intensywnie padać będzie przez cały poniedziałek. Deszczowa strefa nad Polską utrzyma się również w nocy z poniedziałku na wtorek. We wtorek opady o znacznym natężeniu utrzymają się jeszcze na południowym-wschodzie i wschodzie. Prawdopodobnie znacznie, tracąc na intensywności w drugiej części dnia.

Sytuacja synoptyczna, 24.08.2021, 12 UTC

pogoda. niżowa aura i wyż

W kolejnych dniach nie mamy co liczyć na stabilne warunki pogodowe. Pojawić mogą się kolejne ośrodki niżowe, nawet w formie nurkujących niżów barycznych z systemami frontów atmosferycznych. Szczególnie w drugiej połowie tygodnia. Będzie to także dość chłodny okres synoptyczny, gdyż przez wiele dni temperatura ma być znacznie poniżej normy dla końcówki sierpnia. Z wartościami poniżej 20 °C w najcieplejszym momencie. W strefach intensywnych opadów temperatura może być nawet poniżej 15 °C.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz