Pogoda. Silna wichura na północy. Fronty atmosferyczne przyniosą sporo deszczu, możliwe słabe burze. Prognoza pogody dla Europy

Sytuacja baryczna nad Europą nie ulega większym zmianom. Dobrej i ciepłej pogody na południu kontynentu nadal „strzegą” wyże baryczne z centrami nad Afryką Północną i Półwyspem Iberyjskim. Po północnej krawędzi wyżu „ślizgają” się kolejne fronty atmosferyczne związane z niżami sunącymi z zachodu na wschód w północnej części kontynentu.

Tam gdzie dominują wyże baryczne, w Europie do czynienia mamy z dobrą pogodą. Brak zachmurzenia i wysokie temperatury. Taka aura panuje na południu kontynentu. Temperatury w wielu miejscach na południu przekroczą dziś kolejny raz 20ki. Przypomnijmy, że w weekend w Hiszpanii padły temperatury rzędu 27 stopni. Pisaliśmy o tym tutaj. Dodatkowo w Europie praktycznie nie występują burze. To rzadka sytuacja o tej porze roku, na południu kontynentu.

Dużo gorsza pogoda panuje w Europie Centralnej i w północnych regionach kontynentu. System frontów atmosferycznych rozciągający się równoleżnikowo od Rosji, przez Europe Centralną po Francję i dalej przez Atlantyk przynosi opadu w wielu regionach Europy. Deszcz intensywnie pada między innymi we Francji, na południu Niemiec i Polski, czy w Czechach i na Słowacji. Silne opady śniegu notujemy na północy kontynentu, gdzie dodatkowo do czynienia mamy z silnym mrozem.

Deszcz pada również na Wyspach Brytyjskich, lecz tam będzie on najmniejszym zmartwieniem dla mieszkańców. Wszystko przez silną wichurę, która w dniu dzisiejszym da się we znaki mieszkańców północnych regionów Wysp Brytyjskich. Niewykluczone burze, co ukazuje rycina poniżej.

Lokalnie porywy wiatru przekraczać będą 125 km/h. Wiatr wiejący z taką siłą jest niszczący. Z łatwością może łamać drzewa i uszkadzać budynki mieszkalne i gospodarcze. W kolejnych godzinach poniedziałku wichura przenosić się będzie w głąb Wysp Brytyjskich, by w nocy z poniedziałku na wtorek stracić na sile.

Kolejne dni zaczną przynosić zmiany w pogodzie nad Europą. Z każdym dniem obserwowali będziemy coraz większy obszar Europy, który dostawał się będzie pod wpływ arktycznego powietrza z północy kontynentu. O tym jednak w kolejnych wpisach pogodowych.