Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Pojawi się mróz i śnieg, ale tylko na chwilę. Potem powrót cyrkulacji strefowej, możliwe burze i wichury

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Pojawi się mróz i śnieg, ale tylko na chwilę. Potem powrót cyrkulacji strefowej, możliwe burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Od dłuższego czasu utrzymuje się wysoka aktywność cyrkulacji strefowej. Niże z rodowodem atlantyckim przemieszczają się z zachodu na wschód kontynentu, przynosząc dużo chmur, opadów i silny wiatr w Polsce. W najbliższych dniach czeka nas chwilowe, ale odczuwalne ochłodzenie, które potrwa maksymalnie 2-3 dni w całym kraju. Potem ponownie wpływ na pogodę zaczną mieć niże wędrujące znad Atlantyku. W ciepłych wycinkach niżów napływać będzie bardzo ciepłe powietrze z południowego-zachodu, natomiast w tylnych częściach układów niżowych znacznie chłodniejsze masy.

Spodziewane są również opady śniegu w okresie od 5.02.2020 do 8.02.202 na nizinach. Głównie pochodzenia konwekcyjnego.

Prognozowana średnia anomalia temperatury w okresie najbliższych 10 dni w Europie względem okresu referencyjnego 1979-2000

Z każdym dniem będzie coraz chłodniej, co doskonale obrazują ryciny ze strony IMGW-PIB.

Prognoza pogody na 5 dni dla Polski (IMGW-PIB)

IMGW-PIB
IMGW-PIB

IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB

Ochłodzenie odczuwalne będzie od 5 lutego w wielu miejscach Polski. Na wschodzie temperatura może być ujemna również za dnia. Wpływ na pogodę przez kilka dni będzie mieć wyż ulokowany na Wyspach Brytyjskich. Po jego wschodniej stronie spłynie chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego.

W nocy ze środy na czwartek w wielu miejscach Polski wystąpią ujemne temperatury.

Zimna będzie także środa.

W nocy z czwartku na piątek najcieplej będzie na zachodzie, najchłodniej na wschodzie i centrum.

Niska temperatura panować będzie jeszcze we wschodniej Polsce w piątek.

Silne spadki temperatury są prognozowane we wschodniej połowie kraju w nocy z piątku na sobotę. W tym czasie dodatnia temperatura będzie na zachodzie Polski.

Prawdopodobnie od soboty zacznie robić się coraz cieplej w całym kraju.

Chociaż ujemna temperatura jest prognozowana we wschodniej połowie kraju w nocy z soboty na niedzielę.

W niedzielę temperatura wyraźnie wzrośnie w całym kraju.

10 lutego na termometrach w Polsce może być ponad 10 stopni. Prognozy te jednak z pewnością ulegną zmianie. Ponownie dostaniemy się pod wpływ cyrkulacji strefowej charakteryzującej się przemieszczaniem niżów na wschód Europy.

Temperatura w kolejnych dniach lutego w dalszym ciągu utrzymywać będzie się powyżej normy wieloletniej. Przy dużej aktywności cyrkulacji strefowej w kolejnych kilkunastu dniach niewykluczona jest wichura w Polsce. Możliwe są również burze.

Przykładowo tak wyglądają prognozy na 10 lutego wskazujące na możliwość pojawienia się wichury w naszych szerokościach geograficznych związanej z głębokim niżem, który mógłby ulokować się nad Morzem Bałtyckim. Należy mieć jednak na uwadze, że tak odległe prognozy są obarczone dużym błędem i będą ulegać zmianom.

Zwiększoną dynamikę w tym okresie prognozuje również model ECMWF.

W najbliższych 10 dniach występować będzie wyraźna dominacja niżowej pogody.

W prognozach na ponad 2 tygodnie nie widać szans na śnieżną i mroźną zimę w Polsce. Pogodę kształtować będą głównie niże wędrujące znad Atlantyku. Temperatura będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej. W wiązkach widoczne jest krótkie ochłodzenie, co widać na rycinie poniżej.