Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Ekstremalnie ciepło w Europie. Na południu prawie upał. Burze nie występująOd kilku dni piszemy na stronie o bardzo dużym ociepleniu, które nadciągnęło nad Europę. W wielu krajach Europy Centralnej temperatura rośnie do kilkunastu stopni powyżej zera. To jednak nic w porównaniu do niesamowicie wysokimi temperaturami jakie pojawiły się 1 lutego na południu Europy.

Do Europy Południowej i Zachodniej napływa bardzo ciepłe powietrze znad Afryki. Powietrze to jest suche, a wpływ ośrodków wysokiego ciśnienia zapewnia, że na południu Europy mamy do czynienia z suchą, stabilną i bardzo ciepła aurą. Opady deszczu i burze nie występują na południu Europy.

Przyjrzyjmy się jednak temperaturom jakie wystąpiły w Europie w dniu wczorajszym. Najcieplej 1 lutego było na Południu Hiszpanii.

Termometry na Teneryfie pokazały 28.5 stopnia. Załóżmy jednak, że Teneryfa leży daleko od kontynentu, więc liczmy tylko temperatury z hiszpańskich miast leżących na kontynencie. Najcieplejszym miastem na kontynencie europejskim była wczoraj Valencia. Termometry wskazały tam 27 stopni powyżej zera. Niewiele mniej było w La Gomera, czy Murcii. Tam temperatury przekroczyły 26 stopni Celsjusza. Przypominamy, że gdy słupki rtęci przekroczą 30 kresek mówimy już o upale. W dniu wczorajszym zabrakło niewiele, by móc napisać o upale w Europie.

Również wysokie temperatury panowały w dniu wczorajszym we Włoszech, czy w Turcji. Przykładowo, w Pascarze termometry wskazały 21.5 stopnia, a w Catanii 19.3 powyżej zera. W Turcji, najcieplej było w Ankarze. Na tamtejszym lotnisku stacja meteo zmierzyła prawie 20 stopni Celsjusza.

Napływ ciepłych mas powietrza z południa do Europy Południowej potrwa jeszcze kilka dni. Z każdym dniem, ciepłe powietrze wypychane będzie z Europy Centralnej, a następnie również z Europy Południowej. Wszystko to przez spływ chłodu, który postępował będzie w drugiej części tygodnia nad Europą.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk