Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Silny atak zimy w tygodniu. Chłód wleje się wgłąb kontynentu. Wystąpią burze śnieżne. Pogoda w USA może być niebezpiecznaW Stanach Zjednoczonych mieliśmy dość spokojny okres w pogodzie. Wszystko zmieniło się w ostatni weekend. Kropla chłodu, która do tej pory ograniczała się swym oddziaływaniem do Alaski, zaczyna wlewać się na południe i południowy-wschód.

Na powyższych mapach temperatury powietrza na wysokości 850 hPa widać doskonale, jak chłód wlewa się w głąb USA, by w okolicach środy 5 lutego sięgnąć południowych stanów, a wręcz Meksyku.

Jak silny będzie spływ chłodu na południowych regionów USA pokazuje powyższa mapa anomalii temperatury na wysokości 2 metrów. Miejscami w Arizonie, Nowym Meksyku, czy Teksasie temperatura będzie niższa o nawet kilkanaście stopni niż norma wieloletnia. Prognozuje się temperatury do -20 stopni w nocy, a także ujemne za dnia.

Dodatkowym zagrożeniem pogodowym w stanach będą silne śnieżyce i burze śnieżne. Na styku dwóch mas powietrza dojdzie do rozwoju silnie wypiętrzonych chmur burzowych. Niewykluczone są superkomórki burzowe niosące opady dużego gradu i porywy niszczącego wiatru prostoliniowego.

W połowie obecnego tygodnia pokrywa śnieżna utrzymywała się będzie w wielu stanach centralnych, a nawet południowych USA. A już w najbliższym czasie na naszej stronie pojawi się wpis dotyczący opadów śniegu w naszym kraju. Te przyjdą do Polski już jutro.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk