Pogoda. Niebezpieczne wichury i burze w prognozach dla Polski. Spokojnie to tylko „fusy”.
Od dłuższego czasu z dużą uwagą przyglądamy się prognozom modeli numerycznych na okres powyżej 5 dni. Wiele wskazuje, że ochłodzenie, które wystąpi w okresie od 5.02.2020 do 7.02.2020 będzie krótkotrwałe i niezbyt intensywne. Miejscami krajobrazy zabielą się, natomiast najwięcej śniegu spadnie w polskich górach, nawet kilkanaście centymetrów białego puchu. Najchłodniej będzie w tym czasie we wschodniej połowie kraju. Niewykluczone, że przez krótki okres czasu wystąpią w tej części Polski ujemne temperatury przez całą dobę.
Wiązki modeli wskazują, że ocieplenie nadejdzie do całej Polski w okolicach 8 lutego w związku z odbudową cyrkulacji strefowej. Dominacja niżowej pogody może przynieść w naszych szerokościach geograficznych wichury. Szczególnie po 10 lutego.
Więcej o spodziewanym trendzie w pogodzie piszemy w prognozie długoterminowej na 16 dni, która wskazuje możliwe warianty pogodowe na ponad 2 tygodnie.
Prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia, bądź w okolicach 10 lutego wyraźnie wzrośnie dynamika w pogodzie za sprawą odbudowy cyrkulacji strefowej o składowej zachodniej. Niewykluczone, że temperatura przekroczy 12 stopni w Polsce.
Duża aktywność Atlantyku i przemieszczanie się niżów z rodowodem atlantyckim powoduje w Europie na ogół ciepłą, deszczową i pochmurną pogodę zimą. W sprzyjających warunkach powstają niebezpieczne niże baryczne, które przynoszą wichury, prowadzące do szkód.
Od dłuższego czasu wiele modeli pogodowych wskazuje, że w okresie od 10.02.2020 do 15.02.2020 dynamika i zmienność w pogodzie może być nadzwyczaj wysoka. Dodatkowo blisko naszego kraju, bądź też nad Polską przechodzić będą mogły głębokie układy niskiego ciśnienia, które zwiększyć mogą zagrożenie wiatrowe.
Należy mieć jednak na uwadze, że prognozy powyżej 120 godzin obarczone są sporym błędem. Dodatkowo w przypadku tak dynamicznych sytuacji wysoką sprawdzalność mają prognozy na 2-3 dni do przodu.
Obecne wyliczenia modeli numerycznych z pewnością ulegną zmianie. Jednak ryzyko wichur w tym okresie jest podwyższone. Najnowsza aktualizacja modelu GFS wskazuje na bardzo silne „wietrzenie” w okresie od 10.02.2020 do 13.02.2020. Porywy wiatru na nizinach w sprzyjających warunkach mogą przekroczyć 100 km/h. Dodatkowo możliwe są opady atmosferyczne różnego typu oraz burze.
Groźne, ale wciąż odległe są prognozy modelu amerykańskiego, czyli GFS. Zdecydowanie spokojniejszą aurę prognozuje w tym okresie europejski model ECMWF, który w prognozach długoterminowych radzi sobie zdecydowanie lepiej.
Przykładowe wyliczenia modelu GFS na okres od 10.02.2020 do 13.02.2020 wskazujące na możliwą serię wichur na obszarze Polski. Należy mieć jednak na uwadze, że prognozy te z pewnością ulegną zmianie i wichury mogą wcale nie wystąpić. Wpis ten jest ciekawostką, ale nie ostrzeżeniem dla mieszkańców naszego kraju.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
Słowo „fusy” można było dać PRZED tekstem o niebezpiecznych wichurach i burzach, ale dobrze, że w ogóle się pojawiło.
Same fusy dosyć ciekawe, chociaż daleko im do spektakularności. Aczkolwiek tego typu wietrzenia można by się bardziej spodziewać jesienią, niż teraz. Przynajmniej nie będzie smogu.