Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Silna wichura nadejdzie do Polski. Porywy wiatru przekroczą 75 km/h. Możliwe szkody wiatrowe i burze


W ostatniej dekadzie sierpnia wyraźny wpływ na warunki pogodowe ma cyrkulacja strefowa. Już 1 września 2020 rozpoczyna się meteorologiczna jesień. Na przełomie pór roku wpływ Oceanu Atlantyckiego na warunki pogodowe na Starym Kontynencie jest znaczny. Wiele wskazuje, że czeka nas dość silne uderzenie wiatru w ostatnich dniach sierpnia. Miejscami prawdopodobne wiatrołomy.

Od dłuższego czasu uważnie monitorujemy prognozy na drugą połowę nadchodzącego tygodnia, a zwłaszcza na środę i czwartek, gdy blisko Polski znajdzie się najprawdopodobniej dość głęboki niż jak na sierpień. Po jego południowej stronie występować ma duży poziomy gradient ciśnienia, co przyczynić może się do wystąpienia silnego wiatru w naszym kraju.

Do istotnego załamania pogody dojdzie najprawdopodobniej w środę bądź czwartek. Pomiędzy modelami pogodowymi występuje jeszcze rozbieżności. Zgodnie jednak prognozują wystąpienia silnego wiatru, którego prędkość przekroczy 72 km/h w nadchodzącym tygodniu na nizinach. Porywy wiatru kwalifikować będzie się na pierwszy stopień zagrożenia, gdy prognozy zostaną utrzymane.

Niż przemieści się znad Cieśnin Duńskich w rejon południowego Bałtyku. Wiele wskazuje, że będzie to dość głęboki niż baryczny jak sierpień, gdyż ciśnienie w centrum cyklonu obniży się poniżej 995 hPa. Różnica ciśnienia pomiędzy północną a południową częścią Polski sięgnąć może 20 hPa. Z niżem związany będzie front okluzji, jaki przyniesie opady a nawet burze. W naszej części Starego Kontynentu ulegać ma on stopniowemu wypełnieniu. Temperatura w wielu miejscach będzie poniżej 20 stopni. Znajdziemy się wtedy w chłodnej masie polarno-morskiej.

Prognozowana temperatura na czwartek, 27 sierpnia 2020 dla Polski

Sytuacja synoptyczna na dzień 26.08.2020, 12 UTC

Model GFS wskazuje, że „fala” silnego wiatru wkroczy od zachodu w nocy ze środy na czwartek. Związane będzie to z zagęszczaniem się izobar po południowej stronie niżu.

Z układem niskiego ciśnienia związane będą opady, które występować mają w środę w północnej części kraju. Dynamiczna aura panować ma również w nocy ze środy na czwartek oraz w czwartek w wielu rejonach Polski. Lokalnie niewykluczone są burze.

Model ECMWF prognozuje wkroczenie strefy silnego wiatru powyżej 70 km/h z zachodu w nocy ze środy na czwartek. Jest to zbliżona prognoza do amerykańskiego modelu GFS. Wietrzna będzie środa zwłaszcza na południu, częściowo w centrum i wschodzie i zachodzie Polski.

Prognozowane porywy wiatru przez model ECMWF na czwartek dla Polski

Wkrótce więcej informacji o możliwej wichurze. Wpis ten miał charakter orientacyjny.

Najnowsze pogoda długoterminowa tutaj