Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Nadchodzi wichura. Przerwa od upału, ale wystąpią też lokalne burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Sprawdźmy najnowszy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie. W czwartek, 27 sierpnia 2020 możliwa wichura, chociaż mocno wiać zacznie w nocy ze środy na czwartek.

Sierpień przynosi dużo wyższe temperatury niż lipiec w naszej części Europy. Spójrzmy na odchylenie temperatury od normy wieloletniej względem okresu referencyjnego 1981-2010. Początek miesiąca przynosił temperaturę poniżej normy termicznej dla ósmego miesiąca roku, następnie do naszej części Starego Kontynentu zaczęły docierać coraz cieplejsze masy powietrza. Okresami, zwłaszcza na zachodzie występował upał. Dane: meteomodel.pl

Średnia temperatura powietrza za okres od 1.08.2020 do 22.08.2020 najwyższa jest na zachodzie Polski. Najniższa na północnym-wschodzie oraz na obszarach podgórskich i górskich naszego kraju. Dane: meteomodel.pl

W całym kraju sierpień przynosi temperaturę powyżej normy. Największe odchylenie od normy względem okresu referencyjnego 1981-2010 występuje na zachodzie Polski, gdzie anomalia przekracza ponad 3 stopnie. Średnio ósmy miesiąc roku jest cieplejszy o ponad 2 stopnie względem lat ubiegłych w naszej części Starego Kontynentu. Dane: meteomodel.pl

Spójrzmy jeszcze na prognozowaną anomalię temperatury powietrza za okres od 1.08.2020 do 29.08.2020. Wyliczenia modeli wskazują, że sierpień zapisze się jako miesiąc ciepły, miejscami i okresami upalny. Zwłaszcza na zachodzie, gdzie było najwięcej dni upalnych. Dane: meteomodel.pl

Prognoza modelu DWD-ICON na okres od 23.08.2020 do 29.08.2020. Wskazuje, że najniższe temperatury panować będą na północy. Dane: meteomodel.pl

Pogoda. W niedzielę nadeszło ochłodzenie

Pierwszy dzień weekendu przyniósł silne załamanie pogody w naszej części Europy. Burze rozwijały się zarówno na linii zbieżności przed frontem chłodnym, jak i też na froncie chłodnym oraz na drugorzędnym froncie chłodnym. Miejscami burze spowodowały podtopienia i przyniosły opady dużego gradu oraz silny wiatr. Więcej o skutkach groźnej pogody piszemy tutaj. W niedzielę znajdujemy się już w znacznie chłodniejszej masie polarno-morskiej.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych w sobotę oraz w nocy z soboty na niedzielę.

Nie sposób wspomnieć również o wysokich temperaturach, które występowały od czwartku do soboty. Miejscami występowały również noce tropikalne. Dane: meteomodel.pl

Temperatura powietrza zanotowana na wybranych stacjach IMGW-PIB w dniach 21.08.2020 i 20.08.2020 w naszej części Europy. Autor J. Lewandowski, dane ogimet.com.

Dzisiaj o poranku już w całym kraju panują niższe temperatury, co ukazuje rycina niżej. Nigdzie nie wystąpi już upał. Upalne i wilgotne powietrze zwrotnikowe wyparte zostało na wschód przez front chłodny.

W niedzielę sporo chmur i przelotny deszcz. Na wschodzie również burze, z opadami deszczu nawet do 30mm i możliwym gradem, zwłaszcza na krańcach południowych. Temperatura maksymalna od 20°C do 26°C. Przeważający obszar Polski jest w obszarze obniżonego ciśnienia, chociaż od zachodu nasunął się do zachodniej części kraju klin wyżowy.

Prognozowane maksymalne wartości na termometrach w niedzielę

Prognoza opadów według modelu ECMWF i ICON

Pogoda. W poniedziałek kolejny front chłodny związany z cyrkulacją strefową nasunie się nad Polskę

24 sierpnia 2020 cała Polska znajdować ma się w dalszym ciągu w chłodniejszej masie polarno-morskiej. Temperatura wyniesie od 18°C na polskim wybrzeżu do 24°C w centrum, na zachodzie oraz wschodzie i południu. Słabe opady deszczu możliwe głównie na polskim wybrzeżu oraz Pomorzu Zachodnim. Burze natomiast na wschodzie. Zagrzmieć może także północy.

Sytuacja synoptyczna na dzień 24.08.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia

Pogoda. We wtorek dalej bez upałów, możliwe burze na wschodzie

25 sierpnia 2020 nasza część Europy znajdzie się w słabogradientowym obszarze lekko obniżonego ciśnienia. Na wschodzie niewykluczone są słabe burze. Nie zabraknie chmur, miejscami wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatura wyniesie od 18°C do 24°C. Najniższe wartości będą na Pomorzu Zachodnim, Pomorzu oraz Warmii i Mazurach, ale także na Podlasiu i Suwalszczyźnie. W tej części kraju może być poniżej 20°C. Nawet 24°C termometry pokażą w zachodniej części Polski.

Sytuacja synoptyczna na dzień 25.08.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia we wtorek

W wielu regionach występować będą opady deszczu o zmiennym natężeniu.

Pogoda. W środę miejscami zrobi się gorąco, na północy dalej chłód

26 sierpnia 2020 przez Polskę wędrować ma front zokludowany związany z atlantyckim niżem, który ulokuje się w drugiej części dnia nad Cieśninami Duńskimi. Opady występować będą najprawdopodobniej głównie na północy kraju. Temperatura wyniesie od 16°C na wybrzeżu do 27°C na Podkarpaciu, Mazowszu i Ziemi Łódzkiej oraz Małopolsce.

Prognoza temperatury na wysokości 2 m na środę według modelu ICON.

Opady występować będą zwłaszcza w północnej części kraju, tam też będzie najwięcej chmur.

Pogoda. Czwartek z niżową pogodą i niskimi temperaturami

W czwartek nie zabraknie chmur oraz opadów deszczu. Pozostaniemy w obszarze obniżonego ciśnienia. Temperatura wyniesie od 16°C do 24°C. Poniżej 20 stopni może być na polskim wybrzeżu, Pomorzu Zachodnim, ale także na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie, i Wielkopolsce. Z powodu bliskości niżu, który ulokuje się nad wodami Morza Bałtyckiego, występować będą silne porywy wiatru. Lokalnie możliwe burze.

Miejscami występować będą opady atmosferyczne, co widać na rycinach poniżej.

Prognozowane porywy wiatru w czwartek przez model ECMWF. Miejscami porywy przekroczą 75 km/h, zatem w wielu miejscach będzie to wichura w nocy ze środy na czwartek i w czwartek. Najdłużej silny wiatr występować będzie na wschodzie. Pogoda uspokoi się dopiero pod koniec dnia w czwartek.

Pogoda. W piątek stopniowa poprawa pogody

28 sierpnia 2020 nasza część Europy znajdzie się w obszarze obniżonego ciśnienia. Najwyższe wartości na termometrach będą na południowym-zachodzie, gdzie będzie nawet 25 stopni. Lokalne opady konwekcyjne możliwe są późnym popołudniem zwłaszcza na zachodzie.

Pogoda. Zmieniające się prognozy na weekend

Modele numeryczne w dalszym ciągu wprowadzają istotne korekty na ostatni weekend sierpnia. Niewykluczone, że miejscami wystąpi krótkotrwały upał i silne burze. Prognozy te będzie trzeba zweryfikować w kolejnych dniach, gdyż ulegają one istotnym zmianom. Przez Polskę najprawdopodobniej będzie przebiegać strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Groźne zjawiska burzowe objąć powinny wschód, południe oraz centrum, ale więcej wiadomo będzie dopiero za kilka dni, gdy prognozy się ustabilizują. W czasie burz możliwe opady dużego gradu, silny wiatr powodujący szkody i ulewy prowadzące do podtopień.

Pogoda. Początek września z prawdopodobnym ochłodzeniem i niżową pogodą

Najprawdopodobniej początek nowego miesiąca przyniesie temperaturę poniżej 20 stopni w Polsce. Zastrzegamy jednak, że prognozy do tego czasu mogą ulec zmianie. Kilka dni gorących, a nawet upalnych jest możliwych w pierwszej dekadzie września. Będzie ich jednak mniej niż w sierpniu. Coraz większy wpływ na warunki pogodowe mają mieć niże znad Atlantyku, dlatego zmienność pogody może być duża. Nie zabraknie opadów atmosferycznych na frontach.

Wzrost aktywności cyrkulacji strefowej świadczy o zbliżającej się jesieni i coraz większych kontrastach termicznych między północą a południem.

Orientacyjna prognoza temperatury na wysokości 2 metrów na pierwszą dekadę września.

Prawdopodobnie początek września przyniesie niżową pogodę i sporo opadów. Nie można jednak wykluczyć kilku dni gorących, a nawet upalnych w pierwszej dekadzie 9 miesiąca roku.