Pogoda. Silne burze na wschodzie Polski. Ulewne opady deszczu, możliwy grad. Stan na 14:15

Do Polski wschodniej napływa gorące, wilgotne powietrze. Dodatkowo nad Polską centralną znajduje się płytki niż dolny wspomagający powstawanie burz. Wszystko to doprowadza do silnego rozwoju chmur kłębiastych oraz komórek burzowych.

Obecnie, zgodnie z prognozami najbardziej burzowo jest na wschodzie kraju. Na Podlasiu mimo wczesnej pory doby już obecnie mamy do czynienia z wielkomórkowym układem burzowym. Największym zagrożeniem ze strony układu są ulewne opady deszczu. Ze względu na jego rozległą powierzchnię intensywny opad deszczu moze trwać nad jednym obszarem bardzo długo.

Silny rozwój komórek burzowych obserwujemy również na wschodzie Lubelszczyzny. Tutaj burze również powoli zaczynają łączyć się w większy klaster burzowy. Na chwilę obecną najintensywniejsze burze przechodzą nad Pojezierzem Łęczyński Włodawskim.

Kolejnym skupiskiem burz jest obecnie pogranicze Mazowsza i Kujaw. Na ten moment burze w tym regionie wydają się mniej intensywne niż w opisywanych powyżej. Burze w dniu dzisiejszym przesuwają się ze wschodu na zachód z lekkim odchyleniem na północny zachód.

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ