Burze nad Polską. Silna linia szkwału Mazurach. Burze na wschodzie i w centrum

W raz z upływem godzin w sobotę nad Polską rozwijają się coraz liczniejsze i silniejsze burze.Najgorsza sytuacja panuje obecnie na Mazurach, gdzie od kilkudziesięciu minut burze zorganizowały się w linię szkwału.

Dane radarowe. Sieć POLRAD – IMGW-PIB, produkt CMAX.

Bardzo silna burza przetacza się od Bartoszyc, przez Ostródę po Nowe Miasto Lubawskie. Na czele tej burzy sunie silna linia szkwału, która może generować uderzenia wiatru prostoliniowego o sile przekraczającej 100 km/h. Burza zmierza w kierunku północno-zachodnim wprost na Zatokę Gdańską.

Dość aktywne burze przechodzą również w południowej części Lubelszczyzny. Mały układ wielokomórkowy mija właśnie Lublin od południa. Ta burza może przynosić lokalnie duże sumy opadowe. Komórki burzowe (na ten moment mniej zorganizowane) rozwijają się również na pograniczu Mazowsza i Ziemi Łódzkiej. Na chwilę obecną nie wyglądają one na groźne.

Ciekawa linia burz rozwija się obecnie na Ukrainie, tuż za naszą zachodnią granicą. Burze te mogą przynieść dynamiczną pogodę w pierwszej części nocy na Lubelszczyźnie. Jednak z tym zaczekajmy do zmroku.