Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Silny wiatr. Burze na południu. Fronty i powolne ustępowanie wyżu. Prognoza pogody dla Europy na SylwestraWał wyżowy, który utworzył się nad Europą Centralną nie odpuszcza, choć z każdą dobą słabnie i zostaje spychany na południe Europy. Od zachodu i północy coraz śmielej poczynają sobie niże znad Atlantyku. Dziś to właśnie układ frontów związanych z niżem z zachodu Europy (centrum niżu na zachód od Wysp Brytyjskich) ukształtuje pogodę w wielu regionach Europy (w tym Polsce).

Układ frontów niejako ześliźnie się po krawędzi wyżu przechodząc z północnego-zachodu na południowy-wschód przez Niemcy, Polskę, Ukrainę. Kolejny front atmosferyczny zbliży się w Sylwestra do Półwyspu Iberyjskiego i Francji. Nie przyniesie on jednak opadów na kontynencie. Cały czas z bardzo silnym wiatrem zmagają się mieszkańcy Wysp Brytyjskich.

Nie inaczej będzie i w dniu dzisiejszym. Bliskość ośrodka niskiego ciśnienia, duży gradient baryczny. Wszystko to przyczyni się, że w podczas dzisiejszego dnia wiatr ponownie będzie się wzmagał na Wyspach, a uderzenie wichury nastąpi w dniu jutrzejszym. Silny wiatr wiał podczas ubiegłej nocy między innymi nad Polską, ale podczas dzisiejszego dnia ta strefa wiatru zdecydowanie straci na sile.

Wróćmy do opadów. W tym momencie zdecydowanie najsilniejsza strefa opadów przechodzi nad Polską północną. Deszcz ze śniegiem pada również za naszą południową granicą. W Skandynawii notujemy opady śniegu. Pozostała część Europy na ten moment wolna od opadów ciągłych.

Opady konwekcyjne zaś ciągle występują na Morzu Śródziemnych. Wychłodzone powietrze z północy Europy zderza się w regionie z ciepłym powietrzem ogrzanym nad wodami Morza Śródziemnego i dochodzi tu do masowego rozwoju chmur konwekcyjnych. Burze występują i będą występowały w regionach centralnych i wschodnich basenu Morza Środziemnego.

To będzie umiarkowanie ciepły dzień w Europie. Tylko w Skandynawii delikatny mróz. W pozostałem części Europy temperatury dodatnie. Od 4-6 stopni na wschodzie kontynentu (najcieplej, około 6 na Bałkanach). Południe Europy to 12-15 stopni. Ciepło w pasie od Wysp Brytyjskich przez Francję po Niemcy. Tutaj temperatura w okolicach 10 kresek powyżej zera.

Niestety dla Polaków, nasz kraj będzie dziś w czołówce jeśli chodzi o brzydką i deszczową aurę. Pogoda, pomimo pięknego poranka na południu nie będzie dziś sprzyjać sylwestrowym szaleństwom pod gołym niebem.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk