Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Silny wiatr na zachodzie. Ulewne opady deszczu. Wystąpią burze. Dynamiczna pogoda w Europie

Przez wiele dni niże atlantyckie nie miały dostępu do pasa środkowej Europy. Dostępu tego bronił wyż CHRISTIAN. Jednak wyż powoli zaczyna ustępować na wschód otwierając drogę niżom atlantyckim w głąb kontynentu. W związku z tym wpływ na pogodę w wielu regionach będą dziś miały dwa ośrodki niskiego ciśnienia.

Bardzo głęboki niż FENCJA z centrum nad Wyspami Owczymi i nieco płytszy GERLINDE, który ulokował się nad Zatoką Biskajską.

Z niżami związany jest potężny system frontów atmosferycznych. Fronty rozciągały się dziś będą od północnej Rosji przez Bałtyk, Niemcy, Beneluks, po północ Hiszpanii. We wszystkich tych regionach dziś zła pogoda.

Pada w wielu miejscach Europy

Odzwierciedleniem tych słów jest powyższa mapa opadów nad Europą. Widać tu strefę silnych opadów deszczu rozciągającą się od Skandynawii, przez Danię, północne Niemcy i Francję po Hiszpanię. Miejscami w Skandynawii opady są naprawdę intensywne. Dodatkowo w pasie oddziaływania frontów nie wykluczone są burze. Będą to jednak zjawiska dość słabe. Raczej pojedyncze komórki burzowe.

Powyższa mapa przedstawia siłę porywów wiatru we wtorek na północy Hiszpanii i zachodzie Francji. Widać tu, że mieszkańcy tych regionów zmagali się dziś będą z naprawdę silnym wiatrem. Miejscami, na wybrzeżu możliwe są porywy przekraczające 120 km/h. To już są alarmujące porywy wiatru. Strefa silnego wiatru rozciągała się będzie od wspomnianych regionów, przez Niemcy, Danię aż po Polskę, przy czym im dalej na wschód tym wiało będzie słabiej. W Polsce porywy wiatru osiągną 70 km/h.

Ciepły dzień w Europie

Dziś w całej Europie ciepło. Nigdzie na nizinach nie uświadczymy mrozu. Najcieplej w Hiszpanii i Portugalii. W tych regionach nawet do 16 stopni ciepła. Ciepło na Wyspach Brytyjskich i w Niemczech od 11-14 stopni ciepła. Polska, Kraje bałtyckie i południe Skandynawii to aż 7 stopni powyżej zera. Ciepło również na południu Europy. 13-15 stopni w Grecji, we Włoszech.

Podsumowując. Widać, że dziś w wielu regionach Europy mocno dynamiczna pogoda. Silny wiatr uderzy w zachód kontynentu. Pas silniejszego wiatru rozciągał się będzie w pasie środkowym od Iberii po Polskę. Poza tym na naszym kontynencie będzie dość spokojnie w pogodzie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk