Pogoda długoterminowa na luty 2020 dla Polski. Ekstremalna anomalia temperatury, susza i burze w kraju

Pogoda długoterminowa na luty 2020 dla Polski. Ekstremalna anomalia temperatury, susza i burze w kraju. Sprawdźmy zatem możliwy trend w pogodzie na drugi miesiąc roku.

Pojawiła się najnowsza prognoza modelu CFS na luty 2020. Nie mamy niestety dobrych wieści dla osób, które oczekują śnieżnej i mroźnej zimy. Oczekiwana jest w dalszym ciągu duża dodatnia anomalia temperatury, która zahaczać będzie nawet o ekstremalne wartości.

Średnia anomalia temperatury w lutym wynieść może od 3 °C do 4 °C powyżej normy względem okresu referencyjnego 1981-2010.

W tym czasie ilość opadów na obszarze Polski będzie poniżej normy wieloletniej.

Czy cały miesiąc będzie ciepły?

Prognozy z tak dużym wyprzedzeniem są obarczone dużym błędem. W tym przypadku nie przewidujemy dokładnego przebiegu warunków pogodowych na obszarze Polski, bo jest to fizycznie niemożliwe. Niewykluczone jednak, że przez przeważającą część lutego temperatura przez całą dobę będzie występować temperatura dodatnia. Nieuniknione są również okresy chłodne, gdy temperatura spadnie poniżej zera, nawet do dwucyfrowych wartości, obserwując jednak od dłuższego czasu trendy modeli nie wydaje się, aby mróz panował przez wiele tygodni.

Luty z deficytem opadów

Ilość opadów deszczu ma być niewielka. Jeszcze rzadsze będą opady śniegu. Biały puch zalegać będzie głównie w górach. Okresami niewielka pokrywa śnieżna utworzy się na nizinach.

Spodziewane są okresy, gdy wpływ na pogodę będą mieć niże wędrujące znad Atlantyku, przynosząc opady, chmury i silny wiatr i ciepłą zimę. Suche okresy spowodowane mogą być wyżami, które nie zawsze zimą przynoszą pogodną aurę.

Możliwe są również burze. Szczególnie w sytuacji przechodzenia niżów, zwłaszcza typu wtórnego, na aktywnych frontach chłodnych, bądź w tylnych częściach cyklonów, gdy zazwyczaj spływa zimne powietrza arktyczne, bądź polarno morskie o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Burze z piorunami nie są niczym nadzwyczajnym i występują przez cały rok w sprzyjających warunkach. Ich natężenie oraz ilość jest jednak mocno ograniczona względem wiosny i lata.