Pogoda. Śnieg i mróz w Boże Narodzenie. Krajobrazy zabielą się w Polsce (MAPY Z POKRYWĄ ŚNIEŻNĄ)

Pogoda. Śnieg spadnie w święta Bożego Narodzenia na obszarze Polski. Sprawdźmy najnowsze prognozy numeryczne, które pokażą nam, gdzie i kiedy spadnie śnieg w naszej części Europy.

W święta absolutnie nie będziemy mogli powiedzieć, że mieliśmy atak zimy pomimo wystąpienia opadów śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej na nizinach. Dodatnia temperatura utrzymująca się w ciągu dnia nie powinna sprzyjać powstaniu stałej pokrywy śnieżnej. Nocami jednak należy spodziewać się spadków temperatury do dwucyfrowych wartości w polskich górach oraz na obszarach podgórskich. Przymrozki wystąpią też na nizinach. Modele numeryczne są zgodne, że ochłodzenie nastąpi w pierwszy dzień świąt, ale po świętach ponownie czeka nas ocieplenie i wzrost temperatury powyżej normy wieloletniej. Do głosu dojdzie cyrkulacja południkowa, dzięki której z południa i południowego-zachodu docierać będzie bardzo ciepła masa powietrza jak na końcówkę grudnia.

W Wigilię Bożego Narodzenia Polska znajdzie się w zasięgu płytkiego niżu z centrum nad północną częścią naszego kraju. Z zachodu na wschód przemieszczać ma się układ frontów atmosferycznych. W całym kraju zachmurzenie ma być duże i całkowite z opadami atmosferycznymi.

Sytuacja synoptyczna na dzień 24.12.2020, 12 UTC

Wigilia będzie ciepła, pochmurna i wietrzna w naszej części Europy. Wszędzie prognozowane są opady deszczu, ale temperatura będzie jeszcze wysoka za sprawą napływu powietrza z kierunków południowych. Opady śniegu w ciągu dnia wystąpią jedynie w polskich górach.

Niewykluczone, że na południu i wschodzie termometry pokażą nawet 10-11 stopni. Wystąpi podział na cieplejsze południe i chłodniejszą północ.

Prognozowana temperatura powietrza 24 grudnia 2020 w najcieplejszym momencie dnia na obszarze Polski.

W całym kraju występować mają opady deszczu o zmiennym natężeniu. Tylko miejscami na zachodzie, południowym-zachodzie możliwe są przejaśnienia, a nawet krótkotrwałe rozpogodzenia w drugiej części dnia.

W nocy z 24/25 grudnia 2020 Polska znajdzie się pomiędzy niżem z centrum nad państwami bałtyckimi a wyżem znad Atlantyku. Za frontem chłodnym z północnego-zachodu będzie spływać coraz chłodniejsza masa powietrza.

Sytuacja synoptyczna na dzień 25.12.2020, 00 UTC

Noc z czwartku na piątek będzie już dużo chłodniejsza w naszej części Europy. Znajdziemy się w chłodnej masie z północnego-zachodu. Zachmurzenie ma być duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. W całym kraju prognozowane są opady atmosferyczne o zmiennym natężeniu. Przeważnie ma być to deszcz, ale w drugiej części nocy na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach możliwe są opady mieszane, jak i też śniegu. Nad ranem przelotne opady śniegu są prognozowane na Suwalszczyźnie. Ponadto opady białego puchu są wyliczane dla Sudetów i Tatr.

Prognozowana temperatura powietrza na drugą część nocy z 24/25 grudnia 2020 dla Polski.

Wyliczane zachmurzenie, obszar i typ opadów w nocy z czwartku na piątek. Widoczne przechodzenie opadów deszczu, w deszcz ze śniegiem i śnieg w drugiej części nocy na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu.

Pogoda. Opady śniegu w Boże Narodzenie na obszarze Polski

W pierwszy dzień świąt Polska znajdzie się pomiędzy silnym wyżem z centrum nad Atlantykiem a niżem znad Rosji. Z północnego-zachodu docierać ma chłodna masa powietrza, najprawdopodobniej o pochodzeniu arktycznym, morskim.

Sytuacja synoptyczna na dzień 25.12.2020, 00 UTC

W Boże Narodzenie zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami w wielu regionach naszego kraju. W całej Polce występować będą przelotne opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem i śniegu oraz krupy śnieżnej. W Sudetach i Tatrach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5-10 cm. Niewykluczone, że miejscami krajobrazy zabielą się również na nizinach.

Ochłodzenie będzie odczuwalne w całym kraju. Jedynie w polskich górach za dnia wystąpi mróz. Na nizinach temperatura ma być na lekkim plusie.

Pogoda. Noc z 25/26 grudnia z dużą ilością opadów konwekcyjnych o charakterze zimowym

Znajdziemy się pomiędzy wyżem znad Atlantyku a niżem znad Rosji. Napływać ma masa z północnego-zachodu. W całym kraju chwyci przymrozek. Zachmurzenie ma być jednak duże i całkowite z większymi przejaśnieniami, a nawet krótkotrwałymi rozpogodzeniami. W wielu regionach wystąpią przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz krupy. Przy ujemnej temperaturze na nizinach może utworzyć się niewielka pokrywa śnieżna. Kierowcy na drogach powinni zachować ostrożność, gdyż może dojść do oblodzenia dróg po spadku temperatury do wartości ujemnych.

Prognozowana temperatura powietrza na drugą część nocy 25/26 grudnia 2020. W polskich górach możliwy dwucyfrowy mróz, natomiast na nizinach w całym kraju chwyci przymrozek.

Przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem mogą zdarzyć się w całym kraju w nocy z piątku na sobotę.

W drugi dzień świąt o poranku krajobrazy mogą zabielić się w całym kraju. Na południu i północnym-wschodzie możliwa jest kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej do godzin porannych 26 grudnia 2020.

Pogoda. Chłodny ostatni dzień świat, ale zbliżać będzie się ocieplenie

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia Polska znajdzie się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem znad Atlantyku. Pozostaniemy jeszcze w chłodnej masie z północnego-zachodu, ale stopniowo zbliżać ma się ocieplenie, które odczujemy po świętach.

Sytuacja synoptyczna na dzień 26.12.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w drugi dzień świąt. W polskich górach oraz na obszarach podgórskich przymrozek, natomiast na nizinach temperatura niewiele powyżej zera.

Zachmurzenie będzie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami, a gdzieniegdzie nawet rozpogodzeniami. Lokalnie możliwe są przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej do godzin wieczornych 26 grudnia 2020 według modelu ECMWF i ICON.

Warto wspomnieć o chłodnej nocy z 26/27 grudnia. Przymrozek, a miejscami mróz obejmie wtedy niemal cały kraj. Jedynie na krańcach zachodnich i północnych, północno-zachodnich oraz nad polskim morzem temperatura może być lekko powyżej zera.