Pogoda. Śnieżyca i mróz w naszej części Europy. Wiemy, gdzie panuje zimowa aura a gdzie przedzimie.
Polska podzielona w pogodzie na dwie strefy
Od kilku dni sytuacja baryczna nie ulega większym zmianom. Nasza część Europy znajduje się w polu obniżonego ciśnienia. W czwartek na wschodzie, centrum i południu, zaznacza się wpływ zokludowanego frontu atmosferycznego związanego z niżem śródziemnomorskim Denise. Centrum tego wiru niżowego znajduje się na wschód, południowy wschód od Polski. Zdecydowanie mniej aktywny front okluzji nasunął się dziś w drugiej części dnia nad dzielnice zachodnie naszego kraju i jest on związany z niżem o nazwie Wisgard znad Atlantyku Północnego. Z tego frontu miejscami w zachodniej połowie kraju występują opady deszczu, deszczu ze śniegiem.
Zasadniczo jesteśmy w obszarze słabo gradientowym polu niżowym. Powoduje to, że wiatr jest słaby, na ogół ze zmiennych kierunków. Miejscami obserwujemy laminarny przepływ mas powietrza, którego nie wykrywają wiatromierze rotacyjne, a bardziej czułe i niezawodne w warunkach zimowych anemometry ultradźwiękowe z ogrzewaniem. Z uwagi na zaleganie wilgotnych mas powietrza nad Polską, niewielką prędkością wiatru, występują dogodne warunki do rozwoju mgieł. Dlatego też miejscami widzialność jest ograniczona do 100-300 metrów. Szczególnie w zachodniej i północnej połowie kraju.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 25 listopada 2022, 00 UTC dla Polski
W ciągu minionych 24 godzin, najbardziej obfite opady o charakterze wielkoskalowym zaobserwowano we wschodniej, częściowo centralnej i południowej części Polski. Miejscami na Ziemi Świętokrzyskiej oraz w woj. łódzkim pokrywa śnieżna może przekraczać 10 cm.
Pogoda. Grubość pokrywy śnieżnej w czwartek, 24 listopada 2022, o godzinie 7:00 czasu lokalnego na stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Źródło obrazu: CMM IMGW-PIB
Opady związane z aktywniejszym i „zawijającym się” frontem okluzji nad Polską
W drugiej części dnia i wieczorem, obfite obfite opady zimowe są obserwowane na Ziemi Świętokrzyskiej oraz w Małopolsce. Na zachodzie i północy kraju zaznaczają się ponadto opady związane z drugim frontem zokludowanym, który dziś wkroczył znad Niemiec. Należy wspomnieć, że utrzymuje się dziś podział w pogodzie na chłodniejszy wschód z napływem chłodnego i wilgotnego powietrza znad Ukrainy i Bałkanów oraz cieplejszy zachód z adwekcją masy polarnej znad Europy Zachodniej i Atlantyku. We wschodniej połowie kraju, średnia dobowa temperatura powietrza od wielu dni jest charakterystyczna dla zimy termicznej. Często panuje także całodobowy mróz, natomiast na zachodzie wartości są typowe dla przedzimia.
Temperatura maksymalna, 24 listopada 2022, 7:00-19:00 na stacjach PSHM w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB
Dynamiczna aura, dlatego że w pobliżu Polski znajduje się niż śródziemnomorski Denise
Dużo niepewność w prognozach mieliśmy z uwagi na występowanie napływu z rejonu Ukrainy i Morza Czarnego. Przez trwającą inwazje Federacji Rosyjskiej na naszego południowo wschodniego sąsiada, tamtejsza służba meteorologiczna nie wykonuje od dłuższego czasu żadnych pomiarów naziemnych, dodatkowo nie są wysyłane sondy z balonami meteorologicznymi w celu sondowania pionowego profilu troposfery. Nie latają również cywilne samoloty, które wysyłają dane do systemu AMDAR z innych obszarów. Zatem ma to bezpośredni wpływ na jakość i dokładność prognoz pogody.
Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Natomiast na zachodzie i północy obserwowane słabe opady deszczu lub mżawki, w centrum opady deszczu ze śniegiem a na wschodzie opady śniegu. W Małopolsce i na Śląsku opady śniegu okresami o natężeniu umiarkowanym. W Beskidach i Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm. Na wschodzie lokalnie słabe marznące opady deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Silne zamglenia i w wielu miejscach mgły ograniczające widzialność do 200 m, na zachodzie lokalnie do 100 m. Drogi w wielu miejscach śliskie, a gdzieniegdzie nawet oblodzone. Szczególnie o niższym standardzie. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od -4°C północnym wschodzie, około -1°C w centrum do 2°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby, zmienny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, północno-zachodni i północny, w Tatrach i Beskidach lokalnie powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Z uwagi, że pogoda jest dynamiczna, zalecamy śledzić dane radarowe.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC