Silna śnieżyca zaatakowała Polskę. Wiemy, gdzie zalega największa pokrywa śnieżna oraz obserwowane są w dalszym ciągu opady zimowe związane z frontem okluzji. W czasie opadów występuje także mróz, dlatego śnieg nie topnieje.
Silna śnieżyca pojawiła się nad Polską ubiegłej nocy
Zgodnie z prognozami zima zaatakowała ubiegłej nocy wschodnią Polskę. Wcześniej przed nadejściem opadów mokrego, ciężkiego śniegu, występowały opady marznącej mżawki, które powodowały gołoledź we wschodniej połowie kraju. Następnie w krótkim czasie, dochodziło do oblodzenia dróg i chodników. W wielu województwach Polski wschodniej i częściowo centralnej, panują trudne warunki do jazdy od drugiej części nocy ze środy na czwartek. Wiele dróg jest nieprzejezdnych, bądź zalega na nich błoto pośniegowe. Piaskarki i solarki, pracują na pełnych obrotach we wschodnich i centralnych regionach naszego kraju w czwartek rano, usuwając śnieg, błoto pośniegowe i likwidując za pomocą piasku i chlorku sodu śliskość dróg.
To pierwsze tak poważne opady wielkoskalowe o charakterze zimowym w tym sezonie zimowym na nizinach i wyżynach. Pod koniec ubiegłego tygodnia, większe śnieżyce konwekcyjne wystąpiły na północy i zachodzie. Były one związane z bałtyckim „efektem morza”. Opady były jednak mocniej nierównomierne z uwagi na ich konwekcyjny charakter, ale lokalnie utworzyła się 10-17 cm pokrywa śnieżna, która już stopniała na tym obszarze.
Polska w obszarze obniżonego ciśnienia, nad Polską obecne będą dziś dwa fronty zokludowane
Od dłuższego czasu nasz kraj znajduje się w polu obniżonego ciśnienia. We wschodniej, centralnej i południowej części Polski zaznacza się strefa zokludowanego frontu atmosferycznego, która jest związana z niżem śródziemnomorskim Denise, który lokuje się nad Ukrainą. Zaciągana jest do wielu regionów wilgotna i chłodna masa powietrza znad Ukrainy i Morza Czarnego oraz przetransformowane powietrze znad Morza Śródziemnego. Utrzymuje się podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód. W kolejnych godzinach także nad dzielnice zachodnie naszego kraju, nasunie się kolejny front okluzji związany z niżem atlantyckim Wisgard, lecz będzie on zdecydowanie mniej aktywny, niż ten który nasunął się od naszych wschodnich sąsiadów. W jego zasięgu możliwe są opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu.
Silna śnieżyca związana jest z niżem śródziemnomorskim o imieniu Denise. Prognoza sytuacji barycznej na 24.11.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych
Silna śnieżyca za sprawą napływu wilgotnego powietrza znad Morza Czarnego i Środziemnego
Masy powietrza, które zalegają nad Polską charakteryzują się dużą zawartością wilgoci. W wielu regionach obserwujemy i będziemy w dalszym ciągu obserwować zachmurzenie duże i całkowite. Gdzieniegdzie tylko zdarzą się na południowym wschodzie i południowym zachodzie większe przejaśnienia. Na przeważającym obszarze naszego kraju będą występować na ogół opady stałe i mieszane oraz deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym.
Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym, wykonane przez satelitę geostacjonarnego, ukazuje zaleganie zachmurzenia dużego i całkowitego nad przeważającym obszarze Polski o godzinie 9:30 czasu lokalnego. Tylko gdzieniegdzie na południowym wschodzie i południowym zachodzie, pojawiają się przejaśnienia i rozpogodzenia.
W kolejnych godzinach większe opady śniegu, są prognozowane w dalszym ciągu na Mazowszu, Ziemi Łódzkiej i Lubelszczyźnie oraz w woj. świętokrzyskim. Na pogodę będzie wpływał tutaj front okluzji niżu o nazwie Denise. Z prognoz numerycznych wynika, że opady o zdecydowanie mniejszym natężeniu słabym i umiarkowanym, wystąpią zwłaszcza w pasie zachodniej Polski, sięgając Pomorza Zachodniego, Pomorza Środkowego, Wschodniego i Kujaw. Popada również w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Opady zimowe są możliwe także na Podkarpaciu, Małopolsce i Górnym Śląsku. W nocy z czwartku na piątek, opady zaczną stopniowo słabnąć, utrzymując się w postaci mokrego śniegu na obszarze centralnej, południowej i wschodniej części naszego kraju. Natomiast w zachodniej połowie kraju mogą być to opady deszczu i mieszane.
Silna śnieżyca nad Polską związana z frontem zokludowanym. SIGNIFICANT IMGW-PIB, 24.11.2022, 12 UTC dla Polski
Mróz całodobowy dziś we wschodniej połowie kraju
Dzisiaj w centrum, południu i wschodzie na termometrach będzie maksymalnie w granicach -2°C/0°C. Zdecydowanie wyższe temperatury zostaną odnotowane wzdłuż województw zachodnich, gdzie zaznacza się napływ cieplejszego powietrza polarnomorskiego znad Europy Zachodniej i Atlantyku, sprzyjając wzrostom temperatury maksymalnej do 4 °C/6 °C.
We wschodniej połowie kraju będą dziś obserwowane na termometrach wartości charakterystyczne dla zimy termicznej. Utrzyma się na tym obszarze całodobowy mróz. W tym czasie na zachodzie kraju temperatura będzie charakterystyczna dla termicznego przedzimia.
Zwróćmy uwagę na uwagę na zanotowane o poranku wartości w klatkach meteorologicznych i poletkach na stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Widzimy, że najchłodniej podczas minionej nocy i o poranku było na stacji w Suwałkach, gdzie odnotowano -5,1°C, natomiast najcieplej było w Szczecinie było 1,9°C. Utrzymywał się wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszą wschód i cieplejszy zachód. Na zachodzie kraju zalegało atlantyckie powietrze, na wschodzie znacznie chłodniejsze znad Ukrainy i Bałkanów.
Temperatura minimalna w nocy ze środy na czwartek na obszarze Polski. Źródło obrazu: CMM IMGW-PIB
Przy gruncie na ogół nie było dużo chłodniej, niż na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych. W czasie radiacyjnych nocy, przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze, dochodzi zazwyczaj do silnego wypromieniowania ciepła z gruntu. To właśnie najczęściej temperatura przy gruncie jest najniższa. Natomiast wyższa w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych w czasie dokonywania pomiaru na wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu. Ubiegłej nocy na przeważającym obszarze naszego kraju, utrzymywało się zachmurzenie duże i całkowite wraz z nasilającymi się opadami wielkoskalowymi śniegu od południowego wschodu. Utrudniało to nocne wypromieniowanie ciepła do wyższych warstw. Śnieg jest też świetnym izolatorem i utrudnia wychładzanie gruntu.
Temperatura minimalna w nocy ze środy na czwartek, na stacjach PSHM w Polsce. Źródło obrazu: CMM IMGW-PIB
Silna śnieżyca w naszej części Europy, ale także starcie zimy termicznej i przedzimia nad Polską
Warto jeszcze zwrócić na zanotowaną średnią dobową temperaturę powietrza w Polsce. Widzimy wyraźnie, że we wschodniej połowie kraju, notowane wartości dobowe były charakterystyczne dla zimy termicznej. Natomiast na zachodzie i północy Polski typowe dla przedzimia. Najchłodniejszą stacją okazał się „polski biegun zimna”, czyli Suwałki. Wyliczono na podstawie danych z posterunku, średnią dobową temperaturę w okolicach -3,7°C. Natomiast najcieplejszym miastem okazał się Wrocław ze średnią temperaturą dobową w okolicach 2,5°C.
Średnia dobowa temperatura powietrza, 23 listopada 2022, zanotowana na stacjach pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Źródło obrazu: CMM IMGW-PIB
Spory przyrost pokrywy śnieżnej nastąpił we wschodniej połowie kraju
Praktycznie na sam koniec sprawdzimy jeszcze zanotowaną pokrywę śnieżną na stacjach PSHM dziś o poranku. Widzimy wyraźnie, że na zachodzie i północy Polski pokrywa śnieżna stopniała za sprawą dodatnich wartości. Po nocnej śnieżycy związanej z frontem zokludowanym niżu Denise. Najwięcej śniegu leży w pasie województw wschodnich, pomijając stacją wysokogórską na Śnieżce, na której zdarzały się ostatnio opady stałe. We Włodawie, obserwator meteorologiczny zmierzył za pomocą śniegowskazu 9 cm. Analogiczna wysokość pokrywy zimowej została zmierzona w Zamościu. Po 7 cm zmierzono w Lublinie i Terespolu. Miejscami jednak może zalegać nieco więcej śniegu, niż na stacjach pierwszego rzędu, które należą do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Silna śnieżyca wystąpiła w kraju. Grubość pokrywy śnieżnej w czwartek, 24 listopada 2022, 7:00 czasu lokalnego w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB
Zmiana grubości pokrywy śnieżnej w ciągu minionych 24 godzin dobrze obrazuje nam sytuacje na obszarze Polski. Najwięcej śniegu ubyło w Świnoujściu. Stopniało tam aż 6 cm za sprawą dodatniej temperatury utrzymującej się na tym obszarze przez dłuższy czas. Najwięcej śniegu minionej nocy i poranku spadło w województwach wschodnich. Miało związek z wkroczeniem znad Ukrainy aktywnego frontu okluzji, za który jest odpowiedzialny niż z rodowodem śródziemnomorskim.
Silna śnieżyca we wschodniej części kraju. Zmiana grubości pokrywy śnieżnej w ciągu minionych 24 godzin na obszarze Polski, w oparciu o dane ze stacji IMGW-PIB. Źródło obrazu: CMM IMGW
Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD zdradzają, że największe opady śniegu po godzinie 10 w czwartek występuje na froncie okluzji, w województwach centralnych i częściowo południowych. Można je śledzić na bieżąco, za pomocą danych z radarów meteorologicznych online. Do końca tygodnia nie przewidujemy już tak obfitych opadów zimowych. Utrzyma się wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód Polski.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
2 komentarze do “Silna śnieżyca zaatakowała Polskę. Wiemy, gdzie leży najwięcej śniegu i występuje mróz”
Możliwość komentowania została wyłączona.