Pogoda ma być niebezpieczna w sobotę. Porywy wiatru sięgną do 90 km/h, możliwe burze z gradem
Pogoda. W sobotę znajdujemy się pomiędzy wyżem a niżem. Utworzył się dlatego wyraźny korytarz do adwekcji chłodnej masy powietrza
Dziś pogodę kształtuje cyrkulacja atlantycka. Znajdujemy się w zasięgu rozległego quasi-stacjonarnego niżu barycznego o imieniu Hanna, który lokuje się nad północno-wschodnią częścią Europy. Dodatkowo pomiędzy wyżem ulokowanym na zachód, północny-zachód od Polski a niżem przesuwającym się stopniowo nad Rosję dojdzie do zaostrzenia poziomego gradientu ciśnienia. Płynie do kraju chłodna masa powietrza pochodzenia polarno morskiego z domieszką arktycznego. Nad naszym krajem zaznacza się również nasilony prąd strumieniowy, który meandruje. Na skutek dziennego nagrzania dojdzie do zaostrzenia się pionowego gradientu temperatury i wzrostu energii dostępnej drogą konwekcyjną.
Pogoda. Prognoza burzowa na sobotę według IMGW-PIB
Burze są dziś najbardziej prawdopodobne we wschodniej połowie kraju, ale niewykluczone są również punktowo w innych miejscach naszego kraju. Energia dostępna drogą konwekcyjną sięgnie na tym obszarze do 300-400 J/kg. Będzie duża zawartość wilgoci w całym pionowym profilu troposfery. Dlatego też panować ma niski poziom kondensacji. Nisko położona izoterma zero sprzyjać ma opadom drobnego gradu i krupy lodowej.
Pogoda. Prognoza burzowa na sobotę i noc z soboty na niedzielę dla Polski według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Zjawiska burzowe charakteryzować mają się dużą lokalnością. Nie będą to na ogół długotrwałe burze. Zdecydowanie lepiej zorganizowane burze są prognozowane w zachodniej części kraju, gdzie zdarzyć mogą się silniejsze zjawiska burzowe. Istnieje ryzyko, że lokalnie u podstawy chmur Cumulonimbus pojawią się zalążki trąb powietrznych, które jednak nie powinny dotknąć ziemi. Położenie opadów i lokalnych burz należy śledzić na zobrazowaniach radarowych i detektorach.
Pogoda. Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)
Podczas przechodzenia ośrodków konwekcyjnych wyraźnie nasilać ma się prędkość wiatru do 70-90 km/h. Burze przemieszczać mają się dziś głownie z zachodu, północnego-zachodu na wschód, południowy-wschód. Pierwsze możliwe są w przed godziną 10, natomiast w nocy z soboty na niedzielę mogą wystąpić na północy kraju i towarzyszyć mogą im porywy wiatru do 70-80 km/h opady pochodzenia konwekcyjnego do 5-10 mm.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC