Pogoda. Spektakularny obiekt nad Europą. Bolid rozświetlił niebo nad Chorwacją i Słowenią. Ludzie myśleli, że to trzęsienie Ziemi

W piątek 28 lutego 2020 Bałkanami wstrząsnęło dudnienie. Ziemia zatrzęsła się wielu regionach Chorwacji. W tym samym czasie (o 10:34 czasu lokalnego) niebo rozświetlił niezidentyfikowany obiekt latający. Obiektem tym okazał się meteor, który eksplodował w atmosferze okołoziemskiej.

Cytując Wikipedię. Bolid jest to meteor średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów. Jest znacznie większy od zwykłych obiektów, które co dzień „bombardują” ziemską atmosferę. Na skutek tarcia obiekt ten rozświetla niebo w stopniu dużo jaśniejszym niż np. Wenus.

Powyżej znajdują się dwa filmy obrazujące zjawisko, które wystąpiło 28 lutego na Bałkanach. Naukowcy twierdzą, że do eksplozji bolidu doszło na wysokości około 30 km nad powierzchnią Ziemi. Stąd skończyło się tylko na huku i wstrząsach, a nie na zniszczeniach na powierzchni Ziemi.

Bolidy nie są zjawiskiem bardzo rzadkim. Jednak bolid, który eksploduje i skutki tej eksplozji w postaci huku i wstrząsów nie są zjawiskiem częstym.