Pogoda. Nagle pojawiła się trąba wodna w Zatoce Puckiej w niedzielę wieczorem. Wystąpiła też burza na północy Polski

Pogoda. Wczoraj wieczorem nagle pojawiła się trąba wodna na Morzu Bałtyckim. Zaobserwować mogli ją mieszkańcy Gdyni i okolic.

Pogoda. Zimne powietrze napływa do Polski z Arktyki, występują przymrozki

Od kilku dni nasz kraj znajduje się w napływie zimnego powietrza z północy. Obszarem źródłowym mocno wychłodzonej masy powietrza są rejony Grenlandii oraz koła podbiegunowego. Przepływając przez ciepłe Morze Bałtyckie występuje spory pionowy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą, co prowadzi do wystąpienia niestabilności. Dlatego w północnej części kraju oraz nad samym morzem powstały liczne chmury kłębiasto-deszczowe. W niedzielę, w Trójmieście zaobserwowano przelotne opady śniegu. Wieczorem zanotowano burze na wschód od Gdańska.

W środkowej i górnej troposferze utrzymuje się od dłuższego czasu górna zatoka w polu geopotencjału wypełniona arktycznym chłodem. Przebiega ona z północy na południe Starego Kontynentu. W tym samym czasie nad Europą Zachodnią i Morzem Północnym znajduje się wyż, natomiast nad Rosją niż. Taki rozkład pola ciśnienia determinuje napływ arktycznej masy powietrza. W kolejnych dniach spodziewane jest krótkie i silne ocieplenie. Szerzej piszemy o nim w naszej prognozie długoterminowej na 16 dni.

Pogoda. Górna zatoka

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 25.04.2021, 18 UTC, ukazuje jaką drogę pokonało powietrze w ciągu ostatnich 7 dni zanim dotarło do Warszawy. Wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa.

Pogoda. Zimne powietrze napływa do kraju z Arktyki

Trąba wodna wystąpiła w Zatoce Puckiej

W niedzielę ok. godz. 19:15 w rejonie Zatoki Puckiej przemieszczał niewielki układ wielokomórkowy, który przyczynił się do wygenerowania pierwszej w tym sezonie trąby wodnej. Zjawisko te można było zaobserwować m.in. w Gdyni, Rumi, Pucku i wielu innych miejscowościach leżących w pobliżu Zatoki Puckiej.

Pojedyncze wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych na północy Polski w niedzielę wieczorem.

Pogoda. Wyładowania atmosferyczne.

Nagrania wideo o zdjęcia wykonane przez internautów wskazują, że trąba wodna miała kontakt z wodą po godzinie 19.

W sieci pojawiło się dużo zdjęć obrazujących omawiane zjawisko zaobserwowane w Zatoce Puckiej.

https://www.facebook.com/SiecObserwatorowBurz/posts/3938129469614366

Trąba wodna zaobserwowana z Rezerwatu Przyrody.

Trąba wodna zarejestrowana z Zatoki Puckiej.

Trąba wodna obserwowana z Rewy

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2958257814410702&id=1683577828545380

O zjawisku tym informują również Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

https://www.facebook.com/lowcyburz/posts/10158986320482332

Fot tytułowe: kadr z filmu autorstwa Bareszka