Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Aż 11 trąb wodnych na południowym Bałtyku. Burze jednak nie wystąpiły

Pogoda. Trąby wodne

Pogoda. Już wczoraj wieczorem informowaliśmy wstępnie o trąbach wodnych, który wystąpiły na Morzu Bałtyckim w drugiej części dnia. Rozwój chmur kłębiastych i kłębiasto-deszczowych nastąpił z powodu napływu chłodnego powietrza nad cieplejsze wody tego akwenu. Wyładowania atmosferyczne z chmur kłębiasto-deszczowych na tym obszarze nie wystąpiły, gdyż chmury nie były wystarczająco wypiętrzone, aby zaszła elektryzacja w chmurach.

Pogoda. Liczne trąby wodne na południowym Bałtyku

Szczególnie liczne trąby wodne zaobserwowano w rejonie Zatoki Gdańskiej, Helu, Jastarni i Chałup. Wirujące słupy powietrza mające kontakt z wodą dostrzeżono i udokumentowano w okolicach Władysławowa, Karwii i Helu. Niejednokrotnie były to 2 leje obok siebie, co nie jest częstym zdarzeniem w naszej części Europy.

https://www.facebook.com/lowcyburz/posts/10159166218072332

Raporty w Europejskiej Bazie Groźnych Zjawisk wskazują, że łącznie wystąpiło aż 11 trąb wodnych. Liczne fotografie zostały wykonane przez internautów wypoczywających na plażach położonych przy Morzu Bałtyckim. Na szczęście żadna trąba nie miała kontaktu z lądem.

https://www.facebook.com/lowcyburz/posts/10159166137867332

Poniższa mapa obrazuje przypadki zgłoszonych trąb wodnych (ang.waterspout) przez Igora Laskowskiego i Wojciecha Pilorza z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Pogoda. Trąby wodne raportowane

Filmy ukazujące trąby wodne obserwowane na południowym Bałtyku.

https://youtu.be/-wMDmn5ss2Q

Pogoda. Czym są trąby lądowe?

Trąby wodne są z kolei pewnymi odpowiednikami trąb lądowych nad powierzchnią wody. W porównaniu do trąb lądowych są częściej obserwowanymi zjawiskami, spotykane są również „rodziny” trąb wodnych, kiedy to w jednym czasie występuje ich kilka jednocześnie. Okazjonalnie trąby wodne „wchodzą” na ląd, stając się w tym momencie trąbami lądowymi. Nie osiągają zwykle zbyt dużej prędkości wiatru (ok. 100-150 km/h). Trąby wodne występują w postaci leja kondensacyjnego widocznego u podstawy chmury oraz rotacja na powierzchni wody, lub też „cała” trąba w postaci widocznej, rotującej kolumny powietrza od podstawy chmury do powierzchni wody. Trąby wodne mogą powstać zarówno z Cumulonimbusa jak i z rozwijającego się Cumulusa congestusa. Zwykle trwają od 5 do 10 minut, a przeciętnie osiągają średnicę ok. 50 metrów. Zdarzały się jednak przypadki, w których trąba wodna trwała nawet 60 minut – informuje Igor Laskowski z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

We wtorek i w środę kolejne trąby wodne są możliwe wzdłuż polskich gmin nadmorskich.

Szczegółowo o genezie i fizjonomii trąb lądowych oraz wodnych można przeczytać tutaj.