Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa do końca lipca 2021. Nagły ponowny upał oraz noce tropikalne znów uderzą w Polskę. Będą silne burze

pogoda. gorący okres

Pogoda długoterminowa do końca lipca 2021. Upał i noce tropikalne znów wystąpią w Polsce. Nie ominą nas rownież gwałtowne burze. Sprawdzamy najnowsze prognozy w oparciu o modele europejskie i amerykańskie.

Pogoda. Pole podwyższonego ciśnienia, ustąpi pod koniec miesiąca niżom

Prognozowane uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych na okres od 20.07.2021 do 25.07.2021 według GFS

średnia wartość ciśnienia na 10 dni

Pogoda. Chłodniejszy początek trzeciej dekady lipca, ale upał wróci do Polski w weekend

Na początku trzeciej dekady lipca nadeszło do Polski ochłodzenie. Cały kraj znalazł się w świeżej masie polarno morskiej napływającej z północno-zachodniej części Starego Kontynentu. Na Morzu Bałtyckim pojawiły się trąby wodne. Prognozy numeryczne wskazują, że upał zacznie wracać do Polski w okolicach 24 dnia miesiąca. Przed nami jeszcze kilka dni upalnych w lipcu. Aczkolwiek okres z tak wysoką temperaturą nie powinien być tak długotrwały jak w ubiegłych tygodniach. Wartości maksymalne mają być też nieco niższe. Jednak znów pojawią się w wielu miejscach męczące noce tropikalne, utrudniając nam nocny odpoczynek.

Przypomnijmy, że o dniu gorącym mówimy wtedy, gdy temperatura w cieniu wynosi od 25°C do 29°C. Dzień upalny jest wtedy, gdy termometry w klatce meteorologicznej na wysokości 2 metrów wskazują 30°C i więcej. Noc tropikalną obserwujemy, kiedy temperatura w nocy nie spada poniżej 20°C, utrudniając nam nocny odpoczynek. Fala upałów występuje, gdy przez 3 dni utrzymuje się temperatura powyżej 30°C.

Temperatura zacznie rosnąć szczególnie w okolicach weekendu

Przeanalizujemy na sam początek mapy ukazujące anomalie temperatury w okresie od 20.07.2021 do do 26.07.2021 w oparciu o model ICON. Dostrzegamy, że przed nami jeszcze kilka chłodniejszych dni. Miejscami do czwartku będą to wartości lekko poniżej normy z lat 1991-2020. Zmianę trendu w pogodzie widzimy w okolicach piątku, gdy praktycznie w całym kraju temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Przed nami gorący, a w wielu regionach upalny weekend. Bardzo ciepły w naszych szerokościach geograficznych zapowiada się początek przyszłego tygodnia. Następnie w połowie ostatniego tygodnia lipca może zdarzyć się ochłodzenie, ale prognozy z uwagi odległy termin mogą ulec jeszcze dużej korekcie. Duże zamieszanie w pogodzie może spowodować pojawienie się pofalowanego frontu atmosferycznego, co może spowodować jeszcze spory zmiany w prognozach na ostatnie dni lipca.

pogoda. Prognoza anomalii za okres od 20.07.2021 do 26.07.2021

Ciepły i burzowy miesiąc w naszej części Europy

Na szczególną uwagę zasługuje również prognoza anomalii miesięcznej za okres od 1.07.2021 do 26.07.2021. Możemy dojść do wniosku, że dobrze sprawdzają się prognozy ECMWF i CFS wskazujące na ciepły i burzowy miesiąc w naszych szerokościach geograficznych. Pomimo krótkiego ochłodzenia, ciepły przedostatni miesiąc lata jest już przesądzony. Zapisze się on również jako wilgotny i bardzo burzowy. Poniższa anomalia została obliczona, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020.

Pogoda. Anomalia miesięczna do 26 lipca 2021.

Pogoda. Szczególnie ciepłe, czasem upalne ostatnie dni lipca

Następnie przedstawimy Wam mapy ukazujące uśrednione wartości anomalii temperatury na przełom lipiec i sierpnia. Oparte będzie to danymi z amerykańskich i europejskich modeli. Na pierwszy ogień, sprawdzimy wyliczenia CFS.

Widzimy, że w okresie od 20.07.2021 do 27.07.2021 model ten prognozuje temperaturę w okolicach normy, bądź nieco powyżej. Prosimy mieć jednak na uwadze, że ukazuje on nam wartości uśrednione, nie uwzględniając w tak dużym stopniu ocieplenie pod koniec spodziewanego wymienionego przedziału czasowego.

Anomalia do 27 lipca 2021

CFS prognozuje szczególnie ciepły, a okresami również upalny przełom lipiec i sierpnia w naszych szerokościach geograficznych. Widzimy, że odchylenie temperatury od normy wieloletniej będzie większe niż na poprzedniej rycinie. Zatem możemy spodziewać się większej ilości dni gorących, a nawet upalnych. Będziemy musieli jednak uważać na lokalne burze, które będą powodować duże szkody.

model cfs do 3 sierpnia 2021

Pogoda. Czekają nas częste opady burzowe

Szczególnie ciekawie wyglądają mapy, które przedstawiają nam uśrednione wartości anomalii opadów na nadchodzące tygodnia. Widzimy wyraźnie, że przed nami suchy początek 3 dekady lipca. Obraz zaburzają nam jednak silne opady konwekcyjne, które staną się coraz częstsze w okolicach 24-26 dnia miesiąca. Przed nami wilgotny przełom miesięcy, co przy temperaturze powyżej normy świadczy o dużym prawdopodobieństwie wystąpienia gwałtownych burz, które mogą być czasem bardzo dobrze zorganizowane. Z uwagi na odległy termin, nie da się obecnie precyzyjnie wskazać obszarów zagrożonych. Można jednak przyjąć bezpiecznie, że lokalne, ale groźne burze występować będą na przeważającym obszarze Polski.

Prognozowana orientacyjna temperatura według WRF-GFS w okresie od 20.07.2021 do 4.08.2021 dla Polski. Poniższe wyliczenia modelu nie zostały zweryfikowane przez synoptyka IMGW i mogą ulec jeszcze zmianom.

Prognozowana średnia anomalia opadów w okresie od 20.07.2021 do 27.07.2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

suchy okres synoptyczny

Pogoda. Wilgotny okres synoptyczny przed nami

Przechodzimy następnie do mapy, która ukazuje nam uśrednione wartości anomalii opadów na okres od 27.07.2021 do 3.08.2021. Stanie się, to o czym pisaliśmy w poprzednim akapicie, czyli przejście z okresu suchego na wilgotny okres synoptyczny. W ostatnich dniach lipca będą nękać Polskę ponownie silne burze, które znów spowodują znaczne szkody materialne. Miejscowe powodzie błyskawiczne, lokalne szkody wiatrowe, gradobicia i pożary od wyładowań będą bardzo prawdopodobne. Nie można wykluczyć, że przy sprzyjających warunkach pojawią się trąby powietrzne. Mają być to jednak zjawiska lokalne, jeśli w ogóle wystąpią, a ich prognozowanie jest niezwykle trudne. Można jedynie na 1-2 dni przed wskazać obszary, na których mogą pojawić się burze, które mogą przynieść tornada.

burzowy okres i dynamiczna pogoda

CFS sugeruje przejście w dynamiczny okres w pogodzie

Jeszcze na początku trzeciej dekady lipca Polska będzie często w polu podwyższonego ciśnienia. Sytuacja synoptyczna zacznie zmieniać się w okolicach 24-25 dnia miesiąca, gdy coraz większy wpływ na aurę mają mieć ośrodki niskiego ciśnienia i związane z nimi zatoki niżowe. Szczególnie dużą dynamikę będziemy mogli zaobserwować, gdy w naszych szerokościach geograficznych pojawi się pofalowany front atmosferyczny zbudowany na dużym kontraście termicznym. Wzdłuż frontu pojawiać mogą się zafalowania, które przekształcać mogą się w ośrodki niskiego ciśnienia. Szczególnie intensywnych burz spodziewamy się na przedfrontowych liniach zbieżności wiatru.

Uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego na okres od 20.07.2021 do 27.07.2021 według CFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Należy mieć na uwadze, że pod koniec omawianego przedziału czasowego coraz większy wpływ na warunki pogodowe zaczną mieć ośrodki niskiego ciśnienia, co spowoduje wzrost dynamiki w pogodzie i częste opady pochodzenia burzowego.

wyżowa aura

Przełom lipca i sierpnia, to okres, gdy nasza część Europy znajdzie się w rozległym polu obniżonego ciśnienia. Związanym prawdopodobnie z niżami ulokowanymi na zachodzie i północy Starego Kontynentu. My znajdziemy się po ich wschodniej stronie, co spowoduje napływ powietrza pochodzenia zwrotnikowego do Polski. Pojawią się dogodne warunki do powstawaniu groźnych burz, które miejscami trwać będą przez całą dobę.

Uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza w okresie od 27.07.2021 do 3.08.2021 dla Europy i obszarów przyległych według CFS.

niżowa pogoda

GEFS daje sygnał na upalne dni pod koniec lipca

Prognozy modelu GEFS są zbliżone do tego co pokazał nam wcześniej CFS. Przejście z chłodniejszego okresu synoptycznego. W wyraźnie cieplejszy w ostatnich dniach lipca. Pole podwyższonego ciśnienia ustąpi miejsca niżom, co w powietrzu zwrotnikowym napływającym okresami do naszych szerokości geograficznych spowoduje wzrost dynamiki w pogodzie i częste burze powodujące szkody. Nie będziemy przedstawiać Wam ponownie wielu map z modelu GEFS. Oprócz jednej, która przedstawia ciepły okres synoptyczny w okresie od 25.07.2021 do 30.07.2021.

Pogoda. model gefs

ECMWF ukazuje przejście z chłodniejszego okresu w gorący i upalny oraz burzowy

Praktycznie na sam koniec, przeanalizujemy jeszcze prognozy ECMWF, które przedstawiają nam trend z anomalią temperatury i opadów na przełom lipca i sierpnia. Dostrzegamy, że model europejski ECMWF bierze pod uwagę najprawdopodobniej 20-letnią normę klimatologiczną. Widzimy, że pierwsze dni ostatniej dekady lipca, przyniosą miejscami ujemne odchylenie temperatury. Bliżej weekendu jednak już w całym kraju temperatura ma być już powyżej normy wieloletniej. Szczególnie gorący, miejscami upalny zapowiada się weekend i początek przyszłego tygodnia. Mogą powrócić do wielu regionów upały i nocne tropikalne.

Prognozowana średnia tygodniowa anomalia temperatury na okres od 19.07.2021 do 25.07.2021 według ECMWF dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

pogoda. Anomalia do 25 lipca 2021.

Zaskoczenia większego nie ma w prognozach na przełom lipca i sierpnia. Dostrzegamy, że prognozy w niewielkim stopniu różnią się między tym co zobaczyliśmy na mapach modeli CFS i GEFS. Przed nami bardzo ciepły, okresami upalny przełom miesięcy. Potwierdzają nam to prognozy ECMWF. Okresy chłodu, które pojawią się w tym okresie nie powinne być dotkliwe i długotrwałe.

Anomalia do 1 sierpnia 2021

Należy dodać, że podobnie jak CFS, GEFS i GFS, model europejski ECMWF sugeruje suchy okres synoptyczny na przełomie 2 i 3 dekady lipca. Poniższa prognoza sięga do 25 dnia miesiąca. Nie widzimy jednak na tej mapie jeszcze większych opadów, ale dostrzeżemy je z pewnością na kolejnej.

Prognozowana średnia anomalia tygodniowa w okresie od 19.07.2021 do 25.07.2021 według ECMWF dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

Zwróćmy jeszcze uwagę na prognozy anomalii opadów na okres od 26.07.2021 do 1.08.2021 według ECMWF. Potwierdza się, to o czym pisaliśmy wcześniej. Czyli ciepły, wilgotny i burzowy koniec miesiąca. Wszystkie modele są zgodne, że dynamika w pogodzie może być duża.

dynamiczny koniec miesiaca

Dni upalnych oraz nocy tropikalnych nie zabraknie

Model GFS prognozuje, że upał może wystąpić w wielu regionach naszego kraju. Prawdopodobnie to jednak mieszkańcy centralnej, południowej i częściowo wschodniej Polski doświadczą największej ilości dni z upałem pod koniec lipca. Nie oznacza to jednak, że miejscami dni upalne nie wystąpią w całym kraju. Poniższa mapa przedstawia nam prognozowane maksymalne temperatury według GFS. Nie można wykluczyć, że są to jednak wartości zaniżone o około 2°C/4°C. Będziemy w najbliższych dniach weryfikować te prognozy w oparciu również o inne modele.

Pogoda. Maksymalna temperatura na 10 dni.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ