Pogoda. Uderzy afrykański żar do 40 stopni. Wiemy jak długo potrwają koszmarne upały w Europie i Polsce

Przed nami trudny okres dla ludzi, którzy źle znoszą wysokie temperatury. Do Europy wlewa się afrykański żar. Słupki rtęci mocno powędrują do góry. W Europie będą miejsca, gdzie termometry wskażą 40 stopni Celsjusza. W Polsce będzie niewiele chłodniej, gdyż prognozuje się temperatury nawet do 37 kresek powyżej zera. Sprawdźmy zatem gdzie żar będzie największy i ile potrwają upały w naszym regionie.

Prawdziwy żar z nieba. Pojawiły się nawałnice w Europie

Już od kilku dni obserwujemy znaczny wzrost temperatury na południu i południowym zachodzie Europy. Pisałem o tym między innymi w tym miejscu. Od dnia wczorajszego sytuacja nieco zmienia się. Na zachód kontynentu dotarł niż wraz z aktywnymi frontami atmosferycznymi. Przyniósł on nie tylko silne burze, ale również wypycha zwrotnikowe powietrze na wschód kontynentu. Wróćmy jednak do burz, bo jak wiecie to nasza wielka pasja.

Burze nad Europą

Powyższa grafika to zbiór wyładowań za ostatnią dobę nad Europą (źródło blitzortung.org). Widać tu z jak silnymi burzami zmagali się wczoraj mieszkańcy Hiszpanii, Francji, krajów Beneluksu, a także południowo wschodniej Ukrainy. W przypadku zachodniej Europy burze powstały na dużym kontraście termicznym oraz silnych zbieżnościach wiatru. Wypychanie powietrza zwrotnikowego odbyło się w bardzo dynamiczny sposób. Przez kraje zachodnie przeszły silne superkomórki burzowe niosąc opady dużego gradu, mnóstwo wyładowań oraz silny wiatr. Koszmarnie silne burze przetoczyły się również nad Ukrainą. Zobaczcie sami. Poniżej burza z Odessy. Wygląda przerażająco, prawda?

Upały przenoszą się do Europy Centralnej

Front chłodny cały czas przesuwa się na wschód, spychając gorące, zwrotnikowe masy powietrza do Europy Centralnej. Już od dziś potężny żar z nieba lał się w pasie od zachodniej Polski i Niemiec, przez Czechy, Węgry po Włochy. Lokalnie słupki rtęci wskazywały dziś 40 stopni Celsjusza. W Polsce najcieplej było na zachodzie kraju, gdzie temperatury przekroczyły trzydziestki. Kolejne dni to wzrost temperatur do bardzo wysokich wartości. Prawdziwy żar z nieba lał będzie się w naszym regionie w weekend.

Żar poleje się z nieba w weekend nad Polską

Słupki rtęci w Polsce, Czechach i Niemczech w sobotę i niedzielę powędrują aż do 37 stopni Celsjusza. To bardzo silny upał jak na naszą część Świata. Dlatego też przestrzegamy przed długim przebywaniem na świeżym powietrzu w godzinach od 10 do 17. Jeśli już musimy być aktywni poza domem pamiętajmy o dużych ilościach wody. Warto dodać, że weekend na południu Europy upał sięgać może powyżej 40 stopni Celsjusza. Na kontynencie Europejskim przechodzić będą również silne burze i nawałnice. Najbardziej rozwinięte komórki burzowe niosły będą ze sobą silny wiatr i gradobicia.

Kiedy fala upałów się skończy?

Zastanawiacie się pewnie jak długo potrwa rozpoczynająca się fala upałów. Otóż żar z nieba lał będzie się do połowy przyszłego tygodnia. Wtedy to do kraju z zachodu wkroczy front atmosferyczny przynosząc ochłodzenie. Wymiana mas powietrza będzie bardzo dynamiczna. Obserwowali będziemy silne burze nad Polską. Ochłodzenie doskonale widać na mapie prognozy temperatury na wtorek.

Do kiedy żar nad Polską. Fala upałów potrwa kilka dni

Wtedy to w Polsce Zachodniej temperatura spadnie do dwudziestu kilku stopni. Podczas, gdy na zachodzie będzie już chłodniej, wschód Polski nadal z upałem. Na styku mas powietrza dochodziło będzie do rozwoju silnych burz. W środę gorące, zwrotnikowe powietrze już tylko na wschodzie kraju. Afrykański żar powróci do nas jeszcze w ostatnich dniach czerwca. Zachęcam również do zapoznania się z prognozą pogody na cały lipiec 2021. Wtedy to również nie zabranie upalnych okresów i silnych burz w Polsce.