Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda w czwartek 04.08. Czy padnie rekord temperatury?

Pogoda czwartek 4 sierpnia

Pogoda w czwartek to właściwie jeden temat. Wysokie, lokalnie bardzo wysokie temperatury powietrza. Lokalnie, w zachodniej połowie kraju upał będzie naprawdę silny. Do tego stopnia, że zasadne stają się pytania o rekord temperatury maksymalnej za sierpień w Polsce. Sprawdźmy jak to dziś będzie. Zapraszam na prognozę pogody na czwartek 4 sierpnia.

Pogoda w czwartek. Wyż blisko Polski
Pogoda w czwartek. Wyż blisko Polski

Sytuacja synoptyczna nam sprzyja. Pogoda w czwartek nie ma prawa być inna niż piękna, słoneczna i upalna. Dobrej pogody „pilnuje” wyż, którego centrum znajduje się obecnie nad Bałtykiem. Obszar wysokiego ciśnienia rozciąga się z północno wschodniej Europy, aż po Francję i Włochy. Na zachodzie i północy kontynentu do głosu dochodzą niże z frontami atmosferycznymi. Fronty przynosić zaczną burze. Jednak jeszcze nie dzisiejszego dnia nad Polską. Front nieco zwolnił, przez co pogoda w czwartek nie przyniesie nam jeszcze zjawisk burzowych. Zobacz również: Tropikalne noce w Polsce i Europie

Pogoda w czwartek. Silny upał w Polsce

Czwartek i piątek przyniosą nam kulminację obecnej fali upałów jaka dotarła również do naszego kraju. Dzisiejszy dzień przyniesie wzrost temperatury w okolice 35-36 stopni Celsjusza. Lokalnie na krańcach zachodnich może być jeszcze minimalnie cieplej.

Pogoda w czwartek 4 sierpnia. Wysokie temperatury w Polsce
Pogoda w czwartek. Bardzo wysokie temperatury w Polsce

Do kraju napływają gorące, zwrotnikowe masy powietrza z południowego zachodu. Najsilniej napływ gorących mas powietrza odczuwalny jest w regionach zachodnich Polski. To tutaj upał w czwartek będzie najsilniejszy. Na początku wpisu zastanawiałem się nad zasadnością pytań o rekord temperatury maksymalnej dla Polski za sierpień. Przyglądając się prognozom temperatury na dzień dzisiejszy, to rekord raczej nie jest zagrożony. Przypomnę, w sierpniu 2015 roku w kraju słupki rtęci wskazały 39 stopni Celsjusza. Rekord temperatury dość młody, jednak wszystko wskazuje na to, że dziś nie zostanie pobity. Kolejna szansa już jutro, gdy upał będzie jeszcze silniejszy. Wróćmy jednak do prognozy pogody. Podczas gdy czwartek przyniesie silny upał na zachodzie, na wschodzie kraju będzie gorąco, ale nie upalnie. Słupki rtęci na wschodzie wskażą dziś do 26-27 stopni Celsjusza. Blisko upału w centrum, gdzie termometry wskazywały będą w okolicach 28-29 stopni.

Mnóstwo słońca i brak opadów w czwartek 4 sierpnia

Jeszcze wczoraj na portalu pisałem, że czwartkowe popołudnie może przynieść burze nad Polską. Okazuje się jednak, że front, który nasuwa się do nas z zachodu już nad Danią, czy Niemcami będzie miał tendencję do falowania. W związku z tym zarówno strefa frontowa jak i przedfrontowa zbieżność wiatru zwolnią i nie wpłyną na pogodę w czwartek w Polsce.

Pogoda w czwartek. Mało chmur, dużo słońca

Pogoda w czwartek przyniesie w Polsce mnóstwo słońca i tylko niegroźne chmury. Deszcz nie spadnie dziś nigdzie w kraju. Nie pojawią się również burze. Czeka nas bardzo słoneczny i upalny dzień, bez chwili wytchnienia w postaci dłuższego przykrycia słońca chmurami. W kraju pojawi się wiatr, jednak nie będzie on miał większego wpływu na obniżenie temperatur maksymalnych. Wiatr w porywał wiał będzie do 20-30 km/h, ale będzie to wiatr ciepły, nie przyniesie wytchnienia od wysokich temperatur. Ciśnienie atmosferyczne jeszcze dziś na stałym, wysokim poziomie. Barometry w Polsce wskażą dziś nieco ponad 1020 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk